ΒΟΛΕΪ

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός (2006)

Ο Παναθηναϊκός "καθάρισε" εύκολα τον Ολυμπιακό στο Ρέντη με 3-0 φτιάχνοντας παράδοση εκτός έδρας!

Οι πράσινοι επιβεβαίωσαν πως είναι σε διαφορετικό επίπεδο από τους ερυθρόλευκους, τελείωσαν γρήγορα το παιχνίδι με χαρακτηριστική άνεση τελιώνοντας όποτε ήθελαν τις φάσεις. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενουμένων περιμένοντας υπομονετικά το τέλος του αγώνα.
Σε 21 λεπτά ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ (17-25) χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι τους πόντους από το σερβίς (4) και το εξαιρετικό μπλοκ. ΜVP του σετ για τους πράσινους ο Αγκάμεζ.

Μέσα σε 25 λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν και το δεύτερο σετ πολύ εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι αμέσως μετά την αρχή του σετ ανέβασαν ταχύτητα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην έχουν την δυνατότητα να ακολουθήσουν.

Το τρίτο σετ τελείωσε με 16-25 υπέρ του Παναθηναϊκού πολύ πιο εύκολα από τα δύο προηγούμενα. Οι πράσινοι πήραν μία άνετη νίκη, την τέταρτη σερί στην έδρα του αντίπάλου και έβδομη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: 0-3 (17-25, 21-25, 16-25)