ΒΟΛΕΪ

Στους "4" η ΕΑ Πατρών

ΕΑ Πατρών πανηγυρικό

Η ΕΑ Πατρών νίκησε πολύ δύσκολα με 3-2 σετ τον εκπληκτικό Φοίνικα Σύρου και προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι-οφ

Ίσως στο καλύτερο παιχνίδι της πρώτης φάσης των πλέι-οφ, η ΕΑ Πατρών νίκησε με 3-2 σετ τον καταπληκτικό Φοίνικα Σύρου, έκανε 2-1 το σκορ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.
Οι Πατρινοί ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να πάρουν άνετα τα δύο πρώτα σετ με 25-17 και 25-18 και φάνηκε τελικά ότι το παιχνίδι θα το έπαιρναν με χαρακτηριστική άνεση.

Όμως, λογάριαζαν χωρίς τον Φοίνικα. Οι "νεοφώτιστοι" αποτελούν την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος και προσπάθησαν να το αποδείξουν και στην Πάτρα.

Αρχικά πήραν το τρίτο σετ με 25-15, αφού έπιασαν στον ύπνο την ΕΑΠ και στη συνέχεια απέδειξαν ότι δίκαια έφτασαν μέχρι τα πλέι-οφ, αφού στο τέταρτο σετ επικράτησαν με 25-18 και οδήγησαν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, οι δύο ομάδες κατάφεραν να παίξουν εκπληκτικό βόλεϊ. ΕΑ Πατρών και Φοίνικας Σύρου πήγαιναν πόντο - πόντο σε ένα ματς που έσπαγε... καρδιές. Μάλιστα, η κυκλαδίτικη ομάδα έχασε 4(!) ματς μπολ, με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί η έμπειρη ΕΑΠ και να πάρει το ματς με 19-17 -μετά από 2 ώρες και 15 λεπτά- με δύο συνέχομενα μπλοκ.

Mετά το τέλος του αγώνα, ο τιμ μάνατζερ της ΕΑ Πατρών, Σάββας Ιορδανίδης λιποθύμησε και δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στον Γκιρτζίκη (ΕΑΠ) και τον Καλντέιρα (Φοίνικας Σύρου), αλλά το θέμα τελείωσε σύντομα.

Τα σετ: 25-17, 25-18, 15-25, 18-25, 19-17 ΕΑ Πατρών (Χριστόπουλος): Νοβότνι 22.3 (14/42 επ., 6 άσοι, 2.3 μπλοκ), Κόβατς 12.67 (7/17 επ., 4.67 μπλοκ), Ζέκοφ 8.3 (3 άσοι, 3.3 μπλοκ), Γκιρτζίκης 5.5 (4/8 επ.), Σάκι 14 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 82% υπ), Ιωακειμίδης 5 (4/18 επ.), Δημητρακόπουλος (λ- 73% υπ., 8 αμ.) / Γκιούρδας 2, Λαμπρόπουλος, Κιτσαντάς 1, Παπάζογλου.
Φοίνικας Σύρου (Ντραγκίεφ): Γουίλκοξ 2.5, Αζένια 12.5 (9/29 επ., 2.5 μπλοκ), Καλντέιρα 23.5 (21/41 επ., 1.5 μπλοκ, 50% υπ.), Ριζόπουλος 9 (7/17 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ.), Χριστοφορίδης 11 (6/11 επ., 3 μπλοκ), Ντένμαρκ 6.5 (4/12 επ., 2.5 μπλοκ), Κουζούνης (λ- 63% υπ., 15 αμ.) / Ξενάκης, Ψάρρας.

Τα ζευγάρια στα ημιτελικά των πλέι-οφ

Μεγάλη Δευτέρα (13/04)

γηπ. Γλυφάδας, 18:00: Παναθηναϊκός - Ηρακλής
γηπ. Ρέντη, 18:00: Ολυμπιακός - ΕΑ Πατρών

Τα πλέι-άουτ

Συνεχίζονται το Σάββατο τα πλέι άουτ στην Α1 βόλεϊ των ανδρών, με τον Μίλωνα να υποδέχεται στη Νέα Σμύρνη στις 19:00 τον ΑΟ Κηφισιάς. Οι γηπεδούχοι με νίκη, θα κάνουν ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή τους, απέναντι στην ομάδα από την Κηφισιά, η οποία ήδη έχει εξασφαλίσει τη σωτηρία της.

Η κατάταξη στα πλέι άουτ (οι τρεις ομάδες μεταφέρουν τη συνολική βαθμολογία από την κανονική περίοδο) έχει ως εξής:

ΑΟ Κηφισιάς 28 44-56
Μίλωνας 21 29-58
Απόλλων Καλαμαριάς 19 33-62