ΣΚΩΤΙΑ

Οι "Τζερς" κατέκτησαν το Λιγκ Καπ

ρειντζερς πανηγυρικο

Με ήρωα τον "ξεχασμένο" Κρις Μπόιντ, οι Ρέιντζερς κατέκτησαν το Λιγκ Καπ κόντρα στην Νταντί Γιουνάιτεντ με 3-2 στα πέναλτι (2-2 κανονική διάρκεια και παράταση)

Ο Σκωτσέζος επιθετικός, ο οποίος αντικατέστησε τον Πάπατς μετά από μία ώρα αγώνα ισοφάρισε για τους "διαμαρτυρόμενους" πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, οδηγώντας τις δύο ομάδες στο μισάωρο της παράτασης. Το προβάδισμα είχε πάρει στο 34ο λεπτό η Νταντί, με σκόρερ τον Χαντ.
Η Νταντί πήρε και πάλι "κεφάλι" στο σκορ με τον Ντε Φρίες στο 96ο λεπτό, αλλά ο Μπόιντ "μίλησε" και πάλι στο 113', με συνέπεια το παιχνίδι να κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, ανέλαβε δράση ο ΜακΓκρέγκορ, ο οποίος μετά την εξαιρετική του εμφάνιση μεσοβδόμαδα κόντρα στη Βέρντερ για το Κύπελλο UEFA, ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός και με τη Νταντί, καθώς απέκρουσε δύο πέναλτι.

Το καθοριστικό πέναλτι εκτέλεσε -ποιος άλλος;- ο Μπόιντ, ο οποίος χάρισε στους "Τζερς" τη νίκη και τον τίτλο, στέλνοντας μήνυμα στη Σέλτικ πως αυτή είναι η χρονιά τους.