STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Λάρισα 87-61: Ξέσπασε μετά από το Αλεξάνδρειο

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ËÁÑÉÓÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ËÁÑÉÓÁ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Πολύ χαμηλό εμπόδιο αποδείχθηκε η Λάρισα για τον ΠΑΟΚ, που πήρε με άνεση την πρώτη του νίκη στη Basket League της σεζόν 2019/20.

Ο φετινός ΠΑΟΚ δεν είναι ο πιο ποιοτικός ΠΑΟΚ των τελευταίων χρόνων, η εμφάνισή του όμως στην αναμέτρηση με τη Λάρισα για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League 2019/20 άφησε υποσχέσεις. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν εύκολα των νεοφώτιστων στη μεγάλη κατηγορία (87-61), με τον αγώνα να κρίνεται, όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Το 19-5 και το ένα εύστοχο σουτ σε 15 προσπάθειες έγειραν τη ζυγαριά προς το μέρος των γηπεδούχων, που μία εβδομάδα μετά από την ήττα τους από τον Άρη πήραν την πρώτη φετινή τους νίκη.

Άνταμ Σμιθ και Ζέιν Νόουλς ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ, την ώρα που οι Μπερχανεμέσκελ - Παρκς έπαιζαν μόνοι εναντίον όλων για τη Λάρισα και ο Ρέινολντς είχε τις επτά από τις 11 ασίστ της ομάδας του. Μιας ομάδας με τεράστιες αδυναμίες, που φαίνεται ότι με αυτό το ρόστερ δεν μπορεί να έχει στόχο διαφορετικό από την παραμονή στην Α1.

Ο MVP

Άνταμ Σμιθ, ο νέος ηγέτης του ΠΑΟΚ. Σε εκπληκτική κατάσταση ο Αμερικανός γκαρντ, συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο Αλεξάνδρειο. Απέναντι στη Λάρισα είχε 24 πόντους από 4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 1/1 βολή, σε 26:30 συμμετοχής, την ώρα που μόλις δύο συμπαίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

1/15 σουτ είχε η Λάρισα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά στα ριμπάουντ (17-4) να μην αφήνει περιθώρια για ιδιαίτερες αναλύσεις και ουσιαστικά να κρίνει από πολύ νωρίς την αναμέτρηση στο Παλατάκι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντως μόλις επτά λάθη, με τον ΠΑΟΚ να μην πετυχαίνει ούτε έναν πόντο από αυτά, αλλά να βάζει 36 στη ρακέτα και να παίρνει 32 από τους αναπληρωματικούς του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σίφουνας ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Τζέκουαν Λούις να έχει έξι πόντους, τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ για το 15-3 στο ένατο λεπτό που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Η Λάρισα ήταν αποκαρδιωτική στο κομμάτι της εκτέλεσης, αν και δεν έκανε λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η διαφορά όλο και μεγάλωνε με τον Γουίγκινς να γράφει το 31-11 στο 15' και κάπου εκεί να έρχεται η πρώτη πραγματική αντίδραση των φιλοξενούμενων που μείωσαν στους 14 (34-20), αλλά πλην του Παρκς, δεν είχαν ιδιαίτερες λύσεις στο σκοράρισμα και το 39-22

Δεν άλλαξε κάτι στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ κράτησε πολύ ψηλά τη διαφορά, ο Σμιθ την έστειλε στους 20 (60-40) στο 28' και οι παίκτες του Φραγκιά δεν είχαν ούτε κουράγιο, ούτε την ποιότητα για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο. Ο Άνταμ Σμιθ είχε όρεξη και συνέχισε να σκοράρει και στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο είχε έναν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα με τους προπονητές των δύο ομάδων να σκέφτονται από νωρίς τους επόμενους αγώνες με Ιωνικό Νικαίας και Άρη αντίστοιχα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το Παλατάκι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Παφίλης, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-5, 39-22, 62-43, 87-61

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Σαρικόπουλος 7, Γουίγκινς 12 (1), Λούις 8 (3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σμιθ 24 (4/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Εγκεκέζε 4, Μαργαρίτης 4, Τσόχλας 5 (1), Σχίζας 2, Χατζηνικόλας 2, Μπεστ 6 (2), Νόουλς 13 (6/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Τσιλούλης 1, Παρκς 14 (6/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάμιλτον 5 (1), Ρέινολντς 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπαντωνίου (0/5 σουτ), Χείλαρης 6, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 22 (3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Φλόιντ 4

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 22/35 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/23 βολές, 47 ριμπάουντ (37 αμυντικά - 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 15/38 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 13/14 βολές, 31 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα παίξει εκτός έδρας με τον Ιωνικό Νικαίας (12/10 στις 17:45), ενώ η Λάρισα θα γυρίσει στην έδρα της για να υποδεχθεί τον Άρη (13/10 στις 18:00).