ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Ολύμπια-Άρης: 61-81

Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από τη Λάρισα και νικώντας με 81-61 την Ολύμπια πέρασε στους ημιτελικούς

Οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ -που είχαν κερδίσει εύκολα και στο αντίστοιχο παιχνίδι του πρωταθλήματος πριν από δύο βδομάδες- δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα να ξεπεράσουν το εμπόδιο των "λαβωμένων" Λαρισαίων (έπαιζαν με έναν ξένο, χωρίς τον Μάριο Μπατή και με τον Φάνη Κουμπούρα εμπύρετο), κρατώντας ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο τη διαφορά που είχαν πάρει στο πρώτο μέρος.
Γρήγορο προβάδισμα

Με πρωταγωνιστή τον Τζερεμάια Μάσεϊ κι όπλο την καλή του άμυνα ο Άρης προηγήθηκε με 11-5, επιβάλοντας από νωρίς την κυριαρχία του. Η Ολύμπια, ωστόσο, μετά το μουδιασμένο της ξεκίνημα κατάφερε να βρει λύσεις στο πρόσωπο των Τσιάρα-Αγγέλοφ και να μειώσει προσωρινά σε 14-12 και στη συνέχεια σε 20-16 στη λήξη της περιόδου.

Οι "κίτρινοι", ωστόσο, ήταν φανερό ότι είχαν περισσότερες λύσεις από τους "αποδεκατισμένους" γηπεδούχους. Ο Σάββας Ηλιάδης από τον πάγκο έδωσε πολλές λύσεις και σε συνδυασμό με την υπεροχή στα ριμπάουντ επέτρεψαν στην ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ να προηγηθεί με 38-20 στο 16'.

Είχε μόλις προηγηθεί η τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα και μια σειρά λαθών των Λαρισαίων, που αντιμετώπισαν πρόβλημα απέναντι στη ζώνη. Ένα γκολ-φάουλ του Λέισι και προσωπικές ενέργειες των Τσιάρα-Αγγέλοφ (λόγω έλλειψης λύσεων έπαιξαν ταυτόχρονα στην πεντάδα για μεγάλο διάστημα) μείωσαν το σκορ σε 27-42 στη λήξη του ημιχρόνου.

Τυπική διαδικασία

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Μάλιστα ο Άρης αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά του χάρις στους Ράιτ, Μάσεϊ αλλά και τον Τερέλ Καστλ. Η ψαλίδα άνοιξε ως τους 23 πόντους, πριν πέσει στο 41-59 στο 30' με την Ολύμπια Λάρισας να προσπαθεί μέσα από την άμυνα ζώνης να ελέγξει τα ριμπάουντ και μαζί τον ρυθμό του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνιδι είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία. Οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με 25 πόντους, πριν μειώσουν με διαδοχικά περιφερειακά σουτ οι Θεσσαλοί, που αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση μετά από τρεις νίκες και το τελικό .

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-18, 27-42, 41-58, 61-81

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Θεοδωράκος, Μπέλσερ 13 (1), Κουμπούρας 14 (2), Λέισι 3, Αγγέλοφ 11 (3), Τσιάρας 10, Γιαννουλάκος 4, Κούρτοβιτς 3 (1), Αριγκμπάμπου 3, Τριχόπουλος, Καραγκιολίδης. Άρης (Γκόρντον Χέρμπερτ): Καστλ 7 (1), Τέρι 4 (1), Τσαλδάρης 6 (1), Σεραπίνας 7 (1), Ράιτ 16 (4), Καλαϊτζής 7 (1), Ηλιάδης 11 (1), Καραδολάμης 11 (1), Σκορδίλης, Μότολα 7, Μάσεϊ 9, Αγαδάκος 2.

Χέρμπερτ: "Όπως έπρεπε"

Μετά το τέλος του ματς ο Βασίλης Γιαννουλάκος τόνισε: "Παίξαμε μια ομάδα που έχει μεγάλη εμπειρία, ενώ εμείς είχαμε απουσίες. Είπαμε να διορθώσουμε κάποια πράγματα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, αλλά δεν το πετύχαμε.

Δεν τα καταφέραμε να κρατήσουμε τον Άρη σε χαμηλό τέμπο κι έτσι ήρθε η ήττα. Είναι καλό να την αφήσουμε πίσω και να συγκεντρωθούμε στο πρωτάθλημα"

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης πρόσθεσε: "Ήταν μια σημαντική νίκη. Η καλή μας εμφάνιση πιστοποίησε ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Ο ημιτελικός με τον Ολυμπιακό μπορεί να περιμένει. Πρώτα πρέπει να κοιτάξουμε να ξεκουραστούμε λίγες ημέρες τα Χριστούγεννα"

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας υπογράμμισε: "Δεν κάναμε ούτε καλή εμφάνιση, ούτε είχαμε καλή απόδοση. Κι αυτό γιατί δεν μπήκαμε στο πνεύμα του παιχνιδιού. Το κύπελλο κλείνει όχι ευχάριστα για μας. Πετύχαμε, όμως, τρεις νίκες, ενώ αποκλειστήκαμε από μια ομάδα του επιπέδου του Άρη, παίζοντας μόλις με δύο γκαρντ. Θα προσπαθούμε να ξεκουραστούμε και μετά να κοιτάξουμε το ματς με το Αιγάλεω

Δεν έχω βρει κανέναν παίκτη που να κάνει για την ομάδα όπως την θέλω εγώ. Να ξέρετε πως όταν τον βρω θα είμαι ο πρώτος που θα τον φέρει στην Ελλάδα"

Τέλος ο Γκόρντον Χέρμπερτ σχολίασε: "Πιστεύω ότι είχαμε ένα καλό επίπεδο συγκέντρωσης και προσπάθειας. Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο έκαναν πολύ καλή δουλειά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Γενικά κάναμε αυτό που έπρεπε σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι.

Στα τελευταία πέντε ματς παίζουμε πολύ καλύτερα ειδικά στην άμυνα. Παρόλα αυτά δεν έχουμε φτάσει στο επίπεδο που θέλω. Μετά την έκδοση του διαβατηρίου του Μάσεϊ δεν υπάρχουν δικαιολογίες"