ΑΕΚ

Ατρόμητος-ΑΕΚ 0-1

λυμπεροπουλος

Η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο που ήθελε στην δύσκολη αποστολή που είχε στο Περιστέρι (0-1) και κρατήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα

Οι απουσίες των Μπλάνκο, Ζήκου, Δέλλα δεν στοίχισαν και αν οι κιτρινόμαυροι ήταν περισσότερο προσεκτικοί την τελική τους προσπάθεια οι τρεις βαθμοί θα έμπαιναν στο σακούλι της ΑΕΚ πολύ πιο εύκολα.
Ο Φερέρ αυτή τη φορά δεν πειραματίστηκε χρησιμοποίησε ότι καλύτερο είχε στην διάθεση του και η Ένωση περιμένει αμέριμνη από την πρώτη θέση τις αναμετρήσεις των δύο αντιπάλων της και θα υποδεχθεί με χαμόγελο οποιοδήποτε στραβοπάτημα.

Μεστό παιχνίδι από του κιτρινόμαυρους χωρίς να εντυπωσιάσουν, με τον Ριβάλντο να είναι καλός μετά από αρκετό καιρό, τον Ενσαλίβα να εκθέτει τον Φερέρ για την μη χρησιμοποίησή του, αλλά το πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων να παραμένει και την απουσία του Μπλάνκο να κάνει την εμφάνισή της σε αυτό τον τομέα.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ατρόμητος (Γκιγιέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Ανατολάκης, Γεωργίου (45 Μερίνο), Γελαδάρης, Κατεμής, Ιωάννου, Ρόβας (33' Ρόβας), Σκοπελίτης, Λουτσιάνο, Κορακάκης, Κουτσοσπύρος

ΑΕΚ (Λορένσο Σέρα Φερέρ): Μορέτο, Άλβες, Παπασταθόπουλος (88' Κονέ), Έντσον Σίλβα Ράμος, Αρουαμπαρένα, Ενσαλίβα, Καφές, Λαγός, Ριβάλντο, Μαντούκα (71' Μανού), Λυμπερόπουλος.

Κίτρινες: Λουτσιάνο, Μανού
Κόκκινες:

Διαιτητής: Β. Παμπορίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Ε. Ζαχαρόπουλος, Π. Τρύφων (Δράμας)
Με μια ματιά
Οι τρεις πολύ σημαντικές απώλειες βασικών παικτών (ένας σε κάθε γραμμή, Δέλλας, Ζήκος, Μπλάνκο) δεν άλλαξαν το αγαπημένο 4-4-2 του Λορένσο Σέρα Φερέρ. Κάτω από τα δοκάρια ο Μορέτο πλέον δεν αλλάζει, με το Παπασταθόπουλο να επιστρέφει στο κέντρο της κιτρινόμυαρης άμυνας μετά από τον τραυματισμό του. Πρτενέρ του Έλληνα άσου ο Άλβες με το Ράμος στο δεξί άκρο και τον Αρουαμπαρένα στο αριστερό.

Στην μεσαία γραμμή η τιμωρία του Ζήκου έφερε τον Ενσαλίβα στη θέση του με τον Καφέ δίπλα του στα αμυντικά χαφ. Στην αριστερή πλευρά της μεσαίας γραμμής ο Λαγός με τον Ριβάλντο στην δεξιά με πιο ελεύθερο ρόλο. Επιθετικό δίδυμο για την Ένωση οι Λυμπερόπουλος-Μαντούκα, θα προσπαθήσουν να καλύψουν το κενό του πρώτου σκόρερ της ΑΕΚ, Μπλάνκο.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Όγιος δεν άλλαξε το 4-3-3 για την πρωτοπόρο του ελληνικού πρωταθλήματος. Μιχαηλίδης τερματοφύλακας, με τους Ανατολάκης Γεωργίου στο κέντρο της άμυνας και τους Γελαδάρη, Κατεμή, δεξιά και αριστερά στα μετόπισθεν αντίστοιχα. Ιωάννου, Ρόβας, Σκοπελίτης συντέλεσαν την τριπλέτα της μεσαία γραμμής, με τους Λουτσιάνο, Κορακάκη, και Κουτσοσπύρος να είναι η επιθετική τριάδα, με τον τελευταίο να είναι στην κορυφή.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε πολύ καλό τέμπο από τα πρώτα δευτερόλεπτα με τον Ατρόμητο να πατάει καλύτερα από την ΑΕΚ στο δημοτικό Στάδιο Περιστερίου. Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αιφνιδιάσουν τους κιτρινόμαυρους και έφτασαν κοντά στον στόχο τους στο 3ο μόλις λεπτό.

Μετά από ατομική προσπάθεια του Λουτσιάνο από δεξιά, ο Βραζιλιάνος "πήρε" την τελική γραμμή πλησίασε το τέρμα του Μορέτο αλλά έπεσε στο μαρκάρισμα του Ενσαλίβα πριν τελειώσει την προσπάθεια του με τους αμυντικούς της Ένωσης να απομακρύνουν την μπάλα και τον "Λούτσι" να διαμαρτύρεται για πέναλτι.

Η αμυντική γραμμή της ΑΕΚ έδειχνε αδυναμία να μαρκάρει την επιθετική τριπλέτα του Ατρομήτου και ειδικά τον Λουτσιάνο που άλλαζε συνεχώς θέση, ενώ επιθετικά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάτι καλό λόγω των πολλών λάθος μεταβιβάσεων στο κέντρο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να μην μπορεί να βρει τα πατήματά της και τον Ατρόμητο με κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Μορέτο.

Όσο πέρναγε η ώρα οι παίκτες του Φερέρ αντιδρούσαν καλύτερα χωρίς να ανακτούν τα ηνία του αγώνα, αλλά ευτύχησαν να σκοράρουν στην πρώτη καλά οργανωμένη αντεπίθεση που έβγαλαν. Στο 18ο λεπτό ο Μαντούκα πήρε τη μπάλα από αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα για τον Λυμπερόπουλο και ο τελευταίος με γυριστό πλασέ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. "Ένα στα ένα" για την ΑΕΚ που κατάφερε να πετύχει το γρήγορο γκολ που ήθελε πριν τον αγώνα για να διώξει το άγχος.

Παρά το γεγονός πως ο Ατρόμητος είχε την μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή του δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί το γήπεδο που έδιναν στους γηπεδούχους οι παίκτες του Λορένσο Σέρα Φερέρ και η Ένωση με τον Μαντούκα σε πολύ καλή μέρα προσπάθησε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Στο 21' ο Καφές από πολύ καλή θέση δεν έπιασε καλά το σουτ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα Ο Μιχαηλίδης έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Ριβάλντο με το δεξί από το ύψος της περιοχής.

Στο 31' ο Μαντούκα με μία ακόμα κούρσα από τα αριστερά και δύσκολο σουτ στην κίνηση από πλάγια προσπάθησε να χρισθεί σκόρερ αλλά ο πορτιέρο του Ατρομήτου ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε εύκολα.

Η ΑΕΚ ανέβαζε ολοένα τον ρυθμό της και ένα λεπτό μετά την προσπάθεια του Μαντούκα ο Ράμος έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδα του. Ο Λυμπερόπουλος έκανε τη σέντρα για τον Έντσον Σίλα Ράμος αλλά ο τελευταίος δεν έπιασε καλά του σουτ και έδωσε την ευκαιρία στον Γελαδάρη να απομακρύνει δύσκολα πάνω στη γραμμή.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν και πάλι για τους φιλοξενούμενους Στο 42ο λεπτό Ο Ριβάλντο έφυγε στην κόντρα, ο Βραζιλιάνος γύρισε πολύ έξυπνα στον Λυμπερόπουλο μέσα στην περιοχή αλλά ο Καλαματιανός επιθετικός σούταρε άστοχα.

Η αριστερή πλευρά της ΑΕΚ δούλευε πολύ καλά με αποτέλεσμα οι αντεπιθέσεις να μυρίζουν γκολ. Αρκετά μυαλομένο παιχνίδια από τους κιτρινόμαυρους που έβαλαν την μπάλα κάτω και με απλά πράγματα χωρίς εντυπωσιακά τακουνάκια και εξεζητημένες προσπάθειες δημιουργούσαν φάσεις στα καρέ του Ατρομήτου. Αν ο Λυμπερόπουλος είχε καλύτερες τοποθετήσεις και καλύτερο τελείωμα οι κιτρινόμαυροι θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει το παιχνίδι πριν την ανάπαυλα.

Η απόδοση των γηπεδούχων είχε ακριβώς αντίθετη πορεία με αυτή των φιλοξενουμένων. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους, δεν εκμεταλλεύθηκαν τις σέντρες και τις ατομικές προσπάθειες του Λουτσιάνο και το 1-0 του ημιχρόνου ίσως να τους αφήνει ικανοποιημένους, εν τέλει.

Στο ημίχρονο ο Όγιος πραγματοποίησε την δεύτερη του αλλαγή αλλάζοντας τον κεντρικό του, αμυντικό με ένα επιθετικό χαφ! Ο Μερίνο πέρασε αντί του Γεωργίου και ο Ατρόμητος έδειξε τις διαθέσεις του για το δεύτερο μέρος.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Λουτσιάνο, όπως και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης απείλησε τη εστία του Μορέτο. Αυτή τη φορά ο Βραζιλιάνος έστησε την μπάλα μακριά έξω από την περιοχή, σημάδεψε το δεξί γάμα αλλά ο Πορτογάλος δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε σε κόρνερ.

Το σκηνικό των πρώτων λεπτών της αναμέτρησης έδειχνε να επαναλαμβάνεται με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και να πιέζουν από τα άκρα. Στο 50' ο νεοησελθών Μερίνο βρήκε τον Κουτσοσπύρο αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή με εξαιρετική κάθετη πάσα αλλά ο τελευταίος σε τετ-α-τετ με τον Μορέτο σουτάρε απελπιστικά άουτ.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό με την ΑΕΚ να απαντά στις δύο φάσεις του Ατρομήτου μετά από τρία λεπτά. Ο Ριβάλντο πέρασε κάθετα την μπάλα στον Καφέ όπως μόνο αυτός ξέρει, ο αμυντικός μέσος της Ένωσης πέρασε και τον Μηχαηλίδη αλλά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών!

Η είσοδος του Μερίνο έκανε πολύ καλύτερη και πιο τεχνική την επίθεση των γηπεδούχων οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα της ΑΕΚ. Στο 61' ο Περουβιανός “μάγος” των δυτικών προαστίων προσπάθησε με μία αριστερή "βολίδα" έξω από την περιοχή να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μορέτο.

Η Ένωση ακολουθούσε την τακτική του πρώτου ημιχρόνου προσπαθώντας να εκμεταλλευθεί τις πολύ καλές πάσες του Ριβάλντο στις αντεπιθέσεις. Αν και ο Βραζιλιάνος έδειξε πως είχε βρει για τα καλά τον τρόπο να στέλνει συστημένη την μπάλα στους επιθετικούς της ΑΕΚ, αυτοί δεν μπορούσαν να τελειώσουν τις φάσεις (67' Μαντούκα, 69' Λαγός).

Στο 70' ο Φερέρ πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή μετατρέποντας το 4-4-2 σε 4-5-1 με την είσοδο του Μανού αντί του Μαντούκα. Ο Ισπανός ήθελε να γεμίσει ακόμα περισσότερο τον χώρο του κέντρου και συγχρόνως να εκμεταλλευθεί την ταχύτητα του Πορτογάλου μέσου στις αντεπιθέσεις.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα από τον Παμπορίδη η Ένωση σπατάλησε ακόμα δύο ευκαιρίες για να φύγει από το εύθραυστο και αγχωτικό 1-0. Στο 82' ο Μανού κούρασε πολύ την μπάλα σε αντεπίθεση και τι τελικό του σουτ απέκρουσε ο Μιχαηλίδης. Δύο λεπτά αργότερα ο Ριβάλντο μετά από σέντρα του Καφέ έπιασε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου φώναξε “παρών” και κράτησε τον δείκτη του σκορ στο 1-0.

Το κερασάκι στην τούρτα των χαμένων ευκαιριών έβαλε ο Νίκος Λυμπερόπουλος στις καθυστερήσεις. Απίστευτο τετ-α-τετ του Καλαματιανού, που μόνος του μπροστά στην εστία του Μιχαηλίδη "έστειλε" την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
To γκολ του Λυμπερόπουλου

Συνέντευξη Τύπου
Φερέρ:Πιστεύω πως έγινε ένα εδιαφέρον παιχνίδι. Ίσως στα πρώτα 10 λεπτά να μην μπήκαμε δυνατά λόγο του γεγονός πως Αρουαμπαρένα και Παπασταθόπουλος είχαν καιρό να αγωνιστούν. Μετά ηρεμήσαμε και είχαμε τις ευκαιρίες εναντίον ενός καλού αντιπαλού και μιας επικυνδινης ομάδας. Δεν ήταν εύκολο το παιχνίδι, χαίρομαι για τους παίκτες μου για την προσπάθεια και πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό. Το σημαντικό είναι να δημιουργούμε ευκαιρίες. Πιστεύω πως αν οι ευκαιρίες συνεχίζουν να είναι πολλές θα κερδίζουμε με μεγαλύτερο σκορ τα παιχνίδια.

Όγιος:Πιστεύω ότι αξίζαμε κάτι παραπάνω μετά την προσπάθεια που έγινε μέσα στο γήπεδο. Στο δεύτερο μέρος, ρισκάραμε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά μην ξεχνάμε ότι είχαμε παιχνίδι μεσοβδόμαδα και οι παίκτες ταλαιπωρημένοι τι άλλο να ζητήσεις από μια ομάδα. Είχαμε ευκαιρία αλλά δεν σκοράραμε. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου και θέλω να πω πως θα τους στηρίζω μέχρι το τέλος.
Όλα τα λεφτά...
Τα κόλπα του Μερίνο με την μπάλα.

Κάποιες μαγικές πάσες του Ριβάλντο
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον κακό αγωνιστικό χώρο.

Την απουσία των φιλάθλων της ΑΕΚ, στους οποίους δεν δόθηκαν εισιτήρια.
To Live του αγώνα...
Συνθέσεις ομάδων
Ατρόμητος (Γκιγιέρμο Όγιος): Μιχαηλίδης, Ανατολάκης, Γεωργίου, Γελαδάρης, Κατεμής, Ιωάννου, Ρόβας, Σκοπελίτης, Λουτσιάνο, Κορακάκης, Κουτσοσπύρος

ΑΕΚ (Λορέντσο Σέρα Φερέρ): Μορέτο, Άλβες, Παπασταθόπουλος, Ράμος, Αρουαμπαρένα, Ενσαλίβα, Καφές, Λαγός, Ριβάλντο, Μαντούκα, Λυμπερόπουλος.

1' Έναρξη αγώνα
3' Ευκαιρία Ατρόμητος : Λουτσιάνο
Ο Λουτσιάνο έκανε μια επέλαση από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά ο Ενσαλίβα κατάφερε να διώξει λίγο πριν ο Βραζιλιάνος σουτάρει
12' Σουτ Ατρόμητος : Λουτσιάνο
Διαγώνιο σουτ του Λουτσιάνο μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ
18' Γκολ ΑΕΚ : Λυμπερόπουλος
Λάθος στην άμυνα του Ατρομήτου, ο Μαντούκα πήρε την μπάλα από τα αριστερά, έβγαλε παράλληλη μπαλιά στον Λυμπερόπουλο, που πλάσαρε τον Μιχαηλίδη
25' Σουτ Ατρόμητος : Ανατολάκης
Εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο, η μπάλα βρήκε στο τείχος, στρώθηκε στον Ανατολάκη, ο οποίος σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κινείτο προς την εστία του Μορέτο, αλλά χτύπησε πάνω στον Κουτσοσπύρο και πέρασε άουτ
30' Σουτ ΑΕΚ : Ριβάλντο
Σουτ του Ριβάλντο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Μιχαηλίδης έδιωξε σε κόρνερ
33' Ευκαιρία ΑΕΚ : Ράμος
Αντεπίθεση της ΑΕΚ, με τον Λυμπερόπουλο να βρίσκει μόνο του τον Ράμος, το σουτ του οποίου έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Γελαδάρης
34' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Μαρίνος στη θέση του Ρόβα
43' Ευκαιρία ΑΕΚ : Λυμπερόπουλος
Ο Ριβάλντο βρήκε τον Λυμπερόπουλο, ο οποίος κινήθηκε προς την εστία του Μιχαηλίδη, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ατρομήτου
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος
Ο Μερίνο στη θέση του Γεωργίου
46' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος : Λουτσιάνο
47' Σουτ Ατρόμητος : Λουτσιάνο
Εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο από μακρινή απόσταση, ο Μορέτο έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ
50' Ευκαιρία Ατρόμητος : Κουτσοσπύρος
Κάθετη του Μερίνο στον Κουτσοσπύρο, ο οποίος σε τετ-α-τετ με τον Μορέτο σουτάρει εντελώς άστοχα
53' Ευκαιρία ΑΕΚ : Καφές
Ωραία μπαλιά του Ριβάλντο για τον Καφέ, ο οποίος βρέθηκε από δεξιά, πέρασε τον Μιχαηλίδη, αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
61' Σουτ Ατρόμητος : Μερίνο
Αριστερή "βολίδα" του Μερίνο έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μορέτο
67' Ευκαιρία ΑΕΚ : Μαντούκα
Επέλαση του Μαντούκα προς την εστία του Μιχαηλίδη, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου απέκρουσε
69' Ευκαιρία ΑΕΚ : Λαγός
Διαγώνιο σουτ του Λαγού, η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Μιχαηλίδη, ο οποίος με δεύτερη προσπάθεια την μπλόκαρε
71' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Μανού στη θέση του Μαντούκα
75' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ : Μανού
82' Ευκαιρία ΑΕΚ : Μανού
Κάθετη μπαλιά του Ριβάλντο στον Μανού, ο Πορτογάλος απέφυγε δύο παίκτες των γηπεδούχων, σούταρε αλλά ο Μιχαηλίδης έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ
85' Ευκαιρία ΑΕΚ : Ριβάλντο
Σέντρα του Καφέ από τα δεξιά, κεφαλιά του Ριβάλντο από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Μιχαηλίδης έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ
88' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Ο Κονέ στη θέση του Παπασταθόπουλου
90' Σουτ ΑΕΚ : Ριβάλντο
Εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο από πολύ πλάγια, τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ ο Μιχαηλίδης
93' Ευκαιρία ΑΕΚ : Λυμπερόπουλος
Απίστευτο τετ-α-τετ του Λυμπερόπουλου, που μόνος του μπροστά στην εστία του Μιχαηλίδη "έστειλε" την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι