ΑΙΓΑΛΕΩ

Πανθρακικός-Αιγάλεω 1-0

Πανθρακικος

Στο παρά ένα ο Πανθρακικός πήρε τη νίκη απέναντι στο Αιγάλεω με 1-0 και παρέμεινε σε τροχιά ανόδου. Το νικητήριο γκολ σημείωσε ο Ξενοφών Γήτας λυτρώνοντας τους γηπεδούχους

Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν πολύ επιφυλακτικές στον τρόπο που αγωνίστηκαν, με την ομάδα της Κομοτηνής να διατηρεί ελαφρά υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Οι φάσεις ήταν ελάχιστες και τα μακρινά σουτ ήταν ο τρόπος ανεύρεσης ευκαιρίας για την επίτευξη γκολ.
Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς ουσιαστική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες. Ο τεχνικός του Πανθρακικού Κώστα Βασιλακάκης έκανε δύο αλλαγές πριν την λήξη του ημιχρόνου, τη μία υποχρεωτική, με τον σκόρερ να παίρνει την θέση του Σουάνη στο 35'.

Η εικόνα του αγώνα βελτιώθηκε στην επανάληψη αλλά και πάλι η αναμέτρηση κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα. Ο Πανθρακικός ανέλαβε την πρωτοβουλία του παιχνιδιού ωστόσο, το Αιγάλεω είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 52' ο Τουρνάς σούταρε από την μεγάλη περιοχή και δεξιά, το σουτ απέκρουσε ο Βρονταράς.

Ο Ξενοφών Γήτας έκανε αισθητή την παρουσία του στον αγώνα στο 75΄ όταν μπήκε στην περιοχή, αλλά άργησε και πάσαρε στον Ντιαλό, που υποδείχθηκε σε θέση οφσαϊντ.

Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 89' με τον Γήτα, που από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Κατερίνη, δίνοντας το "τρίποντο" στην ομάδα του. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανθρακικός: Βρονταράς, Κανωτίδης(42' Μπαχαρίδης), Σουλτανίδης, Αγαθοκλέους, Ρομπίνιο, Κατερίνης, Γκαμπόρ, Γήτας, Χρυσάφης(76' Σεμερτζίδης), Λόπεζ, Ντιαλό, Σουάνης(38' Γήτας)

Αιγάλεω: Τζενάμο, Τσιτσομήτσος, Φορτσέτι, Αυλωνίτης, Όμο, Χόφμαν, Βελέτης(89' Παλάσκας), Μουστόγιαννης, Στοϊκοφ, Κυβελίδης(61' Καμπαγιέρο), Τουρνάς