STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ... 5-0

ΑΕΚ... 5-0

Με κεκτημένη ταχύτητα μετά τον θρίαμβο επί της Χάποελ αλλά χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή της, η ΑΕΚ επικράτησε της Καβάλας με 80-72 για την 5η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ έκανε το 5-0 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ μετά το 80-72 επί της Καβάλας στο ΟΑΚΑ, λίγες μέρες μετά τον θρίαμβο επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της και πλέον στρέφεται στην αναμέτρηση της Τετάρτης (11/11, 19:00) με τη Νεπτούνας στη Λιθουανία.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Ο Σερβοέλληνας κόουτς δεν είχε στη διάθεσή του τον Ζήση Σαρικόπουλο, ρίχνοντας στο παρκέ τον… απογοητευτικό και φευγάτο Ανοσίκε (0/1 δίπ., 0/2 βολ. σε 13'15"), πιθανότατα στο τελευταίο του παιχνίδι με την "Ένωση". Επίσης ο Φίλιπ Σκραμπ πήρε χρόνο συμμετοχής για πρώτη φορά μετά τα 2'30" στο ματς με το Λαύριο.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην τρίτη περίοδο, έκανε επιμέρους σκορ 15-4 και μετέτρεψε το… εύθραυστο 45-42 του ημιχρόνου σε 60-46 (24'37") με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μαυροκεφαλίδη. Εν συνεχεία η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα διατηρούσε διψήφια διαφορά στο μεταλύτερο μέρος του αγώνα.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Ράσελ Ρόμπινσον της Καβάλας σούταρε 1/10 τρίποντα (10%) ενώ η ΑΕΚ κατέβασε 44 ριμπάουντ αντί 28 της Καβάλας.

Ο MVP

Nέο νταμπλ-νταμπλ από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 13 πόντους (5/10 δίπ.,, 1/2 τρίπ) και 11 ριμπάουντ, συν 1 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ σε 23'19". Ο Έλληνας σέντερ έκανε ξανά τη διαφορά στη ρακέτα.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στην Καβάλα, είχε 10/11 δίποντα (90%) σε αυτό το διάστημα, πήρε πόντους στην επίθεση από τον Μαλίκ Χέρστον (8π. με 2/2 βλ., 3/4 δίπ.) και τους Ουόρεν (6π.), Σάκοτα (5π.), Μαυροκεφαλίδη (5π.) ενώ προηγήθηκε 28-21 στο 10'. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Γιάννη Τζήμα στηρίχτηκε στα ξεσπάσματα του Βάργκας (6π., 3/3 δίπ.) και τις πρωτοβουλίες του Τζόουνς για να κρατήσει επαφή με το σκορ.

Εν συνεχεία ο Μιλόσεβιτς έστειλε τη διαφορά στο +7 (33-26, 13'46") με 2/2 βολές και ο Γιάννης Τζήμας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η Καβάλα βρήκε ρυθμό, μείωσε αρχικά σε 35-34 με τον Ρόμπινσον ενώ ο Κοστόφ ισοφάρισε σε 42-42 με 2/3 βολές! Τελικά η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-42, έχοντας μόλις 2/7 δίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλουραλισμό στην επίθεση, αφού σκόραραν οι 10 από τους 11 παίκτες που έριξε στο παρκέ ο Ντράγκαν Σάκοτα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μετέτρεψαν το 45-42 σε 60-46 (24'37") με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη και επιμέρους σκορ 15-4. Το τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (64-54, 29'03") ενώ το γκολ-φάουλ του Μιλόσεβιτς διαμόρφωσε το 74-59 στα 6'47" για το τέλος. Η Καβάλα δεν απείλησε ξανά την ΑΕΚ που επικράτησε με 80-72 και έκανε το 5-0 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-42, 64-52, 80-72

ΑΕΚ (Σάκοτα): Σάκοτα 12 (2), Χέρστον 16, Μαυροκεφαλίδης 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Κάρτερ 2, Ουόρεν 8, Ανοσίκε, Παπαντωνίου 3, Μιλόσεβιτς 14 (1), Σκραμπ 3 (1), Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7 (1).

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Βαν Ντερ Μαρς 4, Κοστόφ 16 (2), Τζόουνς 20 (2), Καλαϊτζίδης 4, Ρόμπινσον 8 (1/10 τρίπ.), Κεμπ 2, Γιαννακίδης, Σταμπουλής 7 (1), Λίβας 3 (1), Βάργκας 6.