ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

"Λιοντάρια" στη Γερμανία

Χέλγκιουσον

Η Αγγλία διατήρησε το αήττητο κόντρα στη Γερμανία επικρατώντας 2-1. Σαρωτική Σερβία 6-1 τη Βουλγαρία(vd)!

Η... νέα Αγγλία του Φάμπιο Καπέλο ήταν η μεγάλη νικήτρια της τιτανομαχίας του Μονάχου, κόντρα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Γερμανίας. Άλλωστε η προϊστορία "μαρτυρούσε" ότι τα "λιοντάρια" όσες φορές έχουν αντιμετωπίσει τη "νασιοναλμανσάφτ" στο "Ολυμπιακό Στάδιο" δεν έχουν γνωρίσει ποτέ την ήττα.
Η Αγγλία εμφανίστηκε καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και τέσσερα λεπτά μετά τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου πήρε το προβάδισμα με γκολ του Μάθιου Άπσον, το οποίο αξίζει να σημειωθεί ότι είναι το πρώτο που πετυχαίνει με το εθνόσημο στο στήθος.

H Γερμανία αντέδρασε και στο 63' μετά από λάθος συνεννόηση του Τζον Τέρι με τον τερματοφύλακα, ο Χέλμες τσίμπησε την μπάλα και προ κενής εστίας την έστειλε στα δίχτυα σημειώνοντας το 1-1.

Ωστόσο η Αγγλία δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και στο 84' ο Τέρι διόρθωσε το λάθος του και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με το δεξί ο... Μαραντόνα

Απόλυτα επιτυχημένο μπορεί να χαρακτηριστεί το ντεμπούτο του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα στον πάγκο του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Αργεντινής, καθώς ο "Πίμπε Ντ' Όρο" οδήγησε την "μπιανκοτσελέστε" στην εκτός έδρας νίκη επί της Σκωτίας με τελικό σκορ 1-0.

Ο Μάξι Ροντρίγκες ήταν ο χρυσός σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης, με αυτό να το πετυχαίνει με το καλημέρα στο πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 8'.

"Εξάσφαιρη" η Σερβία

Ακόμα σκοράρει η Σερβία... και θα μπορούσε να έχει επιτύχει ακόμα περισσότερα τέρματα εάν είχε βρει στόχο σε δύο περιπτώσεις από την άσπρη βούλα.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Γιοβάνοβιτς μόλις ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου του παιχνιδιού. Ο Γκεοργκίεφ ωστόσο στο 20' ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Όμως η Βουλγαρία κράτησε το 1-1 μόλις για 7 λεπτά καθώς ο Γιοβάνοβιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε ξανά το προβάδισμα για τη Σερβία στο 27'. Από εκεί και πέρα τη σκυτάλη ανέλαβε ο Σάβο Μιλόσεβιτς ο οποίος με δύο τέρματα στο 28' και στο 34' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Η άσχημη βραδιά για τους Βούλγαρους συνεχίστηκε και στην επανάληψη με τους Μιλίγιας στο 57' και τον Λάζοβιτς στο 67' να διαμορφώνουν το τελικό 6-1!

"Καθάρισε" ο Φαν Πέρσι

Σε ένα ακόμα από τα σημαντικά διεθνή φιλικά της ημέρας, η Ολλανδία δε δυσκολεύτηκε απέναντι στη Σουηδία επικρατώντας τελικά με 3-1 χάρις σε δύο τέρματα του Φαν Πέρσι και ένα του Κάιτ. Το μοναδικό γκολ των Σκανδιναβών σημείωσε ο Σέλστρεμ στο 50' μειώνοντας προσωρινά σε 2-1.

Νίκη για Κύπρο

Η Κύπρος φιλοξένησε σε φιλική αναμέτρηση την Λευκορωσία της οποίας επιβλήθηκε με 2-1. Ο Χρυστοφή στο 29' και ο Αβραάμ στο 48' έδωσαν το προβάδισμα με 2-0 στην ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο τελικό 2-1 έπειτα από τέρμα του Κόβελ στο 55'.

Θετικά τεστ για Ισλανδία και Παραγουάη

Ισλανδία και Παραγουάη επικράτησαν εκτός έδρας των Μάλτα και Ομάν αντίστοιχα στις αναμετρήσεις που άνοιξαν την αυλαία των φιλικών παιχνιδιών ανά την υφήλιο.

Οι βορειοευρωπαίοι με γκολ του Χέλγκιουσον στο 65' του αγώνα πήραν τη νίκη κόντρα στην Μάλτα, ενώ η Παραγουάη κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Ομάν με το ισχνό 1-0, χάρις σε χτύπημα πέναλτι του Βέρα στο 37'.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των φιλικών αναμετρήσεων

Μάλτα - Ισλανδία 0-1 (65' Χέλγκιουσον)
Ομάν - Παραγουάη 0-1 (37' πεν. Βέρα)
Αζερμπαϊτζάν - Αλβανία 1-1 (4' Σούμπασιτς / 12' Σκέλα)
Λιθουανία - Μολδαβία 1-1 (69' Μπουγκάλοφ / 72' πεν. Σαβένας)
Μαυροβούνιο - Σκόπια 2-1 (24' Ντζούντοβιτς, 33' πεν. Γιόβετιτς / Ποπόφ 85')
Σερβία - Βουλγαρία 6-1 (9', 27' Γιοβάνοβιτς, 28', 34', Μιλόσεβιτς, 57' Μιλίγιας, 67' Λάζοβιτς / 20' Γκεοργκίεφ)
Σλοβακία - Λίχτενσταϊν 4-0 (43', 72' Χάμσικ, 75' Βίτεκ, 90' Τζεζ)
Κύπρος - Λευκορωσία 2-1 (29' Χρυστοφή, Αβραάμ 48' / 55' Κόβελ)
Αίγυπτος - Μπενίν 5-1 (20' πεν. Ράμπο, 27', 41' Μοτεάμπ, 43', 74' Αμπού Τρέικα / 85' Ομοτογιόσι)
Γκάνα - Τυνησία 0-0
Ισραήλ - Ακτή Ελεφαντοστού 2-2 (18' Μπαρντά, 24' Γκολάν / 33' (αυτ.) Στρουλ, 85' Σανόγκο)
Ουκρανία - Νορβηγία 1-0 (26' πεν. Σελέσνιοφ)
Ρουμανία - Γεωργία 2-1 (62' Μαρικά, 70' Γκοϊάν / 11' Μαρστβαλάντζε)
Ν. Αφρική - Καμερούν 3-2 (7', 24' Μοντίσε, 81' Πάρκερ / 28' Κόμε, 36' Τσούι)
Μαρόκο - Ζάμπια 3-0 (4' Κάρχα, 25 ' πεν. Σεκτιουί, 63' Μπάχα)
Δανία - Ουαλία 0-1 (77' Μπέλαμι)
Σλοβενία - Βοσνία Ερζεγοβίνη 3-4 (27' Κορέν, 64' πεν. 75' Νοβάκοβιτς / 2', 63' Ιμπίσεβιτς, 13' πεν. Μισίμοβιτς, 53' Ντζέκο)
Ελλάδα - Ιταλία 1-1 (50' Γκέκας / 54' Τόνι)
Ελβετία - Φινλανδία 1-0 (84' Ζίγκλερ)
Αυστρία - Τουρκία 2-4 (28', 53' Χολζλ, / 38' Αουρέλιο, 41' , 47', 62' Τουντσάι)
Λουξεμβούργο - Βέλγιο 1-1 (47' Μουστς / 23' Μιραλάς)
Γερμανία - Αγγλία 1-2 (63' Χέλμες / 24' Άπσον, 84' Τέρι)
Ολλανδία - Σουηδία 3-1 (32', 49' Φαν Πέρσι, 90' Κάιτ / 50' Σέλστρεμ)
Β. Ιρλανδία - Ουγγαρία 0-2 (57' Τόργκελε, 71' Γκέρα)
Γαλλία - Ουρουγουάη 0-0
Σκωτία - Αργεντινή 0-1 (8' Μάξι Ροντρίγκες)
Ιρλανδία - Πολωνία 2-3 (88' πεν. Χαντ, 90' Άντριους/ 3', 89' Λεβαντόφσκι, 47' Γκερέιρο)
Ισπανία - Χιλή 3-0 (38' πεν. Βίγια, 67' Τόρες, 86' Καθόρλα)
Βραζιλία - Πορτογαλία (02:00)
Κολομβία - Νιγηρία (04:00)

Γερμανία - Αγγλία 1-2

Σκωτία - Αργεντινή 0-1

Σερβία - Βουλγαρία 6-1

Ολλανδία - Σουηδία 3-1