ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Ολύμπια-Κολοσσός: 76-66

Μπαρτζώκας

Οι "πορτοκαλί" νίκησαν τον Κολοσσό με 76-66, τον έβαλαν σε περιπέτειες κι εκείνοι... σώθηκαν

Η Ολύμπια Λάρισας πλέον μπορεί να αισθάνεται πολύ πιο άνετη, με λιγότερο άγχος για τη βαθμολογική της θέση, σε αντίθεση με τον Κολοσσό Ρόδου, που όπως πάει θα δει τα... ραδίκια ανάποδα. Η ομάδα της Ρόδου όχι μόνο έχασε στον κάμπο ένα κρισιμότατο ματς, αλλά η ήττα της συνοδεύτηκε και από την επικράτηση του ΑΓΟΡ στο παιχνίδι με την ΑΕΛ.
Τώρα, οι Ροδίτες τρέχουν για να φτάσουν εκείνοι τον ΑΓΟΡ, ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε με τους Κούρτοβιτς, Τσιάρα και Κινγκ πρωταγωνιστές, να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη και να αναπνεύσει βαθμολογικά.

Η σημασία του αγώνα ήταν γνωστή εκ των προτέρων και οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ για να μονομαχήσουν ως το τέλος. Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής επέλεξε στο πρώτο δεκάλεπτο να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι και δικαιώθηκε, καθώς ο Σάβο Τζιγκάνοβιτς έκανε καλή δουλειά μέσα στη ρακέτα της Ολύμπιας Λάρισας, ενώ ήταν θετικός και στα αμυντικά του καθήκοντα.

Μαζί με τον Γιώργο Διαμαντόπουλο που ξεκίνησε ζεστός (2/2 τρίποντα στην πρώτη περίοδο), έδωσαν στον Κολοσσό το δικαίωμα να προηγηθεί με 6-10, αλλά οι "πορτοκαλί" αντέδρασαν άμεσα με πρωταγωνιστές τον Φάνη Κουμπούρα και τον Γιώργο Τσιάρα πέτυχαν ένα γρήγορο 7-0 σερί και πήραν προβάδισμα 13-10. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο ισόπαλες με 20-20.

Για την Ολύμπια ήταν σημαντικά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήρε και της έδωσαν αρκετές παραπάνω επιθέσεις. Βέβαια, οι Τσιάρας και Κουμπούρας έψαχναν επιθετικό στήριγμα και ο Μάικ Κινγκ δεν φαινόταν σε καλή κατάσταση για να τους βοηθήσει. Ωστόσο, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Μίρσα Κούρτοβιτς, ο οποίος με τρία τρίποντα και πολύ καλή παρουσία έδωσε στην Ολύμπια τη δυνατότητα να ελέγξει το ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Κολοσσός κόλλησε επιθετικά για περίπου έξι λεπτά και στο διάστημα αυτό η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε την ευκαιρία να πάρει μια διαφορά οκτώ πόντων (38-30), λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 38-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε καλό ρυθμό. Αρκετά λάθη, πιο σκληρές άμυνες και μικρή παραγωγικότητα ήταν τα στοιχεία που παρουσίασαν και οι δύο ομάδες. Η Ολύμπια κρατούσε το προβάδισμα, ο Κολοσσός δεν μπορούσε να ισοφαρίσει και στο τελευταίο δίλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά με ένα τρίποντο του Κινγκ κι άλλο ένα από τον Αγγέλοφ, φτάνοντας έτσι στο 52-45.

Στην τελευταία περίοδο κάθε φορά που ο Κολοσσός πλησίαζε, ο Κούρτοβιτς φώναζε παρών. Πρώτα στην αρχή του δεκαλέπτου, όταν οι παίκτες του Αλεξανδρή μείωσαν σε 55-51, στη συνέχεια ο Κούρτοβιτς έκανε το σκορ 65-57 σε ένα σημαντικό χρονικά σημείο και ανέβασε την ψυχολογία των συμπαικτών του, η οποία όμως κλονίστηκε από την απάντηση του Κολοσσού.

Οι φιλοξενούμενοι δεν παραδόθηκαν αμαχητί. Με πρωταγωνιστές τους Πίνοκ και Γιοσίποβιτς πλησίασαν στον πόντο (67-66), την ώρα που η Ολύμπια είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωσή της και δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στο αντίπαλο καλάθι. Τη λύση έδωσε ο Τσιάρας που με τρίποντο έκανε το σκορ 70-66, για να ακολουθήσει ακόμη ένα τρίποντο -ύστερα από καλές πορτοκαλί άμυνες- από τον Κούρτοβιτς, το οποίο ανέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους (73-66), λίγο πριν ο Κολοσσός πετάξει λευκή πετσέτα και χάσει με 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-31, 52-45, 76-66

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κούρτοβιτς 17 (5), Μπέλσερ, Κουμπούρας 12 (1), Λέισι, Αγγέλοφ 5 (1), Τσιάρας 18 (1), Μπατής 3 (1), Αριγκμπάμπου 5, Κινγκ 16 (2).

Κολοσσός Ρόδου (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Βουκσάνοβιτς 4, Ματαλόν, Πίνοκ 9 (1), Γιοσίποβιτς 9 (1), Τέιλορ 2, Παναγιωταράκος 4, Κουπίδης, Κουνούνης, Τζιγκάνοβιτς 8, Ασημακόπουλος 3, Τόντιτς 5, Διαμαντόπουλος 18 (3).

Μπαρτζώκας: "Άλλη ομάδα θα είχε λυγίσει"

Μετά το τέλος του ματς ο Γιώργος Μπαρτζώκας τόνισε: " Κάναμε αυτό που έπρεπε, μετά τη νίκη επί του Άρη και ολοκληρώσαμε τη δουλειά μας. Δεν είχαμε καλή απόδοση, αλλά νικήσαμε δίκαια. Στα επόμενα τέσσερα και τελευταία παιχνίδια θα είμαστε πλήρεις και θα διεκδικήσουμε τη θέση που πραγματικά μάς αξίζει. Οποιαδήποτε ομάδα αντιμετώπιζε τα προβλήματα που είχαμε σε όλη τη σεζόν, είμαι σίγουρος ότι θα είχε λυγίσει".

Από την πλευρά του ο Βαγγέλης Αλεξανδρής είπε: " Παλέψαμε, αλλά η Ολύμπια είναι δύσκολη αντίπαλος, ιδιαίτερα μέσα στο γήπεδό της. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας στο τελευταίο δίλεπτο του ματς, δεχθήκαμε δύο τρίποντα και δεν μπορούσαμε να ανατρέψουμε την κατάσταση. Εύχομαι στην Ολύμπια καλή συνέχεια. Εμείς πλέον είμαστε σε δύσκολη θέση, αλλά πιστεύω στην ομάδα και με βάση το καλό πρόγραμμα που έχουμε, θα κάνουμε τις νίκες που πρέπει και θα τα καταφέρουμε".