STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Πανιώνιος 106-109: Κυανέρυθρος θρίαμβος

Νικητής στο ντέρμπι παραμονής ο Πανιώνιος, που νίκησε για δεύτερη φορά τον Κολοσσό 109-106 (στην παράταση) στο Βενετόκλειο και έκανε σημαντικό βήμα για τη σωτηρία του.

Θρίαμβος στο Ρέθυμνο, θρίαμβος και στη Ρόδο. Ο Πανιώνιος νίκησε τα δύο σημαντικότερα ματς και μετά το διπλό του στο Βενετόκλειο (109-106 στην παράταση) μπορεί να αισθάνεται άνετα καθώς μόνο με θαύμα θα υποβιβαστεί στην Α2. Ο Κολοσσός "αυτοκτόνησε", είχε σημαντικές διαφορές στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο, δέχθηκε όμως ένα τρίποντο-μαχαιριά από τον ΜακΚί που έστειλε τον αγώνα στην παράταση και εκεί λύγισε οριστικά από τους φοβερούς και τρομερούς Ντέβιον Μπέρι - Τζόι Ντόρσεϊ που τον έσπρωξαν στη δεύτερη κατηγορία.

Ο MVP

Εκπληκτικό ματς από τους Ντέβιον Μπέρι - Τζόι Ντόρσεϊ που μοιράζονται το βραβείο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του για να γράψει 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ένα κλέψιμο σε 42 λεπτά, ενώ ο Αμερικανός σέντερ πρόσθεσε 22 πόντους από 10/13 δίποντα, μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε δύο κλεψίματα και κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, ειδικά στα κρισιμότερα σημεία της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

16/32 τρίποντα είχε ο Κολοσσός και όμως έχασε το κρισιμότερο ματς της σεζόν! Μόλις πέντε λεπτά έμεινε στο παρκέ ο Δημήτρης Μαυροειδής που δεν βοήθησε τους γηπεδούχους, 25 ασίστ για 17 λάθη μέτρησε ο Πανιώνιος. Εξαιρετικός με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο Στίβι Μπράουνινγκ, δεν κατάφερε όμως να δώσει και τη νίκη στην ομάδα της Ρόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς μπροστά, ο Κολοσσός έχτισε μια μικρή διαφορά (14-6) στα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως ο Πανιώνιος δεν τον άφησε να ξεφύγει πραγματικά πολύ. Μπέρι και Χάμιλτον έδωσαν χαρακτήρα ντέρμπι στο δεύτερο δεκάλεπτο και οδήγησαν στο 44-44 του ημιχρόμου, πριν οι γηπεδούχοι κάνουν το ξέσπασμά τους και χτίσουν μια διαφορά δέκα πόντων στην τρίτη περίοδο (71-61) που τους έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης και ελπίδες ανατροπής και της διαφοράς του αγώνα του πρώτου γύρου.

Ένα δίποντο του Δημάκου εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (76-62), το γρήγορο τέμπο και οι πόντοι στον αιφνιδιασμό πλήγωσαν τους φιλοξενούμενους, Μπέρι και Ντόρσεϊ μείωσαν στους έξι (78-72), με τον πρώτο να κάνει πράγματα και θαύματα και να φέρνει το ματς στον πόντο (87-86). Ακολούθησε θρίλερ για γερά νεύρα, με τον ΜακΚί να σκοράρει απίθανο τρίποντο για το 91-91 και να στέλνει έτσι τον αγώνα στην παράταση! Ο Ντόρσεϊ ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι, ο Μπέρι έβαλε μεγάλο σουτ για το 102-105 και βολές για το 106-109 και ο Πανιώνιος κλείδωσε μια μεγάλη νίκη που εκτός απροόπτου θα τον κρατήσει για ακόμα μία χρονιά στη Basket League.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα είχε το Βενετόκλειο. Ο κόσμος της Ρόδου έχει κάνει φέτος τρομερή προσπάθεια για να στηρίξει τον Κολοσσό, σε μια πολύ δύσκολη σεζόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τζαφλέρης, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 44-44, 71-61, 91-91 (κ.α.), 106-109

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουφός): Τσούπκοβιτς 18 (2), Δημάκος 16 (3), Μπράουνινγκ 23 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πίνκστον 17 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Λίγκινς 13 (4), Μαυροειδής 3, Παπαδάκης, Λι 16 (4), Ντεμπς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 22 (10/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Μπέρι 30 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 10 (2), ΜακΚι 12 (2), Δίπλαρος 9 (1), Οστιν 7 (1), Χάμιλτον 12 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/34 δίποντα, 16/32 τρίποντα, 22/33 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 30/45 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 16/26 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 17 λάθη, 13 κλεψίματα, - τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα παίξει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (7/4 στις 15:00), ενώ ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί το Περιστέρι (6/4 στις 15:45).