EUROPA LEAGUE

ΑΕΚ-Βιγιαρεάλ 1-2

μαβουμπα

Η ΑΕΚ έχασε με 2-1 από τη Βιγιαρεάλ, όμως η νίκη της Φιορεντίνα επί της Μλάντα την έστειλε στην επόμενη φάση.

Η Βιγιαρεάλ ήταν σαφώς καλύτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ, παρά το οφσάιντ-γκολ του Μαβουμπά στο 40ό λεπτό. Η ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ κατάφερε να ισοφαρίσει τελικά στο 68' με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο που άφησε "άγαλμα" τον Ντιέγκο Λόπεζ, με τους "κιτρινόμαυρους" όμως να μην προλαβαίνουν καλά-καλά να πανηγυρίσουν καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τόμασον έβαλε εκ νέου μπροστά την Βιγιαρεάλ.
Αφού λοιπόν, η γηπεδούχος ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει το καθήκον της, τη "βρώμικη" δουλειά έκανε η Φιορεντίνα, η οποία αν και αντιμετώπισε δυσκολίες νίκησε τη Μλάντα Μπόλεσλαβ στο "Αρτέμιο Φράνκι" αφήνοντας την τσέχικη ομάδα εκτός UEFA, χαρίζοντας το πολυπόθητο εισιτήριο στην ΑΕΚ.

Στους "32" της διοργάνωσης, η ΑΕΚ δεν μπορεί να αντιμετωπίσει την Βιγιαρεάλ (η οποία πέρασε από τον όμιλο της ΑΕΚ). Ως εκ τούτου, ο αντίπαλος της ΑΕΚ στην επόμενη φάση θα είναι μία εκ των: Μπορντό, Χετάφε, Μπάγερν, Λεβερκούζεν, Αμβούργο, Έβερτον και Ατλέτικο Μαδρίτης.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΑΕΚ (Σέρα Φερέρ): Μορέτο, Αρουαμπαρένα, Άλβες, Παπασταθόπουλος, Ράμος, Τόζερ, Ενσαλίβα (46' Καφές), Ριβάλντο (82' Παππάς), Κονέ (60' Μαντούκα), Σέζαρ, Λυμπερόπουλος

Βιγιαρεάλ (Μανουέλ Πελεγκρίνι): Ντ. Λόπεζ, Φουέντες, Σιγκάν, Χάβι Βέντα, Χοσέμι, Καρθόλα (46' Κάνι), Μπρούνο, Φερνάντεζ, Μαβουμπά, Ρόσι, Τόμασον (88' Λόπεζ)

Διαιτητής: Τζέραρντ Λένερ (Αυστρία)

Κίτρινες κάρτες: Παπασταθόπουλος, Καφές, Ντ. Λόπεζ
Με μια ματιά
H AEK παρά την καθαρή ήττα της από την σαφώς ανώτερη Βιγιαρεάλ, κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου UEFA χάρη στη νίκη της Φιορεντίνα επί της Μλάντα Μπόλεσλαβ με 2-1 στο "Αρτέμιο Φράνκι". Έτσι η ομάδα του Λορένσο Σέρα Φερέρ, πήρε το "εισιτήριο" για τους 32 της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσει, μία εκ των ομάδων που βρέθηκαν στην κορυφή των υπόλοιπων 7 ομίλων.

Τα "κίτρινα υποβρύχια" εμφανίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ σαφώς πιο αποφασισμένα και ικανά για τη νίκη από τον "δικέφαλο". Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι "πατούσε" από την αρχή του αγώνα συχνα-πυκνά την περιοχή του Μάχο, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν σε πολλές περιπτώσεις τον Ντιέγκο Λόπεζ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου της αναμέτρησης, ο Τζιουζέπε Ρόσι, θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όμως το συρτό του σουτ πέρασε λίγο άουτ από δεξί κάθετο δοκάρι του Μάχο, ενώ στο 22' μετά τη μπαλιά του Βέντα στον Ιταλό στράικερ, ο τελευταίος προσπάθησε να πλασάρει τον κήπερ της ΑΕΚ, όμως ο Αυστριακός έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Ρόσι υποχρέωσε με σουτ να διώξει την μπάλα σε κόρνερ, για να φτάσουμε στο 40ο λεπτό, οπότε και οι προσπάθειες των Ισπανών έφεραν αποτέλεσμα ελέω και του επόπτη. Πιο συγκεκριμένα, οι Μαβούμπα και Φερνάντες έκρυξαν την μπάλα με τον Γάλλο αμυντικό μέσο να γίνεται κάτοχός της μέσα στην περιοχή της Ένωσης και με όμορφο πλασέ να νικά τον Μάχο για το 1-0, έχοντας όμως πάρει τη μπάλα από θέση οφσάιντ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ ήρθε στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό, όταν μετά από συνδυασμό των Ριβάλντο, Καφέ και Ράμος, ο τελευταίος βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ντιέγκο Λόπεζ όμως το σουτ του πέρασε παράλληλα από την εστία του Ντιέγκο Λόπεζ. Η Βιγιαρέαλ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία στο 59' να διπλασιάσει τα τέρματά της και να καθαρίσει το παιχνίδι όταν από το φάουλ του Φερνάντες, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μάχο, ενώ στην επαναφορά, ο Τόμασον έβγαλε μόνο του με τον τέρμα τον Φουέντες, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να πλασάρει με τον Παπασταθόπουλο να επεμβαίνει σωτήρια για την ΑΕΚ.

Δύο μόλις λεπτά αργότερα ο Ριβάλντο με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ, άφησε "άγαλμα" τον Ντιέγκο Λόπεζ, ισοφαρίζοντας για την Ένωση, με τους κίτρινους όμως να μην προλαβαίνουν ούτε καν να πανηγυρίσουν καθώς στην αμέσως επόμενη φάση και από την κάθετη μπαλιά του Φερνάντες, ο Τόμασον βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μάχο και με ψύχραιμο πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει και δεύτερο γκολ, διαμορφώνοντας το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.
Συνέντευξη Τύπου

Σέρα Φερέρ: "Δεν μπορούσαμε περισσότερα"

"Στον συγκεκριμένο όμιλο ακόμα και πριν ξεκινήσει, δεν θα μπορούσαμε να δώσουμε κάτι παραπάνω από αυτό που δώσαμε. Στη σημερινή εποχή είναι πολύ δύσκολο για την ΑΕΚ να βρεθεί πιο πάνω από την Βιγιαρεάλ και τη Φιορεντίνα. Οσον αφορά στο παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι. Οταν πέφτεις σε έναν τέτοιο όμιλο, που μοιάζει περισσότερο για Τσάμπιονς Λιγκ, είναι δύσκολο να ζητάς κάτι παραπάνω."

Για τον Παπασταθόπουλο: "Θα συμφωνήσω για τον Παπασταθόπουλο. Εκανε εξαιρετική εμφάνιση, αλλά εδώ αναλύουμε την ΑΕΚ και όχι έναν-έναν παίκτη ξεχωριστά. Η απόδοση των παικτών είναι εξαρτώμενη από την απόδοση όλου του συνόλου. Ολοι χάνουμε κι όλοι νικάμε. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε την απαιτούμενη ενέργεια. Κάναμε πολλά αβίαστα λάθη. Δεν μπορείς να δίνεις έτσι τη μπάλα στη Βιγιαρεάλ. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Πρέπει να το διορθώσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέβη το ίδιο πράγμα. "

Για τις αποδοκιμασίες: "Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο από το να δουλέψουμε. Σεβόμαστε τη γνώμη του κόσμου και μέσα από την απόδοσή μας πρέπει να μετατρέψουμε τις αποδοκιμασίες σε επευφημίες."

Για τις χαμένες ευκαιρίες: "Δεν είναι εύκολο να εξηγήσεις αυτό που συμβαίνει. Κι εμένα μου φάνηκε ότι η φάση του Ράμος θα μπορούσε να έχει διαφορετική εξέλιξη. Οταν είσαι μέσα στο γήπεδο υπάρχει τέτοια ενέργεια, που ο άλλος έξω δεν μπορεί να αντιληφθεί και να αναλύσει εύκολα τέτοιες φάσεις πάντως πρέπει να πιστεύουμε στην ομάδα που έχουμε.

Είμαστε πρώτοι στο πρωτάθλημα, προκριθήκαμε στον επόμενο γύρο του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, συνεχίζουμε και στο κύπελλο Ελλάδας. Σίγουρα δεν πρέπει να αρχίσουν τα δικαστήρια. Συνεχίζουμε να εμπιστευόμαστε τους συγκεκριμένους παίκτες, αλλά και να δουλεύουμε."

Μανουέλ Πελεγκρίνι: "Ήμασταν καλύτεροι"

"Κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Ημασταν ανώτεροι από την ΑΕΚ και δίκαια νικήσαμε και πήραμε την πρόκριση. Ηρθαμε εδώ για να παίξουμε καλά"
Όλα τα λεφτά...
Η ισοφάριση της ΑΕΚ. Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο. Ο Ντιέγκο Λόπεζ θα χρειαστεί να το δει αρκετές φορές στο βίντεο του αγώνα, για να αντιληφθεί τι ακριβώς έγινε.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Το άγχος όλων των "κίτρινων" οπαδών, όταν πληροφορήθηκαν ότι η Μλάντα ισοφάρισε. Ευτυχώς η Φιορεντίνα έκανε αυτό που έπρεπε...
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: ΟΑΚΑ

Διαιτητής: Λέχνερ (Αυστρία)

Βοηθοί: Ζάουνερ (Αυστρία), Μπουτς (Αυστρία).

Η 11άδα των γηπεδούχων AEK
Μάχο, Ράμος, Ζεράλδο, Παπασταθόπουλος, Αρουαμπαρένα, Τόζερ, Ενσαλίβα, Κονέ, Ριβάλντο, Ζούλιο Σέζαρ, Λυμπερόπουλος
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Βιγιαρεάλ
Ντιέγκο Λόπεζ, Χοσέμι, Φουέντες, Σιγκάν, Χάβι Βέντα, Σάντι Καθόρλα, Μαβουμπά, Μπρούνο, Ματίας Φερνάντες, Ρόσι, Τόμασον
1' Έναρξη αγώνα
Η αναμέτρηση αρχίζει με την γηπεδούχο ΑΕΚ στη σέντρα.
5' Σχόλιο
Οι ποδοσφαιριστές της Βιγιαρεάλ είναι εκείνοι που προσέχουν ιδιαίτερα τις μεταβιβάσεις τους, έχουν την κατοχή της μπάλας ενώ πατούν συχνά-πυκνά και στην περιοχή της ΑΕΚ, χωρίς όμως μέχρι στιγμής να απειλούν τον Μάχο.
10' Σουτ AEK Ριβάλντο
Είναι η πρώτη φορά που η ΑΕΚ, πατά την περιοχή της Βιγιαρεάλ. Ο Ζούλιο Σέζαρ σεντράρει από αριστερά, ο Ριβάλντο στο όριο της περιοχής κοντρολάρει με το στήθος και με το δεξί σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα φεύγει πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντιέγκο Λόπεζ
13' Σχόλιο Βιγιαρεάλ
Οι επιθετικοί της Βιγιαρεάλ στριφογυρίζουν για περίπου ένα λεπτό κοντά στην περιοχή της ΑΕΚ, όμως ένα σουτ που επιχειρεί ο Μπρούνο περνά πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάχο.
14' Σουτ AEK Κονέ
Ο Παναγιώτης Κονέ κλέβει την μπάλα από τον Φουέντες, προσπαθεί να μπει στην περιοχή, τελικά σουτάρει με τον Ντιέγκο Λόπεζ να μπλοκάρει σταθερά.
15' Σουτ Βιγιαρεάλ Ρόσι
Ο Τζιουζέπε Ρόσι μπαίνει στην περιοχή του Μάχο από αριστερά, σουτάρει συρτά όμως ο Αυστριακός τερματοφύλακας της ΑΕΚ δεν ανησυχεί καθώς η μπάλα περνάει άουτ.
22' Ευκαιρία Βιγιαρεάλ Ρόσι
Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Βιγιαρεάλ. Στην αντεπίθεση οι Ισπανοί, με τον Χάβι Βέντα, να βρίσκει με ωραία κάθετη μπαλιά τον Ρόσι, ο οποίος μπαίνει μέσα στην περιοχή, προσπαθεί να πλασάρει τον Μάχο, όμως ο Αυστριακός με τα πόδια διώχνει σε κόρνερ.
23' Σουτ Βιγιαρεάλ Χάβι Βέντα
Ο Ισπανός αριστερός χαφ, πιάνει ένα δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή της ΑΕΚ όμως ο Μάχο δεν ανησυχεί καθώς η μπάλα φεύγει άουτ.
27' Σουτ Βιγιαρεάλ Ρόσι
Ο Ιταλός επιθετικός της Βιγιαρεάλ στριφογυρίζει έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, μέχρι τη στιγμή που αποφασίζει να κάνει ένα συρτό σουτ, το οποίο αν και αδύναμο ο Μάχο διώχνει σε κόρνερ.
38' Σουτ Βιγιαρεάλ Φερνάντες
Ο Χιλιανός μέσος της Βιγιαρεάλ εξαπολύει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, όμως ο Μάχο για μια ακόμη φορά μπλοκάρει σταθερά
40' Γκολ Βιγιαρεάλ Μαβουμπά
Μαβουμπά και Ματίας Φερνάντες παίζουν το 1-2, με τον Γάλλο αμυντικό μέσο να γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με όμορφο πλασέ να νικά τον Μάχο για το 1-0.
45' Λήξη αγώνα
45' Σχόλιο
Η Φιορεντίνα έχει ανοίξει το σκορ στο "Αρτέμιο Φράνκι", κάτι που σημαίνει ότι η ΑΕΚ είναι αγκαλιά με την πρόκριση.
46' Αλλαγή παίκτη AEK
Ο Παντελής Καφές μπάινει στη θέση του Ενσαλίβα
46' Αλλαγή παίκτη Βιγιαρεάλ
Ο Κάνι περνάει στη θέση του Καθόρλα
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
47' Σουτ AEK Ζούλιο Σέζαρ
Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ της Ένωσης, ξεπερνά με καταπληκτική ντρίμπλα δύο αντιπάλους του, όμως το σουτ που επιχειρεί μπαίνοντας στην περιοχή είναι κάκιστο και η μπάλα περνά παράλληλα από το τέρμα
51' Ευκαιρία AEK Ράμος
Εκπληκτική ενέργεια από τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ. Ο Ριβάλντο παίρνει την μπάλα από τον Ράμος και με καταπληκτική κάθετη βρίσκει τον Καφέ στη μεγάλη περιοχή, αυτός πατάει την μπάλα για τον δεξιό μπακ της Ένωσης, ο οποίος μόνος του απέναντι από τον Ντιέγκο Λόπεζ με το "μυτάκι" στέλνει την μπάλα μακριά από το τέρμα.
56' Σουτ Βιγιαρεάλ Φερνάντες
Ο Χιλιανός μέσος κερδίζει αρκετές κόντρες έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, όμως το σουτ του μπλοκάρει ο Μάχο.
59' Ευκαιρία Βιγιαρεάλ
Διπλή χαμένη ευκαιρία για την Βιγιαρεάλ. Ο Ματίας Φερνάντες εκτελεί απευθείας φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο του Μάχο ενώ στην επαναφορά, ο Τόμασον βγάζει μόνο του με το τέρμα τον Φουέντες, ο οποίος όμως δεν καταφέρνει να πλασάρει και ο Παπασταθόπουλος διώχνει.
60' Αλλαγή παίκτη AEK
Ο Μαντούκα παίρνει τη θέση του Κονέ.
61' Σουτ AEK Λυμπερόπουλος
Ο Ζούλιο Σέζαρ εκτελεί φάουλ από αριστερά, οι αμυντικοί της Βιγιαρεάλ διώχνουν σε πρώτη φάση, ο Τόζερ ξαναγεμίζει με κεφαλιά, ο Λυμπερόπουλος κοντρολάρει και γυρίζει το σώμα του προς το τέρμα, όμως το σουτ που πιάνει στέλνει τη μπάλα μέτρα πάνω από την εστία του Ντιέγκο Λόπεζ.
62' Σχόλιο
Η Μλάντα ισοφαρίζει την Φιορεντίνα. Αν η τσέχικη ομάδα πετύχει ένα ακόμα τέρμα και η Ένωση δεν καταφέρει τουλάχιστον να ισοφαρίσει, τότε η ελληνική ομάδα μένει εκτός συνέχειας.
68' Γκολ AEK Ριβάλντο
Ο Ρίμπο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον άξονα αφήνει "άγαλμα" τον Ντιέγκο Λόπεζ με την μπάλα να χτυπά πρώτα στο αριστερό δοκάρι του Ισπανού και έπειτα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1
69' Γκολ Βιγιαρεάλ Τόμασον
Ο Δανός δεν αφήνει την ΑΕΚ να χαρεί το τέρμα της, καθώς μετά από μπαλιά του Φερνάντες περνάει και τον Μάχο και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.
70' Σχόλιο
Γκολ, όμως, έχει πετύχει και η Φιορεντίνα, η οποία χαρίζει την πρόκριση στην ΑΕΚ.
82' Αλλαγή παίκτη AEK
Ο Παππάς παίρνει τη θέση του Ριβάλντο.
85' Κίτρινη κάρτα AEK Παπασταθόπουλος
88' Αλλαγή παίκτη Βιγιαρεάλ
O Λόπεζ παίρνει τη θέση του Τόμασον
90' Κίτρινη κάρτα AEK Καφές
90' Κίτρινη κάρτα Βιγιαρεάλ Ντιέγκο Λόπες