ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ο X.Τσακμάκης στο SPORT 24

Ο Χρήστος Τσακμάκης μίλησε στο SPORT 24 τονίζοντας πως θα μπορούσε να κατακτήσει ένα μετάλλιο

Ο λόγος για τον Χρήστο Τσακμάκη που κατάφερε να πάρει την έβδομη θέση στον τελικό της κατηγορίας C1 του κάνοε καγιάκ και όπως δηλώνει στο SPORT 24 θα μπορούσε να κατακτήσει ένα μετάλλιο.

"Είμαι ευχαριστημένος από την πρώτη κούρσα, όχι όμως και από την δεύτερη γιατί είχα δύο ποινές. Γενικά είμαι ευχαριστημένος και πιστεύω πως χωρίς τις δύο ποινές θα ήμουν στις θέσεις των μεταλλίων", ήταν τα πρώτα λόγια του 21χρονου.

Όσο για το μέλλον του ο Τσακμάκης υποσχέθηκε πως θα δουλέψει, αποφεύγοντας τα μεγάλα λόγια: "Θα συνεχίζω να προπονούμαι και σίγουρα θα φανούν κάποια πράγματα στο μέλλον".

Το μόνο σίγουρο είναι πως ο Χρήστος Τσακμάκης με την επίδοση του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου απέδειξε πως έχει να δώσει πολλές ακόμα διακρίσεις στην Ελλάδα και τα μετάλλια είναι θέμα χρόνου να έρθουν.

Έβδομος Oλυμπιονίκης o Tσακμάκης

Στον τελικό της κατηγορίας C1 του κάνοε καγιάκ σλάλομ αγωνίστηκε ο Χρήστος Τσακμάκης και κατέλαβε την 7η θέση.

Στον τελικό της κατηγορίας C1 του κάνοε καγιάκ σλάλομ αγωνίστηκε ο Χρήστος Τσακμάκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής σημείωσε χρόνο 186:67 και κατέλαβε την 7η θέση στους ''8'' κορυφαίους αθλητές του κόσμου.

Υπενθυμίζεται ότι ο νεαρός αθλητής, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό εφήβων, εξασφάλισε τη συμμετοχή του στην κορυφαία διοργάνωση μετά από απόφαση της αυστριακής ομοσπονδίας του αθλήματος να μη στείλει στο Πεκίνο τον Φουχς κι ενώ είχε χάσει την πρόκριση για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που έγινε στην Κρακοβία.