ΑΙΓΑΛΕΩ

Πανιώνιος-Αιγάλεω: 76-66

Τρίτη φιλική νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος, που επικράτησε με 76-66 του Αιγάλεω το απόγευμα της Κυριακής

Οπλο των "κυανέρυθρων" η εξαιρετική άμυνα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και ο πλουραλισμός στον επιθετικό τομέα.
Στο πρώτο ημίχρονο με όπλο τις πολλές επιθετικές λύσεις κυρίως από τους Μπάξτερ, Καλαμπόκη και Μάιλς ο Πανιώνιος είχε συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκε 24-18 στο δεκάλεπτο και παρά τη μείωση του σκορ από το Αιγάλεω στο 18ο λεπτό στους 4 πόντους (34-30) οι κυανέρυθροι έκλεισαν το ημίχρονο στο +7 (41-34) με σκόρερ τους Ζορόσκι και Ξανθόπουλο.

Στην τρίτη περίοδο μετά από το πρώτο τρίλεπτο όπου ο Πανιώνιος On Telecoms δεν πέτυχε πόντο, απανωτά τρίποντα από τους Κένταλ και Καλαμπόκη εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (52-36) στο 25ο λεπτό και στους 17 στο 29ο λεπτό (59-42).

Το δεκάλεπτο ολοκληρωθηκε με τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ με 59-44 και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η διαφορά με συνεχείς αιφνιδιασμούς και καλάθια των Ραίτσεβιτς και Κένταλ ανέβηκε στους 19 πόντους (65-46 στο 32ο λεπτό) και στους 20 (70-50) λίγο αργότερα. Στο τελευταίο τετράλεπτο ο Πανιώνιος κατέβασε ταχύτητα και έτσι το Αιγάλεω βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 41-32, 59-44, 76-66.

Στο μεταξύ οι Τσβέτκοβιτς (το βράδυ) και Νίκολιτς (το πρωί) αναμένονται στην Ελλάδα την προσεχή Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου προκειμένου να ενταχθούν στο πρόγραμμα προπονήσεων της ομάδας ενόψει του 19ου τουρνουά "Ανδρέας Βαρίκας".