LA LIGA

Μπαμ-πτίστα στην Βαρκελώνη!

εσπανιολ πανηγυρικο

H Ρεάλ θα κάνει λευκά Χριστούγεννα καθώς νίκησε με 1-0 την Μπάρτσα στο "Καμπ Νου" (video)!

Οι δύο προπονητές παρέταξαν τις ομάδες τους με σύστημα 4-3-3. Στην γηπεδούχο Μπαρτσελόνα κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βαλντέζ, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν ο Μάρκεζ με τον Μιλίτο, αριστερά στην άμυνα ήταν ο Αμπιντάλ, δεξιά ο Πουγιόλ, την τριάδα του κέντρου συγκροτούσαν οι Γιάγια Τουρέ, Τσάβι και Ντέκο, ενώ στην επίθεση ήταν ο Ροναλντίνιο, ο Ινιέστα και στην κορυφή ο Ετό.
Ο Μπερντ Σούστερ επέλεξε τον Κασίγιας κάτω από την εστία, Πέπε-Καναβάρο το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, αριστερά ο Χάιντσε, δεξιά στην άμυνα ο Σέρχιο Ράμος, Ντιαρά-Μπαπτίστα-Σνάιντερ ήταν στην μεσσαία γραμμή ενώ στην επίθεση ήταν ο Ραούλ, ο Ρομπίνιο και στην κορυφή ο Φαν Νίστελροϊ.

Το θέαμα στο πρώτο μέρος δεν ήταν αντάξιο των ονωμάτων των δύο ομάδων, με την Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ να μην έχουν πολλές ευκαιρίες.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία έγινε από τους παίκτες της Μπαρτσελόνα, όταν στο 34' ο Ινιέστα έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Κασίγιας απέκρουσε εξαιρετικά την προσπάθεια του Ροναλντίνιο.

Δύο λεπτά αργότερα οι "μαδριλένοι" κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ όταν στο 36' Μπαπτίστα και Φαν Νίστελροϊ συνδυάστηκαν άψογα, ο τελευταίος πάσαρε εκπληκτικά στον Βραζιλιάνο μέσο και εκείνος με εξαιρετικό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Βαλντέζ παγώνοντας το "Καμπ Νου".

Οι "καταλανοί" δεν έδειχναν ικανοί να ισοφαρίσουν και η Ρεάλ πήγε στα αποδύτηρια για το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 1-0.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνίδιου ανέβηκε με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ. Στο 52ο λεπτό ο Ετό έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κασίγιας.

Η πίεση της Μπάρτσα συνεχίστηκε όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό, (53') το σουτ του Ινιέστα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή μπλόκαρε ο Κασίγιας.

Στο 57' ήταν η φορά της Ρεάλ να φτάσει κοντά στο γκολ, όταν το σουτ του Ράμος μέσα από την μεγάλη περιοχή από τα δεξιά στην κλειστή γωνία, απέκρουσε ο Βαλντέζ.

Τρία λεπτά αργότερα (60') ο Φαν Νίστελροϊ έκανε το σουτ από πολύ πλάγια αριστερή θέση στην μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους προς την εστία της Ρεάλ και οι "μαδριλένοι" είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Δεν ήταν λίγες μάλίστα οι φορές που ακούστηκαν αποδοκιμασίες από την εξέδρα λόγω της κακής εμφάνιση της Μπάρτσα.

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους "μπλαουγκράνα" να απειλούν κυριώς με σουτ και η Ρεάλ εμφανώς ανώτερη από την αντίπαλο της έφυγε από το "Καμπ Νου" με το τρίποντο της νίκης που φέρνει την "βασίλισσα" 7 βαθμούς μπροστά από την Μπαρτσελόνα.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο τέλος του αγώνα το γήπεδο αποδοκίμασε την ομάδα του Φρανκ Ράικαρντ για την ήττα από την αιώνια αντίπαλο.

Οι "καταλανοί" άλωσαν την Μαδρίτη

Οι "καταλανοί" της Εσπανιόλ πήραν σπουδαία νίκη επικρατώντας με 2-1 στην Μαδρίτη της Ατλέτικο που από το 55ο λεπτό αγωνιζόταν με 9 παίκτες.

Στο πρώτο από τα δύο ντέρμπι ανάμεσα σε ομάδες της Μαδρίτης και της Βαρκελώνης (Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 0-1), η Εσπανιόλ κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-1 επί των "ροχιμπλάνκος" στο "Βιθέντε Καλντερόν".

Η Ατλέτικο παρά το γεγονός πως από το 29ο λεπτό αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Αγκουέρο που δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 37' με γκολ του Σιμάο.

Η Εσπανιόλ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον ηγέτη της να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ σαν να μην έφτασε η ισοφάριση για την Ατλέτικο, ήρθε και μια δεύτερη αποβολή, αυτή την φορά του Πέρνια που δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με δύο παίκτες παραπάνω οι "καταλανοί" κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και με γκολ του Γκαρσία, 5 λεπτά πριν από την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, προηγήθηκαν με 2-1 και έφυγαν με το τρίποντο της νίκης από την Μαδρίτη που τους έφερε στην δεύτερη θέση, πάνω από την συμπολίτισσα Μπαρτσελόνα που αντιμετωπίζει την Ρεάλ.

Επέστρεψε στις "γκέλες" η Βιγιαρεάλ

Ευχάριστη παρένθεση ήταν για την Βιγιαρεάλ η νίκη της την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Χετάφε καθώς τα "κίτρινα υποβρύχια" έκαναν άλλο ένα στραβοπάτημα, μένοντας στο 1-1 με την Ουέλβα.

Η ομάδα του Βίκτορ Μουνιόθ κατάφερε στο 37' να ανοίξει το σκορ με τον Καμούνας παγώνοντας το "Μαδριγάλ", όμως η απάντηση από την Βιγιαρεάλ ήταν άμεση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (38') ο Νιχάτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1, όμως το γκολ της νίκης δεν ήρθε ποτέ για την Βιγιαρεάλ που έμεινε με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια

Χωρίς τον Άγγελο Μπασινά στην σύνθεση της, η Μαγιόρκα γνώρισε την ήττα με 3-1 στην έδρα της Οσασούνα. Ύστερα από 2 σερί νίκες η Μπέτις έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Βαγιαδολίδ, ενώ η Λα Κορούνια νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την αδύναμη και ουραγό Λεβάντε.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα

Σάββατο (22/12):

Αλμερία-Χετάφε 0-2 (37΄ Λιχτ, 85΄ Ντε λα Ρεντ)
Σαραγόσα-Βαλένθια 2-2 (17΄Μιλίτο πεν., 29΄ Μόρα αυτ./ 75΄ Ζίγκιτς, 81΄ Νταβίντ Σίλβα)
Σεβίλλη-Σανταντέρ 4-1 (26΄ Κανουτέ, 66΄ Σεβαντόν, 85΄ Νάβας, 90'+ Αντριάνο / Γκαράι 49΄)

Κυριακή (23/12):

Βαγιαδολίδ-Μπέτις 0-0
Βιγιαρεάλ-Ουέλβα 1-1 (38΄ Νιχάτ / 37΄ Καμούνιας)
Ατλέτικο Μαδρίτης-Εσπανιόλ 1-2 (37΄ Σιμάο / 52΄ Ραούλ Ταμούδο, 85΄ Γκαρσία)
Λεβάντε-Λα Κορούνια 0-1 (85΄Σέρχιο πεν.)
Οσασούνα-Μαγιόρκα 3-1 (8΄ Έκτορ Φοντ, 46΄ Πλάσιλ, 90+2΄ Ούγκο Βιάνα / 48΄ Γκουίθα)
Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (36’ Μπαπτίστα)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μούρθια έναρξη 22:00