ΟΦΗ

Λάρισα-ΟΦΗ 5-1

Λάρισα-ΟΦΗ

Η Λάρισα διέλυσε τον ΟΦΗ με το επιβληπτικό 5-1, αποδίδοντας σπουδαίο ποδόσφαιρο στο Αλκαζάρ

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη απέδωσε σπουδαίο ποδόσφαιρο και το τελικό αποτέλεσμα την αδικεί. Ο ΟΦΗ αποδείχθηκε... πολύ λίγος στο Αλκαζάρ και γνώρισε την ήττα "με κάτω τα χέρια". Τα γκολ των θριαμβευτών σημείωσαν οι Κλέιτον (3'), Ζουράφσκι (18'), Μετίν (22') και Φωτάκης (69', 89'), ενώ ο Κλέιτον είχε και δύο δοκάρια (45', 64'). Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Πετρόπουλος (83').
Πλέον, η Λάρισα ελπίζει βάσιμα για την είσοδό της στην πρώτη πεντάδα, ενώ αντίθετα ο ΟΦΗ δεν πρέπει να αισθάνεται και πολύ άνετα, καθώς κινδυνεύει με υποβιβασμό.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κηπουρός, Βενετίδης, Κλέιτον (73' Πάρα), Μετίν (70' Λαμπρόπουλος), Σαρμιέντο, Φωτάκης, Φέρστερ, Μπαχράμης, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Ζουράφσκι (78' Κόζλεϊ).

ΟΦΗ (Γιώργος Παράσχος): Τζόρβας, Σταυρακάκης, Μπαρκαουάν, Ταραλίδης, Πίτσος, Γκάγκουλα (65' Κοκκινάκης), Γκάντζεφ, Πετρόπουλος, Κουνενάκης, Γκέρμπερ (74' Μονιάκης), Λεοζίνιο (46' Πόποβιτς).

Διαιτητής: Καστανίδης (Θεσσαλονίκης)

Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Θεσσαλονίκης), Θανασακούδης (Θεσσαλονίκης)

Τέταρτος διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Κίτρινες κάρτες: Φέρστερ στο 8', Ιγκλέσιας στο 32', Ζουράφσκι στο 47' (Λάρισα), Γκάγκουλα στο 37', Γκάντζεφ στο 61', Πόποβιτς στο 66' (ΟΦΗ)

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Η Λάρισα πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή της φέτος στο πρωτάθλημα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΟΦΗ. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών στην αναμέτρηση και το τελικό σκορ 5-1 θεωρείται "μικρό", αν λάβουμε υπόψιν μας τις φάσεις της ΑΕΛ. Βέβαια, όλες οι ευκαιρίες δεν είναι δυνατόν να γίνουν γκολ, όμως η ομάδα του Γιώργου Δώνη είχε πάρα πολλές τελικές προσπάθειες. Κλέιτον, Μετίν και Ζουράφσκι έκαναν ό,τι ήθελαν την κρητική ομάδα.

Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, η Λάρισα άνοιξε το σκορ. Ο Κλέιτον με εξαιρετικό σουτ από το ύψος του πέναλτι "έγραψε" το 1-0, ενώ στο 22' το σκορ ήταν 3-0! Στο 18', ο Ζουράφσκι "νίκησε" τον Τζόρβα στο τετ α τετ, σημειώνοντας το 2-0 με δεξί σουτ μετά την εξαιρετική κάθετη πάσα του Κλέιτον, ενώ στο 22' ο Τουμέρ Μετίν μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ σημείωσε το 3-0 με αριστερό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο ΟΦΗ ήταν ανύπαρκτος στον αγωνιστικό χώρο και στο 29' κινδύνεψε και με τέταρτο γκολ, αλλά ο Τζόρβας είπε "όχι" στις προσπάθειες των Φωτάκη και Μπαχράμη. Μετά το ημίωρο, η Λάρισα έριξε τον ρυθμό του αγώνα πηγαίνοντας όμως στα αποδυτήρια με σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη, με τον Ζουράφσκι πάντως να χάνει άλλη μία ευκαιρία στο 44' για το 4-0, ενώ στο 45' ο Κλέιτον είχε δοκάρι.

Στην επανάληψη, η Λάρισα δεν "έπιασε" ανάλογο ρυθμό με αυτόν του πρώτου μέρους, αλλά παρέμειν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα. Στο 64', η Λάρισα "άγγιξε" πάλι το τέταρτο γκολ, αλλά ο Κλέιτον σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι του Τζόρβα. Στο 69', όμως, ο Φωτάκης με δεξί πλασέ από το ύψος του πέναλτι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του (4-0).

Το γκολ της τιμής για τον ΟΦΗ πέτυχε στο 83' ο Πετρόπουλος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής (4-1), όμως η Λάρισα δεν είχε... πει την τελευταία της λέξη. Στο 89', ο Φωτάκης έκανε τα γκολ της ομάδας του πέντε και τα προσωπικά του δύο, με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Συνέντευξη Τύπου
Γιώργος Δώνης: " Προσφέραμε εκπληκτικό θέαμα. Καταφέραμε να πάρουμε μία μεγάλη νίκη και είμαστε όλοι χαρούμενοι για αυτό. Συνεχίζουμε με την ίδια διάθεση και πάθος για τη συνέχεια. Αγώνα με αγώνα θα κοιτάμε να βελτιωνόμαστε. Ακολουθεί το ματς με τον Θρασύβουλο για το κύπελλο και θέλουμε να πάρουμε τη πρόκριση. Θεωρώ θετικό που η Τρίπολη κέρδισε τον ΠΑΟΚ, μιας και σε ισοβαθμία έχουμε το πλεονέκτημα".

Γιώργος Παράσχος: " Δεν νομίζω ότι υπάρχουν λόγια για αυτό το ματς, διασυρθήκαμε και δεν καταφέραμε σε κανένα σημείο να μπούμε στο κλίμα του αγώνα. Είναι λυπηρό που εμείς μετά από ένα καλό σερί χάσαμε με αυτό τον τρόπο, θα προσπαθήσουμε στη συνέχεια για να μην έχουμε προβλήματα στο τέλος".
Όλα τα λεφτά...
Στο πρώτο ημίχρονο, η Λάρισα ήταν... υπεύθυνη για το γεγονός πως χάθηκε η μπάλα. Οι "βυσσινοί" έπαιξαν καταπληκτικό ποδόσφαιρο και έκαναν τον ΟΦΗ... φύλλο και φτερό. Το 3-0, στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα, κολακεύει τη φιλοξενούμενη ομάδα, που ήταν επιεικώς τραγική. Στην επανάληψη, η ΑΕΛ δεν ήταν το ίδιο παραγωγική στη δημιουργία φάσεων, όμως ήταν η απόλυτη κυρίαρχος της αναμέτρησης και θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα τέρματα. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έκανε ευκαιρία, στην αντίπαλη εστία, όποτε ήθελε... Να σημειωθεί πως οι περίπου οκτώ χιλιάδες φίλαθλοι της Λάρισας, οι οποίοι βρέθηκαν στο Αλκαζάρ, δημιούργησαν μία εξαιρετική, ποδοσφαιρική, ατμόσφαιρα.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Ο ΟΦΗ δεν παρατάχθηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο. Πλέον, οι πέντε αγωνιστικές που απομένουν, μόνο αδιάφορες δεν είναι για τους Κρητικούς, που κινδυνεύουν με υποβιβασμό.

Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΟΦΗ
Τζόρβας, Σταυρακάκης, Μπαρκαουάν, Ταραλίδης, Πίτσος, Γκάγκουλα, Γκάντζεφ, Πετρόπουλος, Κουνενάκης, Γκέρμπερ, Λεοζίνιο
Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
Κηπουρός, Βενετίδης, Κλέιτον, Μετίν, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Φέρστερ, Μπαχράμης, Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Ζουράφσκι
1' Έναρξη αγώνα
2' Σουτ Λάρισα Ζουράφσκι
Ο Κλέιτον περνά πολύ όμορφη κάθετη πάσα για τον Ζουράφσκι, αυτός μόνος του απέναντι από τον Τζόρβα, όμως ο νεαρός κήπερ διώχνει σε κόρνερ
3' Γκολ Λάρισα Κλέιτον
Ο Μετίν από δεξιά, περνάει παράλληλη μπαλιά στον Κλέιτον, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σουτάρει δυνατά και ανοίγει το σκορ.
4' Σουτ ΟΦΗ Πετρόπουλος
Ο νεαρός επιθετικός του ΟΦΗ, έχει τη μπάλα με πλάτη έξω από την περιοχή της Λάρισας γυρίζει και με διαγώνιο σουτ προσπαθεί να νικήσει τον Κηπουρό, όμως ο τελευταίος πέφτοντας μπλοκάρει.
8' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Φέρστερ
15' Σουτ ΟΦΗ Κουνενάκης
Ο Λεοζίνιο εκτελεί κόρνερ από δεξιά, ο Κουνενάκης φαίνεται να σπρώχνει τον Φέρστερ μέσα στην περιοχή, ο Γερμανός αμυντικός πέφτει κάτω, ο αρχηγός του ΟΦΗ σουτάρει όμως η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.
16' Σουτ Λάρισα Μετίν
Φάουλ σε καλή θέση για τους γηπεδούχους, ο Μετίν με το αριστερό πιάνει ένα φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο του Τζόρβα
18' Γκολ Λάρισα Ζουράφσκι
Τραγικά τα κενά στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Κλέιτον από τον άξονα με κάθετη βρίσκει πολύ όμορφα τον Ζουράφσκι που μπαίνει στην περιοχή και αφού περνά και τον Τζόρβα, σε κενό τέρμα γράφει το 2-0.
20' Σουτ Λάρισα Ζουράφσκι
Φωτάκης και Ζουράφσκι κάνουν άνω-κάτω την άμυνα του ΟΦΗ, με την συνεργασία τους εντός περιοχής, ο Πολωνός είναι αυτός που σουτάρει, όμως ο Τζόρβας πέφτοντας μπλοκάρει.
23' Γκολ Λάρισα Μετίν
Καταιγιστική η ΑΕΛ. Οι γηπεδούχοι στην αντεπίθεση, ο Μπαχράμης από δεξιά κόβει τη μπάλα για τον Ζουράφσκι, εκείνος πιάνει αδύναμο σουτ, ο Κλέιτον προλαβαίνει πριν ο Τζόρβας μπλοκάρει, πασάρει στον Μετίν, ο οποίος με πλασέ νικά τον Κουνενάκη που βρίσκεται στο τέρμα, για το 3-0.
24' Ευκαιρία Λάρισα Ζουράφσκι
Ο Μετίν στην αντεπίθεση βγάζει και πάλι μόνο του απέναντι στον Τζόρβα τον Ζουράφσκι, αυτός προσπαθεί να ξεπεράσει τον κήπερ του ΟΦΗ, όμως ο τελευταίος με αυτοθυσία τον κυνηγά για μερικά δευτερόλευπτα μέσα στην περιοχή και καταφέρνει τελικώς να μπλοκάρει.
29' Ευκαιρία Λάρισα Ζουράφσκι
Απίστευτη επέμβαση Τζόρβα! Ο Μετίν σεντράρει από αριστερά, ο Ζουράφσκι πιάνει την κεφαλιά ο Τζόρβας αποκρούει, ο Μπαχράμης παίρνει το ριμπάουντ και με σουτ προσπαθεί να σκοράρει, όμως ο κήπερ του ΟΦΗ διώχνει και πάλι σε κόρνερ.
30' Κεφαλιά ΟΦΗ
Φάουλ από δεξιά για τον ΟΦΗ, ο Πετρόπουλος είναι αυτός που παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο του Κηπουρού.
32' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Ιγκλέσιας
36' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Γκάγκουλα
44' Σουτ Λάρισα Φωτάκης
Άλλη μια ευκαιρία για την Λάρισα να διευρύνει το προβαδισμά της. Ο Μπαχράμης πασάρει στον Κλέιτον, αυτός βρίσκει με μία τον Φωτάκη, ο οποίος απέναντι από τον Τζόρβα προσπαθεί να τον "κρεμάσει", όμως η λόμπα δεν είναι καλή και η μπάλα σταματά στην αγκαλιά του κήπερ του ΟΦΗ.
45' Δοκάρι Λάρισα Κλέιτον
Ο Βενετίδης από αριστερά σεντράρει, ο Μπαχράμης στην κίνηση πλασάρει, όμως ο Τζόρβας αποκρούει εκπληκτικά, ενώ ο Κλέιτον που έρχεται από πίσω σε κενή εστία στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο και έπειτα άουτ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Πόποβιτς παίρνει τη θέση του Λεοζίνιο
47' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Ζουράφσκι
52' Σουτ ΟΦΗ Γκέρμπερ
Ο Γκάντζεφ από τον άξονα ανοίγει στον Γκέρμπερ, ο οποίος μπαίνει μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του είναι αδύναμο και καταλήγει στην αγκαλιά του Κηπουρού
64' Δοκάρι Λάρισα Κλέιτον
Δεύτερο δοκάρι για τον Βραζιλιάνο της ΑΕΛ. Ο Ζουράφσκι από δεξιά, κόβει την μπάλα στον Βραζιλιάνο, ο οποίος από το ύψος της περιοχής στέλνει με πλασέ τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.
65' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Κοκκινάκης παίρνει τη θέση Γκάγκουλα
66' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Πόποβιτς
69' Γκολ Λάρισα Φωτάκης
Ο Κλέιτον με κάθετη μπαλιά βρίσκει τον Φωτάκη, που απέναντι από τον Τζόρβα πλασάρει εύστοχα για το 4-0.
70' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Λαμπρόπουλος παίρνει τη θέση του Μετίν
72' Σουτ Λάρισα Φωτάκης
Κλέιτον και Φωτάκης επαναλαμβάνουν την συνεργασία τους, με τον τελευταίο να μην είναι τόσο εύστοχος αυτή τη φορά.
73' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κλέιτον εκτός αγώνα. Στη θέση του ο Πάρα.
74' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Μονιάκης παίρνει τη θέση του Γκέρμπερ
78' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κόζλεϊ παίρνει τη θέση του Ζουράφσκι
81' Σουτ ΟΦΗ Γκάντζεφ
Μακρινό σουτ του Γκάντζεφ, ο Κηπουρός μπλοκάρει
83' Γκολ ΟΦΗ Πετρόπουλος
Σέντρα του Σταυρακάκη από δεξιά, ο Πετρόπουλος κοντρολάρει με πλάτη στο τέρμα, γυρίζει το σώμα του και με αριστερό δυνατό σουτ, καρφώνει την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Κηπουρού για το 4-1.
88' Γκολ Λάρισα Φωτάκης
Ο Μπαχράμης από δεξιά και πλάγια, εκτελεί φάουλ με πάσα για τον Φωτάκη, ο οποίος με δεξί σουτ από το ύψος του πέναλτι νικά για 5η φορά τον Τζόρβα.