PREMIER LEAGUE

Πρώτο "τρίποντο" η Ντέρμπι

Ντερμπι

Η Ντέρμπι με γκολ του Κένι Μίλερ νίκησε 1-0 την Νιουκάσλ και πανηγύρισε την πρώτο "τρίποντο" της σεζόν

Το γκολ του Κένι Μίλερ στο 39ο λεπτό ήταν αρκετό για την Ντέρμπι, ώστε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της σεζόν απέναντι στη Νιουκάσλ. Οι παίκτες του Μπίλι Ντέϊβις ήταν αποφασισμένοι να μην αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη και κατάφεραν να προηγηθούν πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.
Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα απο την περιοχή τους μετά την προσπάθεια του Μπάϊγουοτερ και έτσι έδωσαν την ευκαιρία στον Μίλερ με εξαιρετικό μακρινό σουτ να δώσει το προβάδισμα στα "κριάρια".

Οι "καρακάξες" απο την πλευρά τους δεν απείλησαν ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, ωστόσο υπάρχουν δυο μαρκαρίσματα του Λίκοκ στον Ρόζεναλ, όπου ο διαιτητής θα μπορούσε να δείξει το σημείο του πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με εξαίρεση αυτές τις περιπτώσεις, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και άξιζαν τη νίκη. Μάλιστα, αν ο Στιβ Χάουαρντ ήταν λίγο πιο προσεκτικός στις κεφαλιές που επιχείρησε θα μπορούσε να σημειώσει και άλλα γκολ για τα "κριάρια".