STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Χολαργός 88-75: Στα ημιτελικά χωρίς να λάμψει

EUROKINISSI

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς η ΑΕΚ δυσκολεύθηκε απέναντι στον Χολαργό, τον νίκησε όμως με 88-75 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League 2018/19 όπου την περιμένει ο Προμηθέας Πάτρας.

Δυσκολεύθηκε σε μια σειρά που δεν έπρεπε να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα. Έχασε και ματς, το δεύτερο. Στο τέλος όμως η ΑΕΚ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, επικράτησε του Χολαργού (88-75) στο Game 3 της προημιτελικής σειράς των playoffs της Basket League 2018/19 και προκρίθηκε στους τέσσερις του ελληνικού πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει με αβαντάζ έδρας τον φιλόδοξο Προμηθέα Πάτρας.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν αποκαρδιωτική το βράδυ της περασμένης Τετάρτης στο Αντώνης Τρίτσης. Αυτή τη φορά έπαιξε μάλλον όσο χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση, χωρίς πάντως να εντυπωσιάσει. Εκείνη του Άρη Λυκογιάννη, από την άλλη, ήξερε πως μια δεύτερη σερί υπέρβαση ήταν από δύσκολη έως απίθανη, απόλαυσε τις ημέρες που ακολούθησαν το Game 2 και ολοκλήρωσε μια άκρως επιτυχημένη σεζόν, στην πρώτη της χρονιά στη μεγάλη κατηγορία.

Ο MVP

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ντούσαν Σάκοτα, αρχηγική εμφάνιση από τον πολύπειρο φόργουορντ που σκόραρε 21 πόντους από 3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 3/4 βολές. Έδωσε τρομερή ώθηση στην επίθεση και έδειξε πως παραμένει σημαντικός γι' αυτή την ΑΕΚ ακόμη κι όταν όλοι τον θεωρούν τέταρτη, πέμπτη, έκτη επιλογή.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με μόλις έξι εύστοχα τρίποντα ανά αγώνα στην κανονική περίοδο, ο Χολαργός είχε τα λιγότερα σε όλη τη Λίγκα. Και όμως, στο πρώτο μέρος του αγώνα του Σαββάτου η ομάδα του Λυκογιάννη μετρούσε 8/13. 42 πόντους σκόραρε η ΑΕΚ στο ζωγραφιστό, 39 πήρε από τον πάγκο της όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 12 και κανέναν στο πρώτο μέρος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δεν είχε κάτι να χάσει, δεν είχε άγχος, δεν είχε πίεση. Ο Χολαργός μπήκε εντυπωσιακά στο ματς, προηγήθηκε με 10-21 χάρη στην αποτελεσματικότητά του από την περιφέρεια, έβαλε πίεση στην ΑΕΚ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-27 με 5/7 τρίποντα την ώρα που οι γηπεδούχοι μετρούσαν 7/22 σουτ! Οι κιτρινόμαυροι απάντησαν με ένα σερί 9-0 στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου για να περάσουν μπροστά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς σκορ μέχρι το 14' που ο Τάλτον έβαλε "τρελό" τρίποντο για το 29-30, εκεί όμως η άμυνα της ΑΕΚ έγινε πιο αποτελεσματική. Το 36-31 από το σουτ του Λαρεντζάκη στο 16' έδειχνε πως θα πληγώσει τον Χολαργό, ομως και πάλι οι παίκτες του Λυκογιάννη είχαν τις απαντήσεις έως το 46-44 του ημιχρόνου που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Η ΑΕΚ άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Θίοντορ για το 49-42, πριν ο Σαντ-Ρος καρφώσει στον αιφνιδιασμό και ο Γιορκ γράψει με τον ίδιο τρόπο το 53-44 στο 22'. Η άμυνα των γηπεδούχων έσφιξε ακόμη περισσότερο, αλλά και αυτή τη φορά ο Χολαργός ήταν σπουδαίος στις αντιδράσεις του. Μείωσε στο καλάθι (57-55 στο 25') με τρίποντο του Φιτζπάτρικ, για να βρεθεί στο -6 στο τέλος της περιόδου (67-61) και το -9 στο ξεκίνημα της τέταρτης όταν ο Σάκοτα με τρίποντο έφτασε τους 21. Δεν κατάφερε, πάντως, κάτι περισσότερο. Έμεινε από δυνάμεις, έμεινε από κουράγιο, είχε πετύχει όμως τον στόχο του. Όπως και η ΑΕΚ που προκρίθηκε στα ημιτελικά για να παίξει με τον Προμηθέα για τη συμμετοχή στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1000 άτομα βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ψαριανός, Θεωνάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 46-44, 67-61, 88-75

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 13, Τζέιμς 2, Σαντ-Ρος 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Θίοντορ 11 (1), Γιορκ 10 (2), Μωραϊτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 21 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 6

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3), Τάλτον 16 (4), Καλαϊτζάκης 1, Αγκμπελέσε 13 (5 ριμπάουντ), Λοβ 20 (3), Κώττας 1, Σπυριδωνίδης, Οκερέαφορ 2, Ραλλάτος, Χόκινς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 21/39 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 16/19 βολές, 36 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 14/32 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 14/18 βολές, 30 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 18 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο