Λεβαδειακός-ΟΦΗ 0-3

Σφακιανάκης για Στέλιο

Σπουδαία νίκη, που τον απομάκρυνε αρκετά από τη ζώνη του υποβιβασμού, πέτυχε ο ΟΦΗ, που επικράτησε του Λεβαδειακού με 3-0 στη Λιβαδειά

Με τη νίκη αυτή, ο ΟΦΗ παρέμεινε αήττητος μέσα στο 2008 μακριά από την Κρήτη, ενώ άφησε πέντε βαθμούς πίσω του τους γηπεδούχους, που πλέον μπαίνουν σε περιπέτειες όσον αφορά στην παραμονή τους στη Super League.
Χαρακτηριστικό είναι πως η ομάδα του Γκεόργκι Βασίλιεφ δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Τζόρβα, ενώ αντιθέτως η γραμμή κρούσης του ΟΦΗ "έβγαζε φωτιές", αναγκάζοντας τον Μπλάζιτς να επέμβει πολλές φορές.

Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Γερμανός μέσος των Κρητικών, Φάμπιαν Γκέρμπερ, ο οποίος "μοίραζε" με εξαιρετικό τρόπο το παιχνίδι της ομάδας του.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Λεβαδειακός (Βασίλιεφ): Μπλάζιτς, Εμεράν, Άντερσον, Ρέγες, Λεονάρντο, Μοντόγια, Λουμπούτης, Ανδράλας, Παβιό, Κρουπί, Σίντζιλορτζ

ΟΦΗ (Παράσχος): Τζόρβας, Αρβανίτης, Σίμιτς, Πίτσος, Νουαφόρ, Ισά, Ρουμπάκης, Σφακιανάκης, Πετρόπουλος, Κουνενάκης, Γκέρμπερ
Με μια ματιά
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα την αναμέτρηση, επιδιώκοντας να πάρουν τον έλεγχο στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Πρώτος φαίνεται να τα κατάφερε ο ΟΦΗ, που με πρωταγωνιστές τους Γκέρμπερ, Σίμιτς και Σφακιανάκη "κλείδωσε" τους μέσους του Λεβαδειακού.

Συνέπεια αυτής της δυσλειτουργίας των γηπεδούχων σε άμυνα και κέντρο ήταν το σχετικά γρήγορο γκολ των Κρητικών στο 21ο λεπτό.

Ο Νουαφόρ βρήκε με ωραία πάσα τον Σφακιανάκη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Μπλάζιτς, "ανοίγοντας" το σκορ για τους φιλοξενούμενους και σημειώνοντας ταυτόχρονα το τέταρτο γκολ του από τα πέντε τελευταία της ομάδας του.

Πριν προλάβουν οι παίκτες του Λεβαδειακού να συνειδητοποιήσουν τι συνέβαινε, ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον ΟΦΗ, με τον Πετρόπουλο.

Ο νεαρός επιθετικός εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα ακριβείας του Γκέρμπερ και με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, "έστειλε" την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπλάζιτς.

Παρά το γεγονός ότι οι Κρητικοί βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 2-0, δεν επαναπαύθηκαν, αλλά συνέχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους, οι οποίοι απλά παρακολουθούσαν.

Στο δεύτερο μέρος, ο Βασίλιεφ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντιμπαλά αντί του Ανδράλα, με στόχο να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και να προσπαθήσει να "κλέψει" τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας.

Τα πλάνα, όμως, του Βούλγαρου τεχνικού άλλαξαν άρδην στο 62ο λεπτό, όταν ο Εμεράν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας με 10 παίκτες την ομάδα του.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα, ο ΟΦΗ "κλείδωσε" τη νίκη, με τον Σίμιτς να σκοράρει με διαγώνιο σουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκέρμπερ.

Η συνέχεια του αγώνα ανήκε στον ΟΦΗ, που παρά το 3-0, προσπάθησε να διευρύνει το σκορ, εκμεταλλευόμενος και την αριθμητική υπεροχή του.

Μάλιστα, ο κορυφαίος του αγώνα, Γκέρμπερ, θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ, όταν στο 76' εξαπέλυσε έναν "κεραυνό", αλλά ο Μπλάζιτς είχε αντίθετη άποψη και απομάκρυνε σε κόρνερ.
Συνέντευξη Τύπου
Όλα τα λεφτά...
Η επιθετική γραμμή του ΟΦΗ, που "φιλοδώρησε" με τρία γκολ την άμυνα του Λεβαδειακού, που πριν τον αγώνα είχε δεχθεί στη Λιβαδειά μόλις 11 από τα 38 γκολ που είχε παθητικό.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τη γενικότερη παρουσία του Λεβαδειακού, που σε μια αναμέτρηση τόσο κρίσιμη για το μέλλον του στη Super League, δεν απείλησε καθόλου τον ΟΦΗ.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
8' Σχόλιο
Αναγνωριστικό παιχνίδι για τις δύο ομάδες, που κυρίως επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου
21' Γκολ ΟΦΗ : Σφακιανάκης
Πάσα του Νουαφόρ στον Σφακιανάκη, ο οποίος μπαίνει στην περιοχή του Λεβαδειακού και με δυνατό σουτ δίνει το προβάδισμα στον ΟΦΗ
25' Σχόλιο
Σαφώς πιο επιθετικός ο ΟΦΗ, που έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, ακόμα και μετά το γκολ που πέτυχε
26' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός : Εμεράν
27' Γκολ ΟΦΗ : Πετρόπουλος
Μετά από σέντρα του Γκέρμπερ, ο Πετρόπουλος με κεφαλιά διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του
42' Σχόλιο
Ο ΟΦΗ εξακολουθεί να υπερέχει των γηπεδούχων, οι οποίοι είναι εμφανώς επηρεασμένοι από τα δύο γκολ που έχουν δεχθεί
45' Κίτρινη κάρτα Λεβαδειακός : Σίντζιλορτζ
45' Λήξη ημιχρόνου
Πολλά τα αμυντικά κενά του Λεβαδειακού στο πρώτο ημίχρονο, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦΗ, που προηγείται 2-0
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Ντιμπαλά στη θέση του Ανδράλα
48' Σουτ Λεβαδειακός : Μοντόγια
Σουτ του Μοντόγια έξω από την περιοχή, ο Τζόρβας μπλοκάρει
57' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Πιετρ στη θέση του Ρέγες
59' Σχόλιο
Προσπάθειες του Λεβαδειακού να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, όμως οι Κρητικοί καταφέρνουν να διατηρήσουν την ισορροπία στον αγώνα
62' Κόκκινη κάρτα Λεβαδειακός : Εμεράν
Αποβολή του Εμεράν με δεύτερη κίτρινη κάρτα
63' Γκολ ΟΦΗ : Σίμιτς
Εκτέλεση φάουλ του Γκέρμπερ, η μπάλα στον Σίμιτς, που με διαγώνιο σουτ "γράφει" το 0-3
65' Αλλαγή παίκτη Λεβαδειακός
Ο Ζησόπουλος στη θέση του Κρουπί
66' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Γκάντζεφ στη θέση του Πετρόπουλου
74' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ : Ρουμπάκης
74' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ
Ο Σταυρακάκης στη θέση του Πίτσου
76' Ευκαιρία ΟΦΗ : Γκέρμπερ
"Κεραυνός" του Γκέρμπερ έξω από την περιοχή, ο Μπλάζιτς αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ
81' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ