STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - Λάρισα 68-64: Τρίτωσαν οι νίκες για τους Νικαιώτες

EUROKINISSI

Ο Ιωνικός κέρδισε και τη Λάρισα (68-64), πετυχαίνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Basket League και ολοκληρώνοντας ένα καλό ξεκίνημα πάνω στο οποίο θέλει να "χτίσει" για να πετύχει τον στόχο της παραμονής. Κορυφαίος ο Μπαρτ.

Σε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι βάσει εξέλιξης στο "Σοφία Μπεφόν", ο Ιωνικός ήταν αυτός που είχε την τελευταία κουβέντα δια... στόματος Μπαρτ, ο οποίος με 21 πόντους οδήγησε τους Νικαιώτες στην τρίτη τους νίκη στη Basket League, αυτή τη φορά επί της Λάρισας (68-64).

Το παιχνίδι ήταν στον πόντο μέχρι τέλους, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στο τέλος παρά την αστοχία τους πίσω από τα 6,75μ. Παρά τους 11 πόντους και το μεγάλο τρίποντο του Παπαντωνίου στο τελευταίο λεπτό, ο Μπερχανεμέσκελ (13 πόντους) και Χάρις (11 πόντους) δεν κατάφεραν να δώσουν στη Λάρισα ένα ματς, στο οποίο είχε το προβάδισμα μέχρι το 38'.

Ο MVP

Ο Στιβ Μπαρτ έκανε θραύση στο ζωγραφιστό, όπου ήταν... άχαστος! Είχε 7/7 δίποντα, την ώρα βέβαια που η ευστοχία του από μακριά ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη έχοντας 1/7 τρίποντα. Παράλληλα είχε 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ έβαλε καθοριστικούς πόντους στο τέλος, χαρίζοντας τη νίκη στους Νικαιώτες με τους 22 πόντους του στο ματς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη σε ένα ματς όπου ήταν απελπιστικά άστοχος πίσω από τα 6,75 μέτρα! Τελείωσε το ματς με 3/29 τρίποντα (!), έχοντας μάλιστα πετύχει τα δύο εξ αυτών από το πρώτο μέρος! Για την ακρίβεια, οι Νικαιώτες είχαν 2/15 στο πρώτο ημίχρονο και 1/14 στο δευτερο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ αργό τέμπο, με συνεχείς διακοπές, πολλά φάουλ και ακόμα περισσότερες βολές. Είναι ενδεικτικό πως οι δύο ομάδες εκτέλεσαν συνοιλκά 23 (!) στο πρώτο ημίχρονο (10 ο Ιωνικός, 13 η Λάρισα), την ώρα που ήταν απελπιστικά άστοχες πίσω από τα 6,75 μέτρα με ποσοστό χαμηλότερο του 20% (2/15 οι γηπεδούχοι (2/12 οι φιλοξενούμενοι).

Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, με τον Μπαρτ να προπορεύεται για τους Νικαιώτες έχοντας 10 πόντους, με τον Χαραλαμπόπουλο πολύ άστοχο (1/6) και τον Μαυροκεφαλίδη κλεισμένο στη ρακέτα. Από τη θεσσαλική ομάδα, ο Μπερχανεμέσκελ ήταν πρώτος σκόρερ της Λάρισας με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, έχοντας "σύμμαχο" τον Παπαντωνίου που είχε 6 πόντους αλλά ήταν αρκετά άστοχος (2/7 σουτ). Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων, με συνεχείς διακυμάνσεις στο σκορ και πολλές ισοπαλίες, με το πρώτο ημίχρονο ωστόσο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους (31-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στη Λάρισα, η οποία με επιμέρους σκορ 2-9 πήρε προβάδισμα ασφαλείας το οποίο και κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου. Παρά το γεγονός ότι ο Μαυροκεφαλίδης βρήκε (4 σερί) πόντους στη ρακέτα, ο Ιωνικός συνέχισε να μη βρίσκει σκορ από μακριά (έφτασε να έχει 2/23 τρίποντα), με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +9 (39-48) χάρη στους Μπερχανεμέσκελ και Χάρις που είχαν από 11 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Το τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου και η "θραύση" του Μπαρτ στο "ζωγραφιστό (16 πόντους), μαζί με τον Τζόουνς (7 ριμπάουντ) έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς και έφεραν τη διαφορά στον πόντο (51-52). Αυτός ο χαρακτήρας του ντέρμπι παρέμεινε σε όλη τη διάρκεια της τετάρτης περίοδου (57-57 με 3' για τη λήξη), ενώ ο ιδύο βολές του Τζόουνς έβαλαν μπροστά τον Ιωνικό με 62-59 και 1' για τη λήξη, ωστόσο το τρίποντο του Παπαντωνίου έφερε το ματς στα ίσα! Ο Μπαρτ, όμως, ολοκλήρωσε μία σπουδαία βραδιά σε παραγωγή και συμβολή για τον Ιωνικό πετυχαίνοντας το καλάθι που έκρινε το ματς.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος στο "Σοφία Μπεφόν", με τους οπαδούς του Ιωνικού μάλιστα να δημιουργούν και πολύ "θερμή" ατμόσφαιρα φωνάζοντας διαρκώς για την ομάδα τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γ. Πουρσανίδης, Κ. Πουρσανίδης, Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 31-32, 44-50, 68-64

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 14 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές), Σάφτενααρ 4, Μπαρτ 21 (7/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Τζόουνς 12 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόρενς 3 (3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 5 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κώττας 6, Μπατής, Δημάκος, Στιθ 3 (1).

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 11 (2/7 τρίποντα), Χείλαρης 7 (1), Παρκς 7 (3/10 δίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Ρέινολντς 5 (0/4 τρίποντα), Σπυρόπουλος 4, Βαβάτσικος, Χάμιλτον 6 (4 ριμπάουντ), Μπερχανεμέσκελ 13 (6 ριμπάουντ), Φλόιντ.

Τα ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός: 19/29 δίποντα, 3/29 τρίποντα, 21/28 βολές, 41 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 8 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 17/37 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 12/19 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 8 επιθετικά), 8 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ιωνικός θα δώσει ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Ηρακλή (2/11, 15:45), ενώ η Λάρισα θα υποδεχτεί μία μέρα μετά (3/11) τον Παναθηναϊκό (17:45).

Photo Credits: Eurokinissi