EURO

Τα 10 καλύτερα γκολ σε τελικά Euro (vid)

Το SPORT 24 σας παρουσιάζει τα 10 καλύτερα γκολ από τελικές φάσεις Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων

10. Γιον Γιένσεν

(Δανία-Γερμανία 2-0, τελικός 1992)

Ένα σουτ-"δυναμίτης" από το Δανό μέσο στο 18ο λεπτό, που "άνοιξε" το δρόμο για την κατάκτηση του τροπαίου από τους Σκανδιναβούς.

9. Μαρκ Όφερμαρς

(Ολλανδία-Γιουγκοσλαβία 6-1, προημιτελικά 2000)

Ένα εξαιρετικό βολέ του Ολλανδού έξω από την περιοχή, που διαμόρφωσε το 5-0 στο 78ο λεπτό, στην επιβλητική νίκη των "οράνιε".

8. Νταβόρ Σούκερ

(Κροατία-Δανία 3-0, φάση ομίλων 1996)

Ο Πέτερ Σμάιχελ είδε τον χαρισματικό Κροάτη επιθετικό να τον "κρεμάει" με μία απίστευτη λόμπα στο 90' και να "κλείνει" το σκορ στη νίκη των Βαλκάνιων.

7. Φρανκ Ντε Μπερ

(Ολλανδία-Γαλλία 3-2, φάση ομίλων 2000)

Ανήμπορος να αντιδράσει ο Μπερνάν Λαμά στο άψογα εκτελεσμένο φάουλ του Ολλανδού αμυντικού, που έφερε το παιχνίδι στα ίσα (2-2) στο 51ο λεπτό.

6. Κάρελ Πομπόρσκι

(Τσεχία-Πορτογαλία 1-0, προημιτελικά 1996)

Με μια απίστευτης ομορφιάς λόμπα στο 53ο λεπτό, ο μακρυμάλλης μέσος αφήνει "άγαλμα" τον Βίτορ Μπαΐα και "στέλνει" τους Τσέχους στα ημιτελικά.

5. Μανίς

(Πορτογαλία-Ολλανδία 2-1, ημιτελικά 2004)

Το εξαιρετικό σουτ του Πορτογάλου μέσου στο 58' από τη γωνία της μεγάλης περιοχής καταλήγει στα δίχτυα του Φαν ντερ Σάαρ, αφού βρίσκει στο δοκάρι, και "οδηγεί" τους διοργανωτές στον τελικό.

4. Ρόνι Γουίλαν

(Ιρλανδία-ΕΣΣΔ 1-1, φάση ομίλων 1988)

Ο Μικ ΜακΚάρθι εκτελεί το πλάγιο και ο Γουίλαν "πιάνει" ένα υπέροχο γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, "στέλνοντας" την μπάλα στο αριστερό "παραθυράκι" του Ντασάεφ στο 38ο λεπτό.

3. Τόμας Μπρολίν

(Σουηδία-Αγγλία 2-1, φάση ομίλων 1992)

Η αποθέωση της ομαδικότητας, με τον βραχύσωμο ξανθομάλλη να αλλάζει αστραπιαία πάσες με τους Κλας Ίνγκεσον και Μάρτιν Νταλίν και να πλασάρει εύστοχα τον Γουντς στο 82', χαρίζοντας τη νίκη στους Σκανδιναβούς.

2. Πολ Γκασκόιν

(Αγγλία-Σκωτία 2-0, φάση ομίλων 1996)

Το τεράστιο ταλέντο του "Γκάζα" σε όλο του το μεγαλείο. Ο Άγγλος μέσος με μία εμπνευσμένη ντρίμπλα περνάει την μπάλα πάνω από το δυστυχή Κόλιν Χέντρι και με σουτ στην κίνηση νικάει τον Άντριου Γκόραμ.

1. Μάρκο Φαν Μπάστεν

(Ολλανδία-ΕΣΣΔ 2-0, τελικός 1988)

Ένα από τα καλύτερα γκολ στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, με τον "ιπτάμενο Ολλανδό" να "εκτελεί" από πολύ πλάγια τον Ντασάεφ, μετά τη σέντρα του Άρνολντους Μούρεν, και να "γράφει" το τελικό σκορ, που χάρισε στους "οράνιε" το κύπελλο.