ΓΑΛΛΙΑ

Διπλό έκπληξη η Μαρσέιγ

demelo

Σημαντικές νίκες για Μονακό, Λανς, Βαλενσιέν το βράδυ του Σαββάτου με ισοπαλίες στα άλλα ματς. Μεγάλη νίκη η Λε Μαν τη Σεντ Ετιέν με 3-2 σε ένα χορταστικό ματς με 5 τέρματα, αποβολή και πολύ καλό ρυθμό ειδικά στο πρώτο ημίχρονο

H Λυών μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στην πρώτη σημαντική φάση του αγώνα όταν ο Μπελάτζ από τα αριστερά σέντραρε, η μπάλα κατέληξε στον Μπεν Αρφά που σούταρε δυνατά για να αποκρούσει ο Ματαντά και να έρθει από κοντά με το κεφάλι ο Ζουνίνιο να γράψει το 1-0.
Η αντίδραση της Μαρσέιγ ήταν άμεση αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με πέναλτι του Νιάνγκ να ισοφαρίσουν τρία λεπτά αργότερα σε 1-1. Η απόφαση πάντως ήταν αυστηρή στον καταλογισμό του πέναλτι υπέρ της Μαρσέιγ με τους παίκτες των λυωνέ, αλλά και τους οπαδούς στο Ζερλάν να διαμαρτύρονται.

Η Λυών ξαναπήρε στη συνέχεια τα σκήπτρα του αγώνα και έχασε 2 κλασσικότατες ευκαιρίες με τον Φρεντ να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Βραζιλιάνος όμως που ξεκίνησε βασικός στη θέση του Μπενζεμά δεν έδειξε την απαιτούμενη ευστοχία και φάνηκε να μην έχει τα τελειώματα που μας είχε συνηθίσει πριν τον τραυματισμό του, κάτι πάντως λογικό μιας και χρειάζεται να πάρει αγώνες στα πόδια του για να επανέλθει πλήρως στα επίπεδα που θα ήθελε ο Περέν.

Οι Γκοβού με τον Μπεν Αρφά είχαν τις δικές τους καλές στιγμές, ήταν όμως η Μαρσέιγ που κατάφερε να σκοράρει δεύτερη φορά χάρις τα διαδοχικά λάθη του Σκιλασί και του Βερκούτρ που επέτρεψαν στον Νιανγκ να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 1-2 στο 43' με τους Μασσαλούς να φτάνουν τα δυο τέρματα σε ματς πρωταθλήματος μόλις για 3η φορά φέτος.

H Λυών μπήκε φουριόζα στην επανάληψη και πρόλαβε να χάσει στα πρώτα 10 λεπτά τρεις κλασσικές ευκαιρίες με Μπεν Αρφά, Φρεντ και Ζουνίνιο, με τον Ματαντά όμως να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις και να κρατά την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ο χορός των χαμένων ευκαιριών δεν είχε τέλος για την ομάδα του Περέν που πέρασε στο ματς τον Μπενζεμά και τον Μποντμέρ με στόχο το πολυπόθητο γκολ όμως τόσο ο πρώτος σκόρερ του Championnat όσο και οι Γκοβού και Μπεν Αρφά δεν μπόρεσαν σε άλλες τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες να νικήσουν τον εκπληκτικό Ματαντά που έκανε εμφάνιση καριέρας...

Nίκες Μονακό, Λανς, Λε Μαν, Βαλενσιέν

Η Λανς με φόρα από την επική ανατροπή της περασμένης αγωνιστικής όταν είχε καταφέρει να γυρίσει το σε βάρος της 0-2 κόντρα στη Σεντ Ετιέν στο νικηφόρο 3-2 πέρασε και από την έδρα της ουραγού Μετς που βυθίζεται σταθερά κάθε αγωνιστική προς τη Ligue 2.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο, χωρίς ρυθμό και με ελάχιστες φάσεις όμως στην επανάληψη είχαμε ένα έντονο αγώνα με τον Μοντερούμπιο να χαρίζει το προβάδισμα στους λανσουά και τη Μετς να ισοφαρίζει στο 70' με τον Αγκίρε δείχνοντας ικανή να πάρει έστω την ισοπαλία. Οι παίκτες του Παπέν όμως δεν είχαν πει την τελευταία του κουβέντα και η χρυσή αλλαγή του τεχνικού των φιλοξενούμενων, ο Κιτέρ που πέρασε στον αγώνα στο 78' χάρισε τη νίκη στους "αίμα και χρυσάφι" με γκολ 4 λεπτά πριν το τέλος.

Η Μονακό του Ρικάρντο πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενή της νίκη στο Championnat μετά από ένα πολύ κακό σερί και δείχνει να ξαναβρίσκει καλά πατήματα. Ο τεχνικός των Μονεγάσκων ξεκίνησε μετά από καιρό βασικό τον νεαρό Γκακπέ που είχε βοηθήσει τα μέγιστα περνώντας σαν αλλαγή σε αρκετά ματς και ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ τη γηπεδούχο λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

O Nενέ που το καλοκαίρι είχε απασχολήσει και τον Ολυμπιακό, σκόραρε δυο φορές στην επανάληψη για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της Μονακό επί του Στρασβούργου που δεν κατάφερε να αντιδράσει και να συνεχίσει τις καλές εκτός έδρας επιδόσεις του.

H Βαλενσιέν ήταν καταιγιστική και δε δυσκολεύτηκε καθόλου να φτάσει στο 3-0 επί της ουραγού Καέν η οποία γνώρισε ήττα μετά από πέντε αγωνιστικές, κάτι που ήταν και φετινό ρεκόρ για τους νεοφώτιστους. Τα δυο γκολ του Σεμπό και το ένα του Σαβιντάν επανέφεραν τη Βαλενσιέν στις νίκες τη στιγμή που η Καέν συνέχισε τις αποκαρδιωτικές εκτός έδρας εμφανίσεις της μένοντας για ένα ακόμα ματς χωρίς τη χαρά του εκτός έδρας γκολ.

Η Παρί συνέχισε την καταραμένη επίδοσή της στο Παρκ ντε Πρενς, στο οποίο ούτε σήμερα κατάφερε να κερδίσει. Το ματς με τη δεύτερη της βαθμολογίας Νανσί δεν είχε τέρματα με την ομάδα του Λε Γκεν να προβληματίζει για μια ακόμα αναμέτρηση μπροστά στο κοινό της, τη στιγμή που η Νανσί απέδειξε και πάλι πως είναι δεμένο και ισχυρό σύνολο που μπορεί να συνεχίσει να παίρνει τα αποτελέσματα.

Iσοπαλία 1-1 είχαμε και στο Μετροπόλ με τη Λιλ να προηγείται με τον Φοβέργ αλλά να ισοφαρίζεται 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου σε μια πολύ άτυχη στιγμή του Πλεστάν που με αυτογκόλ έφερε το ματς με τη Νις στα ίσια. Η Σοσό τέλος έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις του αγώνα της με την Οσέρ που προηγούνταν από το 9' με γκολ του Κάλενμπεργκ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο Μπονάλ με τον Πιτό και συνέχισαν το πρόσφατο σερί τους χωρίς ήττα.

Mεγάλη νίκη της Λε Μαν

Μεγάλη νίκη η Λε Μαν τη Σεντ Ετιέν με 3-2 σε ένα χορταστικό ματς με 5 τέρματα, αποβολή και πολύ καλό ρυθμό ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να ανατρέπουν από μια φορά το σε βάρος τους σκορ, αλλά την παρέα του Ντε Μέλο να είναι αυτή που πανηγύρισε τελικά τη νίκη.

Εκπληκτικό ματς έγινε ανάμεσα σε Λε Μαν και Σεντ Ετιέν, αφού στο πρώτο κιόλας μέρος είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε 4 τέρματα και μια αποβολή, μαζί με αρκετές ακόμα καλές ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες.

Ο χορός των γκόλ άρχισε στο 19' σε μια εντυπωσιακή όσο και περίεργη φάση. Ο Ντε Μέλο των γηπεδούχων δέχτηκε μια σέντρα από τα αριστερά και όντας μέσα στη μεγάλη περιοχή με ένα φοβερό ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζανό. Ο διαιτητής όμως δεν μέτρησε το γκολ αλλά υπέδειξε πέναλτι για τράβηγμα του προσωπικού αντιπάλου του Ντε Μέλο, του δικού μας Στάθη Ταυλαρίδη.

O φορμαρισμένος επιθετικός των γηπεδούχων δε λάθεψε από τα έντεκα μέτρα παρά την καλή προσπάθεια του Ζανό που έπεσε στη σωστή γωνία και άνοιξε το σκορ για τη Λε Μαν που δεν πρόλαβε να χαρεί την επιτυχία αυτή, αφού δυο λεπτά αργότερα οι στεφανουά ισοφάρισαν με τον Βαρό.

Mετά από φάουλ στα δεξιά ο Βαρό πρόλαβε τη λαθεμένη έξοδο του Πελέ και με κεφαλιά κατάφερε να πετύχει το πρώτο του φετινό γκολ για την ισοφάριση.

Στο 25' και πάλι η Σεντ Ετιέν απείλησε με τον Ζιλιοτί που έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ ενώ δυο λεπτά αργότερα η Λε Μαν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σεσενιόν. O παίκτης των γηπεδούχων πήγε με πολύ δύναμη και πάτησε τον Παγιέ σε διεκδίκηση της μπάλας με τις τάπες, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μη διστάζει να τον αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι συγκινήσεις του πρώτου μέρους δεν τελείωσαν εκεί όμως αφού στο 42' ο Ζιλιοτί με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έβαλε μπροστά την Σεντ Ετιέν για να ισοφαρίσει σε 2-2 ένα λεπτό αργότερα ο Ρόμαρικ με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ το οποίο είχε κερδίσει ο Ντε Μέλο. Ο επιθετικός της Λε Μαν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Ταυλαρίδη που τον επιτηρούσε στο πρώτο μέρος και είναι χαρακτηριστικό πως παραχώρησε το πέναλτι και το φάουλ που οδήγησαν στα δυο γκολ των γηπεδούχων.

Ο ρυθμός του ματς στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε πολύ αφού η Σεντ Ετιέν παρά το γεγονός πως έπαιζε με παίκτη παραπάνω δεν κατάφερε στο πρώτο εικοσάλεπτο να φτιάξει παρά μονο μια και μάλιστα όχι καθαρή ευκαιρία, καθώς η Λε Μαν έπαιξε έξυπνα και απειλούσε με αντεπιθέσεις.

Στο 68' η Λε Μαν κέρδισε πέναλτι (το 3ο στον αγώνα) όταν ο Ζερβίνιο έφυγε πολύ ωραία από δεξιά, μπήκε μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε με τράβηγμα από τον Βαρό. Ο Ντε Μέλο σκόραρε και πάλι από τα 11 μέτρα αν και όπως είχε συμβεί και στο πρώτο πέναλτι ο Ζανό έπεσε σωστά χωρίς όμως να καταφέρει να αποκρούσει το σουτ.

Ο Πελέ με δυο εκπληκτικές αποκρούσεις κράτησε το 3-2 για τη Λε Μαν που πήρε ένα δύσκολο όσο και πολύ χρήσιμο τρίποντο με τη Σεντ Ετιέν να χάνει για δεύτερο σερί ματς με 3-2 εκτός έδρας.

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής στη Ligue 1 έχουν ως εξής:

Σάββατο 10/11 21:00

Λε Μαν-Σεντ Ετιέν 3-2 (Ντε Μέλο 19' πεν, 69΄πεν., Ρόμαρικ 43' - Βαρό 21', Ζιλιοτί 42')
Bαλενσιέν-Καέν 3-0 (Σεμπό 16', 43', Σαβιντάν 61')
Παρί-Νανσί 0-0
Λιλ-Νις 1-1 (Φοβέργ 16' - Πλεστάν αυτ. 41')
Σοσό-Οσέρ 1-1 (Πιτό 90' - Κάλενμπεργκ πεν. 9')
Μετς-Λανς 1-2 (Αγκίρε 70' - Μοντερούμπιο 57', Κιτέρ 87')
Μονακό-Στρασβούργο 3-0 (Γκακπέ 44', Νενέ 63', 90')

Κυριακή 11/11 19:00

Λοριάν-Τουλούζ 1-0 (Aμπριέλ 50')
Μπορντό-Ρεν 3-0 (Μπεγιόν 18' πεν., 49', Ομπερτάν 82')
Λυών-Μαρσέιγ 1-1 (Ζουνίνιο 7' - Νιάνγκ 10' πεν., 43')