ΑΕΚ

Κις ο τιμωρός

Κις-Σιούτης

Με 40 πόντους από τον Μπίλι Κις, η ΑΕΛ, επικράτησε με 86-78 της ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Καλαφατάκη

Άξιος συμπαραστάτης του σούπερ-Αμερικανού, ήταν ο Παπαχρήστος, που με τους 10 πόντους του και το πάθος που τον διέκρινε, βοήθησε πολύ σε κρίσιμα σημεία, ώστε να φτάσει η ομάδα του στη νίκη, στο ντεμπούτο του Γιώργου Καλαφατάκη, στο ματς.
Όσον αφορά στην ΑΕΚ, είχε με 20 πόντους τον Κυρίτση, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν βρήκε λύσεις στον Ουέσον, που "καθάρισε", ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ καλός ήταν ο Μπάρλος, που προσέθεσε 16 πόντους.

Οδηγούμενη από το εκπληκτικό δίδυμο Ουέσον-Κυρίτση, που είχαν 18 από τους 20 πόντους της, η ΑΕΚ, ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που έψαχναν τα πατήματά τους στο παρκέ, χωρίς ωστόσο να βρίσκονται πολύ πίσω στο σκορ, που μισό λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ήταν 15-20.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, το ματς "τινάχθηκε στον αέρα". Στο γήπεδο μπήκαν οι οπαδοί της ΑΕΚ, που δημιούργησαν μεγάλη αναταραχή. Έγιναν συμπλοκές με τους φιλάθλους της ΑΕΛ και ο αγώνας διακόπηκε, αφού στο παρκέ έπεφταν αντικείμενα. Για περίπου 40 λεπτά σταμάτησε ο αγώνας, αλλά οι άνθρωποι του γηπέδου δεν κατάφεραν να απομακρύνουν τους "κιτρινόμαυρους" με αποτέλεσμα το παιχνίδι να συνεχιστεί με την παρουσία τους.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-20 και το ντέρμπι συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο. Η ΑΕΚ έκανε το καλύτερό της δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 20-27, αλλά οι "βυσσινί" επανήλθαν στο παιχνίδι και με τρίποντο του Παπαχρήστου, στο πεντάλεπτο, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (28-29). Οι "κιτρινόμαυροι" διατήρησαν την πρωτοπορία ως το τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, αλλά ο Παπαχρήστος με καλάθι και φάουλ και ο Κις με τρίποντο στην εκπνοή, οδήγησαν τους γηπεδούχους στο προσπέρασμα με 36-35, σκορ με το οποίο τελείωσε το εικοσάλεπτο.

Πολύ δυναμικά μπήκε η ΑΕΛ στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 10-2 πήρε για πρώτη φορά στο ματς, προβάδισμα 10 πόντων (49-39), μέσα μόλις σε δύο λεπτά. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το +13 με τη ζώνη του Αγγέλου να τιμωρείται, αλλά σιγά-σιγά η "Ένωση" άρχισε να επανέρχεται στο ματς. Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο 8-18 και το 52-39, μετατράπηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, σε 60-57, χάρη στους Σι, Κυρίτση και Μπάρλο.

Το ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, διατηρήθηκε μέχρι το τρίτο λεπτό, όταν ο Κυρίτσης, ισοφάρισε σε 62-62. Από εκεί και πέρα, η ΑΕΛ, ο Κις άρχισε να "φορτώνει" και αρχικά έκανε το 67-62 για την ομάδα του, που βρέθηκε, όμως, δύο λεπτά μετά, πίσω στο σκορ με 69-70, με τον Έιβερι να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του. Από εκεί και μετά, ο Κις, ήταν ασταμάτητος και με δικούς του πόντους το σερί της ΑΕΛ έφτασε στο 8-0 και όταν ο Κλιμαβίτσιους, με φόλοου-κάρφωμα διατήρησε το +7 (79-72), η ψυχολογία έγειρε οριστικά προς το μέρος της ομάδας του Καλαφατάκη. Ο Κις με το ένατο τρίποντό του, έκανε το 82-72 και όλα τελείωσαν για την ΑΕΚ, της οποίας το νικηφόρο σερί σταμάτησε στη Νεάπολη, με το τελικό 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-35, 63-60, 86-78

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Καλαφατάκης): Κυριακόπουλος, Κις 42 (9), Παπανικολόπουλος 5 (1), Παπαχρήστος 10 (2), Τιγκ 10 (2), Κολώκας, Κλιμαβίτσιους 10, Τσέρανιτς 9

ΑΕΚ (Αγγέλου): Ουέσον 15 (1), Σι 6 (1), Παπανικολάου, Κυρίτσης 20, Μπάρλος 16 (1), Έιβερι 11 (1), Βασίλιεβιτς 5 (1), Σίμτσακ 2, Σιούτης 3 (1)

Καλαφατάκης: "Χαρισματικός ο Κις"

"Ξέραμε από την αρχή της εβδομάδας ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και είχαμε και τραυματισμούς. Δεν ισχύει όμως για μας που θα πρέπει από την θεραπεία να πηγαίνουμε στην προπόνηση.

Δεν μπορέσαμε να πάμε την μπάλα μέσα στο καλάθι αλλά παρόλα αυτά κάναμε την μία από τις δύο νίκες που χρειαζόμασταν για να μείνουμε στην κατηγορία"

τόνισε αρχικά ο Γιώργος Καλαφατάκης.

Αναφερόμενος στον εκπληκτικό Μπίλι Κις πρόσθεσε: "Απέδειξε ότι πρόκειται για έναν χαρισματικό σκόρερ"

Από τη μεριά του ο Βαγγέλης Αγγέλου τόνισε: "Η ευστοχία της ΑΕΛ ήταν αυτή που έκανε την ΑΕΚ να χάσει.

Χρησιμοποιώντας την ορολογία του σκάκι θα έλεγα ότι υπάρχει στο μπάσκετ υπάρχει ο Βασιλιάς. Παλιότερα ήταν ο Άρης, τώρα ο Παναθηναϊκός ενώ υπάρχει και ο Ολυμπιακός αλλά στην σκακιέρα υπάρχει και η Βασίλισσα (σ.σ. την ΑΕΚ)"

.

Σχόλιο για τη διαιτησία δεν θέλησε πάντως να κάνει. "Δεν θέλω να μιλήσω για το πώς αντιμετωπιστήκαμε σήμερα μετά τις πέντε συνεχόμενες νίκες που είχαμε και για να μην κατηγορηθώ και να μην μειώσω την νίκη της ΑΕΛ" ήταν το σχόλιο του.

"Είναι κοινωνικό φαινόμενο αλλά διοίκηση, παίκτες και οργανωμένοι φίλαθλοι της ΑΕΚ θα κάνουμε το παν για να εξαλείψει" συμπλήρωσε αναφερόμενος στα επεισόδια.

"Χάσαμε από την ευστοχία της ΑΕΛ και συνεχίζουμε" τόνισε ο Αλέξης Κυρίτσης, ενώ ο Ντράγκαν Τσέρανιτς υπογράμμισε: "Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας αλλά πάμε για νίκη μέσα στον Πανιώνιο"

*Ο Χρήστος Ταπούτος δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς.

Ο γενικός διευθυντής της ΚΑΕ, Μάρκος Λαγός, διαμαρτυρήθηκε έντονα στον πρόεδρο της ΑΕΛ κ. Λάτσιο, τόσο για τη συμπεριφορά των οπαδών της ομάδας, όσο και για τις δηλώσεις που έκανε ρίχνοντας "αιχμές" εις βάρος της ΑΕΚ.

Το μέλος της ΚΑΕ ΑΕΚ Μπάμπης Καραμανλής επισήμανε: "Τα επεισόδια είναι καταδικαστέα απ’ όλους μας. Δεν ευθυνόμαστε εμείς για ό,τι έγινε, διότι οι φίλαθλοι μπήκαν στο γήπεδο χωρίς να έχουν ελεγχθεί αλλά και δίχως να υπάρχει ισχυρή αστυνομική δύναμη. Ήταν κάτι μεμονωμένο και θεωρώ βέβαιο ότι δε θα συμβεί κάτι άλλο".

Δρόσος: "Συγγνώμη..."

Μετά το τέλος του ματς ο Δημήτρης Δρόσος εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία αναφέρει:

"Ζητάω ειλικρινά συγνώμη από όλο το ελληνικό μπάσκετ για την εικόνα που παρουσίασαν οι φίλαθλοί μας. Δυστυχώς, σήμερα αποφάσισαν να δώσουν το τελειωτικό κτύπημα στις προσπάθειες που καταβάλω εγώ προσωπικά, οι παίκτες, οι προπονητές και γενικότερα όσοι εργάζονται καθημερινά για μια υγιή ΑΕΚ, χωρίς να υπολογίζουν τα χρήματα και τις προσωπικές θυσίες.

Λυπάμαι αλλά δεν είμαστε διατεθειμένοι να τους δίνουμε το δικαίωμα να διαλύουν κάποιοι την ομάδα, μόνο και μόνο για να κάνουν την πλάκα τους και να πετάνε στα "σκουπίδια" την τεράστια προσπάθεια που καταβάλλεται καθημερινά για να σταθεί αυτή η ομάδα στα "πόδια της".

Έκριναν ότι η ανταμοιβή μας για ότι καταφέραμε μέχρι σήμερα πρέπει να είναι η κλήση μας από τα αρμόδια όργανα, τα πρόστιμα, οι τιμωρίες και γενικά η χλεύη του κόσμου γι’ αυτό που είδαν...

Δυστυχώς, δεν έχουμε και τρόπο αντίδρασης σε τέτοιες καταστάσεις, αλλά ούτε και δικαίωμα να κλείνουμε τα μάτια και να σφυρίζουμε αδιάφορα... Αισθάνομαι ντροπή και απογοήτευση. Κρίμα..."

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο ΑΕΚ Ουέσον
1' Δίποντο ΑΕΚ Κυρίτσης
1' Δίποντο ΑΕΛ Τιγκ
3' Δίποντο ΑΕΚ Ουέσον
4' Τρίποντο ΑΕΛ Κις
5' Δίποντο ΑΕΚ Κυρίτσης
9' Δίποντο ΑΕΚ Ουέσον
Με ηγέτες του Ουέσον και Κυρίτση που έχουν τους 18 από τους 20 πόντους της ομάδας τους, η ΑΕΚ, προηγείται με 15-20
10' Τρίποντο ΑΕΛ Tιγκ (18-20)
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-20
Λήγει το δεκάλεπτο στη Λάρισα μετά από μία διακοπή 40 λεπτών
10' Σχόλιο
Οι οπαδοί της ΑΕΚ μπαίνουν στο γήπεδο, δημιουργούνται επεισόδια και το παιχνίδι διακόπτεται
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο ΑΕΚ Σίμτσακ (18-25)
13' Δίποντο ΑΕΛ Τιγκ (20-25)
13' Δίποντο ΑΕΚ Κυρίτσης (20-27)
Τους 10 φτάνει ο Έλληνας άσος
14' Τρίποντο ΑΕΛ Τιγκ (25-27)
14' Τρίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος (28-29)
Έχει σιγήσει ο Ουέσον που στήριζε την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος και η ΑΕΛ έχει μειώσει
15' Τρίποντο ΑΕΚ Μπάρλος (29-32)
17' Δύο βολές ΑΕΛ Κις (31-32)
18' Τρίποντο ΑΕΚ Σιούτης (31-35)
19' Καλάθι και φάουλ ΑΕΛ Παπαχρήστος (33-35)
20' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (36-35)
Προβάδισμα για την ΑΕΛ
20' Λήξη αγώνα 36-35
Προσπερνάει με τη λήξη η ΑΕΛ σε ένα ματς που έχει στιγματιστεί από τα επεισόδια και τη διακοπή στο πρώτο δεκάλεπτο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
23' Σχόλιο
Σερί 10-2 κάνει η ΑΕΛ που μπαίνει δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο
23' Τρίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος (49-39)
24' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (52-39)
Τιμωρείται η ζώνη του Αγγέλου
25' Καλάθι και φάουλ ΑΕΚ Μπάρλος (52-43)
25' Δίποντο ΑΕΛ Κις (54-44)
26' Δίποντο ΑΕΚ Έιβερι (54-46)
27' Δύο βολές ΑΕΛ Τσέρανιτς (57-46)
28' Δύο βολές ΑΕΚ Μπάρλος (57-48)
29' Τρίποντο ΑΕΚ Σι (57-51)
29' Καλάθι και φάουλ ΑΕΛ Κις (60-51)
Εκπληκτικός ο Κις τιμωρεί και πάλι
30' Δίποντο ΑΕΚ Σι (60-53)
30' Καλάθι και φάουλ ΑΕΚ Κυρίτσης (60-55)
30' Λήξη 3ης περιόδου 60-57
Μεγάλο ντέρμπι το ματς και όλα θα κριθούν στην τελευταία περίοδο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (62-57)
Το 10ο ριμπάουντ του πήρε ο άσος της ΑΕΛ
32' Τρίποντο ΑΕΚ Έιβερι (62-60)
32' Δίποντο ΑΕΚ Κυρίτσης (62-62)
33' Τεχνική ποινή ΑΕΚ Πάγκος
33' Δύο βολές ΑΕΛ Κις (64-62)
33' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (67-62)
34' Δύο βολές ΑΕΚ Ουέσον (67-64)
34' Δύο βολές ΑΕΚ Μπάρλος (67-66)
35' Δίποντο ΑΕΚ Έιβερι (69-68)
35' Δύο βολές ΑΕΚ Έιβερι (69-70)
Προσπερνάει η ΑΕΚ
36' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (72-70)
Στους 34 ο Αμερικανός
37' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (77-70)
Σούπερ Κις
37' Δίποντο ΑΕΚ Κυρίτσης (77-72)
Δεν δόθηκε φάουλ στον Κις και ο Έλληνας άσος στον αιφνιδιασμό μειώνει στους 5
38' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (79-72)
39' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (82-72)
9 τρίποντα από τον Κις
40' Δίποντο ΑΕΚ Βασίλιεβιτς (84-77)
40' Λήξη αγώνα 86-78
Με 40 πόντους από τον Μπίλι Κις, η ΑΕΛ, επικράτησε με 86-77 της ΑΕΚ σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από επεισόδια και διακοπή στο πρώτο δεκάλεπτο