PREMIER LEAGUE

Για μια θέση στην Ευρώπη

Blackburn Rovers' Roque Santa Cruz celebrates after he scored against Portsmouth, during their English Premier League soccer match at Fratton Park stadium, Portsmouth, England, Sunday April 27, 2008. Rovers won the match 1-0. (AP Photo/Lefteris Pitarakis) ** NO INTERNET/MOBILE USAGE WITHOUT FAPL LICENCE - SEE IPTC SPECIAL INSTRUCTIONS FIELD FOR DETAILS **
Σαντα κρουζ AP

Η Μπλάκμπερν νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Πόρτσμουθ και η Έβερτον ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Άστον Βίλα

Η φιναλίστ του FA Cup ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση πιέζοντας την Μπλάκμπερν στην προσπάθειά της να πάρει τους τρεις βαθμούς από την αναμέτρηση.
Οι γηπεδούχοι όμως ανέκτησαν γρήγορα τα ηνία του αγώνα και με τον Μουντάρι να να ηγείται της ανάκαμψης.

Στην επανάληψη η Πόρτσμουθ με την είσοδο του Νίκο Κράνιτσαρ προσπάθησε να δώσει δημιουργικότητα και φαντασία στο επιθετικό της παιχνίδι,αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Ο Σάντα Κρουζ πέτυχε το 21ο του προσωπικό γκολ και έδωσε τη νίκη στην Μπλάκμπερν και την τρίτη εντός έδρας ήττα για την Πόρτσμουθ.

Στο έτερο παιχνίδι της ημέρας που έκλεισε την 36η αγωνιστική Έβερτον και Άστον Βίλα ήρθαν ισόπαλες με 2-2 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με ανατροπές και πολλά γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν επιφυλακτικές. Στην επανάληψη το γκολ του Νέβιλ στο 55ο λεπτό άλλαξε τη ροή του αγώνα.

Η Άστον Βίλα ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε και κατάφερα να ισοφαρίσει με τον Αγκμπονλαχόρ λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Η Έβερτον απάντησε σχεδόν άμεσα με τον Γιόμπο να δίνε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 84'. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να φύγουν ηττημένοι από το ντέρμπι.

Μόλις ένα λεπτό μετά το 2-1 ο Κάριου σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 ολοκληρώνοντας ένα εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο που είχε ένταση και τρία τέρματα.