ΓΑΛΛΙΑ

Μοιρασιά στην Κυανή Ακτή

vraifauxsommetctus

Nίκη ηρεμίας για Παρί στο Αμπέ Ντεσάν επι της Οσέρ.Μοιρασιά στην Κυανή Ακτή καθώς Νις και Μπορντό έμειναν στο 1-1 με τα δυο γκολ να έρχονται από το πρώτο μέρος

Μοιρασιά στην Κυανή Ακτή καθώς Νις και Μπορντό έμειναν στο 1-1 με τα δυο γκολ να έρχονται από το πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κονέ στο 12' ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μικού σκοράροντας μετά από αρκετό καιρό ισοφάρισε για του Γιρονδίνους.
Στο άλλο ματς της Κυριακής η ομάδα του Αντονετί κατάφερε να παραμείνει αήττητη μπροστά στο κοινό της, αλλά και να κρατήσει επαφή με το γκρουπ των πρωτοπόρων, κάτι που συνέβη και με τους Γιρονδίνους οι οποίοι κατάφεραν να διατηρηθούν στα ψηλά του πίνακα.

Ήττα για Λυών

O Περέν είχε εκφράσει τη δυσαρέσκειά του για το γεγονός πως το αίτημα της Λυών για παραπάνω ξεκούραση ενόψει του τελικού για το Champions League κόντρα στη Ρέιντζερς δεν έγινε δεκτό, σε αντίθεση με τη Σκωτσέζικη ομοσπονδία που ανέβαλε το ματς των Τζερς. Ο τεχνικός της Λυών παρέταξε πειραματική ενδεκάδα και το πλήρωσε με τη Λυών να γνωρίζει ήττα 1-0 από την σε εξαιρετική κατάσταση στα τελευταία ματς Καέν.

Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-0 στο Παρίσι και κατάφεραν να προηγηθούν από νωρίς με τον Γκουφράν, τη στιγμή που από τη Λυών δεν ξεκίνησαν οι Μπενζεμά, Ζουνίνιο και Γκοβού μεταξύ άλλων.

Η Λυών προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως επιτυχία, στην επανάληψη οι Μπεν Αρφά και Κεϊτά έχασαν μοναδική ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια και να αλλάξουν τη ροή του αγώνα, ενώ παρά το ότι ο Περέν έριξε στο 68 στο ματς όλα του τα όπλα με Ζουνίνιο, Γκοβού και Μπενζεμά να παίρνουν θέσεις μάχης, η Καέν έφτασε σε μια ακόμα τεράστια νίκη.

H Nανσί που βρίσκεται πίσω από τη Λυών στη βαθμολογία επιβεβαίωσε την αγωνιστική της κάμψη μένοντας στο 0-0 με τη φορμαρισμένη Βαλανσιέν στο Μαρσέλ Πικό. Οι παίκτες του Πάμπλο Κορέα δεν κατάφεραν έτσι να εκμεταλλευτούν πλήρως το στραβοπάτημα της Λυών, τη στιγμή που η εντυπωσιακή φέτος Βαλενσιέν διατήρησε ένα πολύ καλό αήττητο σερί.

H Λε Μαν άλωσε το Φελίξ Μπολάρ με ένα πειστικό 3-1 επί της Λανς που για μια ακόμα φορά δεν τα κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα παρά το γεγονός πως ο Ντιντάν σκοράρει ανελλειπώς, ενώ βαθειά ανάσα πήρε η Τουλούζ που κατάφερε επιτέλους να χαρεί τη νίκη υποδεχομενη τη Λιλ, την οποία και κέρδισε πολύ δύσκολα με 1-0.

Ο Ελμάντερ σκόραρε για μια ακόμα αγωνιστική αλλά αυτή τη φορά αντίθετα σε ότι είχε συμβεί τόσο στο Σαμπάν Νταλμάς όταν είχε πετύχει 3 γκολ με την ομάδα του να χάνει 4-3, όσο και στο εντός έδρας ματς όταν και πάλι βρήκε δίχτυα στο 1-1 κόντρα στη Νανσί, χάρισε στην Τουλούζ μια νίκη μετά από πολύ καιρό.

Διακοπή μεγάλου σερί χωρίς νίκη έσπασε η Λοριάν που ευτύχησε να προηγηθεί στο πρώτο λεπτό με τον Βαϊρουά για να πανηγυρίσει μετά από πολύ καιρό τρίποντο κόντρα στη Σοσό την οποία και κέρδισε με 2-1, ενώ η Σεντ Ετιέν έγινε μια ακόμα ομάδα που κέρδισε τη νεοφώτιστη και ουραγό Μετς με 2-0, παρά τις δυσκολίες που συνάντησε. Oι στεφανουά προηγήθηκαν με αυτογκόλ της Μετς στο δεύτερο ημίχρονο για να σφραγίσουν την επικράτησή τους στις καθυστερήσεις, τη στιγμή που η Μετς έχει ουσιστικά ήδη αρχίσει να σκέφτεται την επιστροφή της στη Ligue 2.

Η κατρακύλα της Ρεν δεν έχει προηγούμενο με την παρέα των Βιλτόρ και Μπριάν να γνωρίζουν δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα με 3-0 με θύτη το Στρασβούργο που την παρασμένη αγωνιστική είχε συντριβεί με 5-0 από τη Λυών στο Ζερλάν.

Η Μαρσέιγ νικήτρια στο ντέρμπι του Νότου
Η Μαρσέιγ νικήτρια στο ντέρμπι του Νότου αφού ήταν ανώτερη της Μονακό καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε άνετα στο τελικό 2-0.

Το κλασσικό ντέρμπι του νότου είχε καλό ρυθμό στα πρώτα του λεπτά, με τις ομάδες των Γκέρετς και Ρικάρντο να προσπαθούν να πετύχουν το γρήγορο τέρμα που θα τους έδινε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Αμφότερες άλλωστε είχαν άμεση ανάγκη από ένα καλό αποτέλεσμα, μιας και η Μονακό που έχει χτίσει ένα καλό σερί τις τελευταίες αγωνιστικές έψαχνε βαθμούς για να αναρριχηθεί πιο πάνω από την όγδοη θέση, ενώ οι Μασσαλοί που βολόδερνουν στις χαμηλές θέσεις του πίνακα ήθελαν εκτός του τρίποντου που θα τους έδινε βαθμολογική ανάσα και μια γερή ψυχολογική ώθηση ενόψει του μεγάλου ματς με τη Λίβερπουλ στο Βελοντρομ για το Champions League.

Η γηπεδούχος ήταν αυτή που είχε τις καλύτερες φάσεις στο ξεκίνημα με κορυφαία αυτή στο 9' όταν μια υπέροχη επέλεαση του Βαλμπουένα από τα αριστερά κατέληξε σε πάσα μέσα στην περιοχή για τον Ζιανί. Ο πρώην εξτρέμ της Σοσό σούταρε με τη μια, ο Ρόμα ήταν ακινητοποιημένος, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι της Μονακό και η ομάδα του Ρικάρντο γλίτωσε από το 1-0.

Στο 18' ένα καλό μακρινό σουτ του Σεϊρού έφυγε λίγο άουτ, ενώ η απάντηση της Μονακό ήρθε λίγο αργότερα όταν ο Mεριέμ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά δεν κατάφερε να σουτάρει όπως θα ήθελε με τη μπάλα να καταλήγει πολύ έξω από τα δοκάρια του Ματαντά.

H Mαρσέιγ άρχισε να κυριαρχεί σε κατοχή της μπάλας μετά το 20' φτάνοντας σε επίπεδα πανω από το 60%, όμως άλλη κλασσική ευκαιρία στο πρώτο μέρος δεν ήρθε, με τη Μονακό να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας καταφέρει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της αφού οι Μασσαλοί έφταναν μεν εύκολα στην περιοχή της, αλλά δεν κατάφερναν να κάνουν το αποφασιστικό βήμα.

Λίγο μετά την εναρξη της επανάληψης η Μαρσέιγ κατάφερε τελικά να προηγηθεί αφού μετά τον κεραυνό του Σεϊρού που βρήκε το δοκάρι του Ρόμα, ο επερχόμενος Ροντριγκέζ με κεφαλιά ψαράκι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Μονεγάσκων δίνοντας στους οπαδούς των Μασσαλών την ευκαιρία να πανηγυρίσουν έξαλλα το γκολ στο Βελοντρόμ.

O Ρικάρντο έριξε άμεσα στο ματς τον Πικιόν όμως η Μαρσέιγ ήταν αυτή που συνέχισε να χάνει τις ευκαιρίες με τον Νιάνγκ να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ μετά από χτύπημα φάουλ, με τους Μονεγάσκους να είναι εντελώς παθητικοί στον αγώνα.

Κι αυτό ήταν κάτι που πλήρωσαν στο 70' όταν η Μαρσέιγ εδραίωσε την επικράτησή της χάρις την κεφαλιά του Τσανά που δεν άφησε περιθώρια στον Ρόμα για το 2-0, που σφράγισε την ανωτερότητα των γηπεδούχων. Η ομάδα του Ρικάρντο ακόμα και μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε δε μπόρεσε παρά να αντιδράσει σπασμωδικά και το μόνο που είχε να επιδείξει ήταν μια κλασσική ευκαιρία του Πικιόν σε τετ α τετ με τον Ματαντά μετά από πάσα του Μεριέμ, με τον κίπερ της Μαρσέιγ όμως να αποκρουέι ενστικτωδώς με τα πόδια κρατώντας το 2-0.

Η Μαρσέιγ πήρε αυτό που ήθελε τελικά και μάλιστα με πειστική εμφάνιση κόντρα στην ανύπαρκτη σχεδόν Μονακό και πλέον προετοιμάζεται για το ματς της χρονιάς κόντρα στη Λίβερπουλ για το Champions League.

Tα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στη Ligue 1 έχουν ως εξής:

Σάββατο 8/12 21:00

Mαρσέιγ-Μονακό 2-0 (Ροντριγκέζ 52', Τσανά 70')
Τουλούζ-Λιλ 1-0 (Ελμάντερ 67')
Καέν-Λυών 1-0 (Γκουφράν 18')
Λανς-Λε Μαν 1-3 (Ντιντάν 44' - Ντε Μέλο 21', Ζερβίνιο 50', Λε Ταλέκ 88')
Στρασβούργο-Ρεν 3-0 (Αλβάρο 8', 86', Ρεντέρια 64')
Λοριάν-Σόσό 2-1 (Βαϊρουά 1', Λε Πεν 48' - Έρντινγκ 81')
Σεντ Ετιέν-Μετς 2-0 (Μπασόνγκ 64' αυτ, Φεϊντουνό 94')