PREMIER LEAGUE

Με οδηγό τον Τζο...

Τζο Κόουλ

Η Τσέλσι νίκησε την Μπλάκμπερν με 1-0 με γκολ του Τζο Κόουλ. Νίκη και για τη Γιουνάιτεντ (vds)

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Τζο Κόουλ στο 22', ο οποίος σκόραρε για τρίτη φορά φέτος στο αγγλικό πρωτάθλημα. Ο Σάλομον Καλού τροφοδότησε τον Άγγλο μέσο, ο οποίος με δεξί σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή "κεραυνοβόλησε" τον Μπραντ Φρίντελ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Αμερικανού τερματοφύλακα.
Να σημειωθεί πως στο 64ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο ο Τσέχος, Πετρ Τσεχ, τη θέση του οποίου πήρε ο Πορτογάλος, Ενρίκε Ιλάριο.

Η σύνθεση της Τσέλσι, που βρίσκεται στην 3η θέση της κατάταξης: Τσεχ (64' Ιλάριο), Πάουλο Φερέιρα, Άλεξ, Ρικάρντο Καρβάλιο, Άσλεϊ Κόουλ, Εσιέν, Μίκελ, Λάμπαρντ, Τζο Κόουλ (81' Πιζάρο), Σεβτσένκο (67' Ράιτ-Φίλιπς), Καλού.

Ο μάγος (Ρονάλντο) με τα δώρα!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε από τη μαχητική Έβερτον, αλλά κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη και να παραμείνει στο... κατώφλι της πρωτοπόρου Άρσεναλ. H πρωταθλήτρια Αγγλίας νίκησε τα "ζαχαρωτά" με 2-1 στο "Ολντ Τράφορντ" και έφτασε τους 42 βαθμούς, ένα λιγότερο από τους "κανονιέρηδες", που έχουν 43. Πρωταγωνιστής; Φυσικά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

Ο Πορτογάλος μέσος ήταν "όλα τα λεφτά" για τους γηπεδούχους, σε μία αναμέτρηση όπου κάλλιστα η φορμαρισμένη Έβερτον θα μπορούσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, αν στο 87ο λεπτό ο Στίβεν Πίενααρ δεν έκανε ένα... χαζό πέναλτι.

Στο 22', οι "κόκκινοι διάβολοι" πήραν προβάδισμα στο σκορ... Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ελίχθηκε υπέροχα από τα δεξιά και από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με έναν αριστερό-κεραυνό, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τιμ Χάουαρντ. Πέντε λεπτά αργότερα (27'), όμως, ήρθε η "απάντηση" της Έβερτον. Ο Στίβεν Πίενααρ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Τιμ Κέιχιλ με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεχαν στην πίεση. Ένα λάθος, όμως, του Πίενααρ ήταν οδυνηρό για την Έβερτον, που γνώρισε την πρώτη ήττα της ύστερα από 13 συνεχόμενα παιχνίδια, όπου η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες ήταν αήττητη. Ο Νοτιοαφρικανός μέσος ανέτρεψε... χαζά τον Ράιαν Γκιγκς μέσα στην περιοχή στο 87' και στο 88' ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν δυσκολεύτηκε να "γράψει" το 2-1 από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Επιτέλους βαθμός για την Ντέρμπι

Η Ντέρμπι Κάουντι, η χειρότερη ομάδα της Premier League βάσει ρόστερ, αποτελεσμάτων και εμφανίσεων, έκανε την έκπληξη στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ", καθώς ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Νιουκάσλ. Μάλιστα, αν ήταν λίγο πιο τυχερή θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη, αφού ισοφαρίστηκε στο 87ο λεπτό. Οι νεοφώτιστοι πήραν δύο φορές προβάδισμα στο σκορ χάρη στα τέρματα των Τζιλς Μπαρνς (6') και Κένι Μίλερ (52'), όμως η Νιουκάσλ με τον Μάρκ Βίντουκα, που σκόραρε δύο φορές (27', 87'), έσωσε εν τέλει την παρτίδα. Αυτός ήταν μόλις ο έβδομος βαθμός φέτος για την ομάδα του Πολ Τζιούελ...

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (23/12):

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 2-1 (22', 88' πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο-27' Κέιχιλ)

Νιουκάσλ-Έβερτον 2-2 (27', 87' Βίντουκα-6' Μπαρνς, 52' Μίλερ)

Μπλάκμπερν-Τσέλσι 0-1 (22' Τζο Κόουλ)