ΠΟΛΟ

Ένταση και ισοπαλία 9-9 στο ΑΝΟΓ-ΝΕΠ

Μαχαίρας

Συνεχίζεται η ανάκαμψη των Χανίων, που σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι, νίκησαν με 12-8 τον Παναθηναϊκό

Γλυφάδα-ΝΕΠ: 9-9
Σε ένα ματς με πολλά νεύρα και παράπονα για τη διαιτησία από πλευράς Γλυφάδας, η ΝΕΠ, απέσπασε ισοπαλία 9-9 στην έδρα της ομάδας των Νοτίων Προαστίων.

Ο τεχνικός του ΑΝΟΓ, Τεό Λοράντος, ήταν εκτός εαυτού με τους διαιτητές από την αρχή του παιχνιδιού και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, στη δεύτερη περίοδο με την αιτιολογία ότι ειρωνεύτηκε επειδή γέλασε. Από εκεί και πέρα κι ενώ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ, ο Μονιούδης, αποβλήθηκε με αντικατάσταση για διαμαρτυρία στο δεύτερο οκτάλεπτο.

Τότε, οι Γλυφαδιώτες, αναγκάστηκαν να χρησιμοποιήσουν "μέσα" τον τερματοφύλακα Πλατίδη, τη θέση του οποίου πήρε κάτω από τα δοκάρια ο Σπαντιδέας. Στη συνέχεια, αποβλήθηκαν με τρίτη αποβολή και οι Γούνας-Κωνσταντόπουλος, στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα ο ΑΝΟΓ, να αγωνίζεται στην επτάδα τόσο με τον Πλατίδη, όσο και με τον νεαρό Κωνσταντόπουλο.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο, με 8-9, αλλά ο Εμμανουηλίδης, που εξελίσσεται σε τιμωρό της ΝΕΠ (είχε ισοφαρίσει στο τέλος και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Πάτρα), ισοφάρισε σε 9-9, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Ο ίδιος παίκτης, στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, πήρε το φάουλ, σούταρε από τα πέντε μέτρα, σκόραρε, αλλά το γκολ θεωρήθηκε εκπρόθεσμο μετά από απόφαση

Τα επεισόδια δεν περιορίστηκαν ανάμεσα στους παίκτες και τους διαιτητές, αλλά έγιναν και στην κερκίδα όπου οι οπαδοί των δύο ομάδων, βρίσκονταν σε διαρκή ένταση από το ξεκίνημα ως το τέλος του παιχνιδιού.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 3-4, 1-1

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Γλυφάδα (Λοράντος): Γιάγκος 3, Γούνας 2, Εμμανουηλίδης, Κουρλιάφτης, Ελισσαίος Κωνσταντόπουλος, Παπαδόπουλος

ΝΕΠ (Τρούμπιτς): Λαμπάτος 3, Πλατανίτης 2, Αντίοχος 2, Ρατσούνιτσα, Τρελλόπουλος

Χανιά-Παναθηναϊκός: 12-8
Τα Χανιά, πήραν ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά επί του Παναθηναϊκού, με 12-8, στην Κρήτη και συνεχίζουν την πορεία τους προς τα "υψηλότερα στρώματα" της βαθμολογίας. Τα επεισόδια δεν έλειψαν όύτε από αυτό το παιχνίδι, αφού στην κερκίδα βρέθηκαν 150 φίλοι του "τριφυλλιού", οι οποίοι τα συνεπλάκησαν με τους οπαδούς των Κρητικών.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ άσχημα και έμεινε πίσω με τρία γκολ διαφορά, αλλά στο δεύτερο οκτάλεπτο οι "πράσινοι" ανέκαμψαν και στο ημίχρονο μείωσαν σε 7-6.

Στη συνέχεια, όμως, το "τριφύλλι" έδειξε το πρόσωπο που είχε και στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα να χάσουν με διαφορά τεσσάρων τερμάτων.

Tα οκτάλεπτα: 5-2, 2-4, 3-0, 2-2

Χανιά (Μαχαίρας): Φράγκος 4, Αυγουστιανάκης 3, Βαμβουνάκης 2, Κρέκοβιτς 2, Νόρμπερτ

Παναθηναϊκός (Λυκούδης): Δήμου 2, Τσόκας 2, Κοκκαλάς, Νάστραν, Καφετζόπουλος, Κουντουδιός

Πανιώνιος-Παλαιό Φάληρο: 10-5Τη νίκη με 10-5, απέναντι στο Παλαιό Φάληρο, πήρε στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος, που δείχνει να συνέρχεται στον δεύτερο γύρο.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-3, 1-1, 4-0

Πανιώνιος (Λούδης): Αναστασιάδης 2, Τίσιτς 2, Γκέργκελι 2, Μίραλης, Παπαδόγκωνας, Θωμάκος, Λιοτσάκης

Φάληρο (Βλάχος): Κόγιανιν 2, Βούκσεβιτς, Κόχειλας, Κατσουλάκης

Κέρκυρα-ΠΑΟΚ: 10-16
Εύκολο απόγευμα πέρασε ο ΠΑΟΚ, στην έδρα της ουραγού, Κέρκυρας, την οποία νίκησε με 10-16 και παρέμεινε στην πέμπτη θέση.

Τα οκτάλεπτα
Τα γκολ των δύο ομάδων
Κέρκυρα (Μπαίκοβιτς): Μίσιτς 4, Βούκσεβιτς 3, Βράνιες 2, Παπανελλόπουλος

ΠΑΟΚ (Ψύχος): Αλίχανίδης 4, Παυλιδης 3, Κρστόβιτς 2, Γιάιτς 2, Γιαβρόγλου 2, Κατρουζανάκης, Ψύχος, Γκάλιτς

12. Κέρκυρα 2 (101-166)

Η 14η αγωνιστική, αντί της 5ης Ιανουαρίου (Σάββατο), θα διεξαχθεί την επομένη 6 Ιανουαρίου (Κυριακή), αφού την Πέμπτη 3 Ιανουαρίου έχουν προγραμματισθεί να γίνουν οι αγώνες της Β’ προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.