ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΠΑραδΟσιακός

ΠΑΟ-ΣΕΡΡΕΣ ΓΙΑ ΣΩΚ ΓΙΑ ΜΕΣΑ

Με την παράδοση υπέρ του το "τριφύλλι" υποδέχεται την ΑΕΚ και θέλει μια ακόμα νίκη στο 100ο ματς (vid)

Οι "πράσινοι" υποδέχονται την "Ενωση" στο 100ο ντέρμπι της ιστορίας τους, σε αναμετρήσεις κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος στην Α' Εθνική.
Αν υπολογίζουμε και τα περσινά πλέι οφ αλλά και τα μπαράζ στο παρελθόν φτάνουν τις 105 μεταξύ τους αναμετρήσεις με το "τριφύλλι" να μετράει 43 νίκες, η ΑΕΚ 30, ενώ 31 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα χωρίς νικητή και με τους δύο γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός έχει φιλοξενήσει δύο φορές στο παρελθόν την ΑΕΚ αλλά και αντιστρόφως στις αρχές Ιανουαρίου και σε παιχνίδια που έχουν μείνει στην ιστορία, με τους "πράσινους" να είναι αήττητοι.

03/01/1965: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-2

05/01/1986: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 2-1

03/01/1988: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1

07/01/2001: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-1

Η ευρύτερη νίκη σε έκταση του ΠΑΟ με αντίπαλο τον "Ντούσκο"

Εντός έδρας ο Παναθηναϊκός έχει κόντρα στους "κιτρινόμαυρους" 24 νίκες, 10 ήττες και 16 παιχνίδια ολοκληρώθηκαν χωρίς νικητή.

Οι "πράσινοι" έχουν πετύχει την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη την περίοδο 1990-91 με 4-0, αλλά και το 1961-62 (4-1), 1963-64 (5-4).

Για την 25η αγωνιστική του β' γύρου, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 4-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και πάλι με παρουσία 31642 οπαδών των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι παίκτες του Δανιήλ, από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξαν ποιος ήθελε περισσότερο το ματς κόντρα στην ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς.

Ο Στράτος Αποστολάκης με δυνατό σουτ νικάει τον Οικονομόπουλο και γράφει μόλις στο 8' το 1-0 βάζοντας "φωτιά" στις εξέδρες.

Τέσσερα λεπτά μετά το ημίωρο ο Ελληνοαυστραλός Κρίς Καλατζής με αριστερό σουτ νικάει για δεύτετη φορά τον πορτιέρο της ΑΕΚ και δίνει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο πρώην προπονητής των "πράσινων", Στράτος αποστολάκης με τον "γνώριμο" τρόπο (σουτ) σημείωνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (σε μια από τις λιγοστές φορές στην καριέρα του) και ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας, Κριστόφ Βαζέχα στο 55' δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στο σκορ και με τους "πράσινους" οπαδούς να πανηγυρίζουν την μεγάλη νίκη επί του "δικέφαλου" στο ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός (Βασίλης Δανιήλ): Βάντσικ, Αποστολάκης, Κουρμπανάς, Καλιτζάκης, Γεωργαμλής, Γεωργακόπουλος, Χριστοδούλου, Καλαντζής, Αντωνίου, Σαραβάκος, Βαζέχα, Φρατζέσκος, Μαραγκός.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς)Οικονομόπουλος, Καραγιάννης, Βασιλόπουλος, Πεππές, Καραγκιοζόπουλος, Παπαϊωάννου, Σαβέβσκι, Σταματής, Σαββίδης, Μπατίστα, Πατίκας, Γεωργιάδης.