ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Επίθεση Φέργκιουσον κατά της διαιτησίας

Φέργκιουσον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Φαρμακερά "βέλη" κατά του διαιτητή της αναμέτρησης Μάντσεστερ Γ.-Σάντερλαντ (2-2) εξαπέλυσε ο Άλεξ Φέργκιουσον, κατηγορώντας τον για έλλειψη φυσικής κατάστασης

Συγκεκριμένα, ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ήταν αυτός που ξιφούλκησε μετά το ισόπαλο 2-2 με τη Σάντερλαντ το βράδυ του Σαββάτου στο "Ολντ Τράφορντ" κατηγορώντας τον διαιτητή Άλαν Γουίλι πως δεν ήταν σε καλή φυσική κατάσταση για να διευθύνει το ματς.
"Ήμουν απογοητευμένος με τον ρέφερι. Δεν προσέθεσε καθόλου χρόνο μετά το γκολ. Παίξαμε τέσσερα λεπτά και δύο δευτερόλεπτα στις καθυστερήσεις", ξεκίνησε τις δηλώσεις του ο Σκωτσέζος τεχνικός και συνέχισε:

"Περπατούσε επίσης στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο γκολ καθώς χρειαζόταν ξεκούραση. Δεν ήταν σε αρκετά καλή φυσική κατάσταση για ένα τέτοιο παιχνίδι αυτού του επιπέδου.

Ο ρυθμός του αγώνα απαιτούσε έναν διαιτητή που να ήταν γυμνασμένος. Αυτός δεν ήταν. Βλέπεις διαιτητές στο εξωτερικό που είναι γυμνασμένοι σαν μπουλντόγκ. Έχουμε μερικούς που είναι γυμνασμένοι. Αυτός δεν ήταν γυμνασμένος.

Χρειαζόταν 30 δευτερόλεπτα για να δώσει κίτρινη σε έναν παίκτη. Χρειαζόταν ξεκούραση. Ήταν γελοίο".

Ειρωνία στην όλη υπόθεση είναι πως ο συγκεκριμένος ρέφερι ήταν ο τέταρτος στο τοπικό ντέρμπι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μάντσεστερ Σίτι, σε ένα ματς που οι διαιτητές βρέθηκαν στο στόχαστρο του τεχνικού των "πολιτών", Μαρκ Χιουζ, για τον έξτρα χρόνο που έδωσαν και επέτρεψαν στη Γιουνάιτεντ να φτάσει στο τελικό 4-3 με τον Όουεν στο 96'.