ΞΑΝΘΗ

Λάρισα-Skoda Ξάνθη 0-1

Ξάνθη-πανηγυρικό-Αλκαζάρ

Με γκολ του Αγκάλι στο 14', η Λάρισα επικράτησε με 1-0 της Λάρισας στο "Αλκαζάρ" στο ντεμπούτο του Παράσχου στον πάγκο της

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 14' ο Βίκτορ Αγκάλι (παρθενικό του γκολ με τη νέα του ομάδα) με σκαστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, με την Skoda να πανηγυρίζει έτσι τη δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, μετά το 1-0 της πρεμιέρας επί του Πανιωνίου, αλλά και την πρώτη της ήττα στο σπίτι της Λάρισας μετά το Δεκέμβριο του 1995.
Στον αντίποδα, η Λάρισα γνώρισε την πρώτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα, με την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη να μετράει μέχρι πρότινος τη άνετη νίκη με τον Θρασύβουλο στην πρεμιέρα (3-0) και την "λευκή" ισοπαλία με τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Το τελικό σκορ κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές, αν αναλογιστεί κανείς πως οι Θρακιώτες είχαν σωστό στήσιμο στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξαν πολύ έξυπνα το σύστημα των αντεπιθέσεων, ενώ με τους Βάλλα και Ζουέλα να διακρίνονται στο κέντρο της άμυνας και τους παίκτες της μεσαίας γραμμής να κλείνουν τους χώρους προς τα καρέ τους "εγκλώβισαν" τους γηπεδούχους.

Η Λάρισα εμφανίστηκε... σκιά του εαυτού της, υστέρησε στον τομέα της ανάπτυξης αλλά και της δημιουργίας φάσεων, με κυριαρχία της όσον αφορά στην κατοχή της μπάλας να μην έχει ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων
Λάρισα (Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης, Νταμπίζας (33' Ααράμπ), Σολάνο, Πάρα Φακούντο, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Ιγκλέσιας (37' Κυριάκος), Βέμπερ (68' Ζουράφσκι), Τσίγκας

Skoda Ξάνθη (Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλος, Βάλλας, Ζουέλα, Κωστούλας, Κιντάνα, Γκρζέλακ (86' Ριζογιάννης), Ταϊντέρ (64' Λορεφίσε), Αγκάλι, Πόι (57' Σουάνης)

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηράκλειο)

Κίτρινες κάρτες: Σαρμιέντο, Φωτάκης, Κώτσιος, Kυριάκος (Λάρισα), Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Αγκάλι (Skoda Ξάνθη)

Με μια ματιά
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-4-2 σε σχήμα ρόμβου. Την εστία των "βυσσινί" ανέλαβε να υπερασπιστεί ο Κοτσόλης, ενώ την αμυντική τετράδα αποτελούσαν (από τα δεξιά προς τα αριστερά) οι Βέμπερ, Κώτσιος, Νταμπίζας και Βενετίδης.

Αμυντικό χαφ ήταν ο Ιγκλέσιας, έχοντας δίπλα του τον Φωτάκη (δεξιά) και Σαρμιέντο (αριστερά), ενώ λίγο πιο μπροστά τοποθετήθηκε ο Σολάνο, ο οποίος κινούνταν και προς τα δεξιά. Επιθετικό δίδυμο για τους γηπεδούχους ήταν ο Πάρα Φακούντο και ο Τσίγκας.

Στον αντίποδα, ο Γιώργος Παράσχος, στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Skoda Ξάνθης, κατέβασε την ομάδα του στο "Αλκαζάρ" με σύστημα 4-4-2.

Κάτω από την εστία των Θρακιωτών βρέθηκε ο Γκσπούρνινγκ, στο κέντρο της άμυνας το δίδυμο Βάλλας-Ζουέλα, ενώ ρόλο να καλύψουν τα δύο άκρα είχαν οι Παπαδημητρίου (επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του) και Τζιωρτζιόπουλος.

Ανασταλατικά καθήκοντα στο χώρο της μεσαίας γραμμής είχαν οι Κωστούλας (πρώτη εμφάνιση φέτος) και Ταϊντέρ, με τον Κιντάνα δεξιά και τον Γρζέλακ αριστερά. Όσο για την επίθεση, στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Βίκτορ Αγκάλι, έχοντας ως παρτενέρ τον Πόι.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, επηρεασμένοι ίσως και από τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, με την Ξάνθη πάντως να απειλεί για πρώτη φορά την αντίπαλη εστία στο 5'.

Ο Αγκάλι έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ, η η μπάλα κόντραρε στο τείχος και έφτασε στον "ξεχασμένο" από την άμυνα της Λάρισας Γκρζέλακ, αλλά ο Κοτσόλης αντέδρασε άμεσα και χάρη στην έξοδο που πραγματοποίησε απομάκρυνε με τα πόδια το γυριστό σουτ του Γκρζέλακ.

Η φάση αυτή ήταν ενδεικτική της προσπάθειας της Ξάνθης να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, κάτι που συνέβη εννέα λεπτά αργότερα (14') με την συνδρομή της... κοιμώμενης άμυνας των γηπεδούχων.

Ο Γκρζέλακ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Αγκάλι πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση, με την μπάλα να σκάει μπροστά από τον Κοτσόλη και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του για να γίνει το 0-1.

Το γκολ αυτό έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Παράσχου, η οποία φαινόταν να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να κρατάει με σχετική άνεση τους γηπεδούχους μακριά από την εστία του Γκσπούρνινγκ, ενώ από την πλευρά της η Λάρισα δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση την ομάδα που στην πρεμιέρα είχε "καθαρίσει" από το πρώτο μέρος το ματς με το Θρασύβουλο.

Οι δύο φορ των "βυσσινοί" δεν τροφοδοτούνταν επαρκώς, με τους μέσους των "βυσσινί" να υστερούν σε κίνηση, ταχύτητα και φαντασία, και τους αντίστοιχους της Ξάνθης να ελέγχουν την κυκλοφορία, παρουσιάζοντας μεγαλύτερη συνοχή και ομοιογένεια.

Η πρώτη καλή στιγμή για τη Λάρισα σημειώθηκε μόλις στο 29', με τη μπάλα να φτάνει στον Τσίγκα μετά από αδράνεια της άμυνας της Ξάνθης, όμως το σουτ που επιχείρησε από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

Στο 33', ο Μαρίνος Ουζουνίδης προχώρησε στην πρώτη (αναγκαστική) αλλαγή, με τον Ααράμπ να παίρνει τη θέση του τραυματία Νταμπίζα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η Ξάνθη πήγε να εκμεταλλευτεί για δεύτερη φορά τα αμυντικά κενά που εμφάνισαν οι "βυσσινί".

Ο Πόι βγήκε από τα δεξιά σε αντεπίθεση της Skoda και έκανε τη σέντρα, ο Αγκάλι πήρε κεφαλιά-ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι, με τη μπάλα να φεύγει έξω από την εστία του Κοτσόλη.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του, ειδικά στον δημιουργικό τομέα, με αποτέλεσμα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 45λεπτο να κάνει και δεύτερη αλλαγή (αυτή τη φορά για λόγους τακτικής), με τον Κυριάκο να αντικαθιστά τον Ιγκλέσιας στο 37'.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο νεοεισελθών έφτασε μία ανάσα από το γίνει "ήρωας" και να αλλάξει τη ροή του αγώνα, όμως ο Γκσπούρνινγκ έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Μετά από κάθετη πάσα του Σολάνο, ο Κυριάκος βγήκε τετ α τετ από θέση μέσα δεξιά με τον Αυστριακό γκολκίπερ, όμως το σουτ απομακρύνθηκε σε κόρνερ (με τα πόδια) από τον τελευταίο.

Η Λάρισα άσκησε μεγαλύτερη πίεση στα τελευταία λεπτά και στο 43' θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος της άμυνας της Ξάνθης, η μπάλα κατέληξε στον Κώτσιο που σέντραρε στη μικρή περιοχή, ο Πάρα πήρε τη κεφαλιά αλλά σε άδεια εστία δεν κατάφερε να βρει το στόχο στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Όσοι πίστευαν πως η Λάρισα θα μπει πιο δυνατά και αποφασιστικά στο δεύτερο μέρος διαψεύστηκαν παταγωδώς, με τους "βυσσινί" να έχουν την θέληση αλλά μην ξέρουν τον τρόπο για να διασπάσουν την καλά στημένη άμυνα της Ξάνθης, και τους φιλοξενούμενους να οπισθοχωρούν ακόμα περισσότερο για να διαφυλάξουν το πολύτιμο για αυτούς 1-0.

Οι "βυσσινί" είχαν κολλήσει στο βαρύ γήπεδο (η βροχή συνεχιζόταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα) και στις... δαγκάνες του Παράσχου (που είχε εμφανιστεί απόλυτα διαβασμένος σε μία δύσκολη έδρα), με την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους να ανήκει στους φιλοξενούμενους.

Μετά από σέντρα του Ταϊντέρ στο 62' από τα αριστερά προς την καρδιά της άμυνας της Λάρισας, ο αμαρκάριστος Σουάνης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 68' ο Ουζουνίδης έριξε στο χορτάρι του "Αλκαζάρ" το τελευταίο του χαρτί, με τον Ζουράφσκι (ντεμπούτο του στη φετινή Σούπερ Λίγκα καθώς προερχόταν από τραυματισμό) να παίρνει τη θέση του Βέμπερ, ενώ στο 71' η Λάρισα είχε την πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη.

Ο Ααράμπ έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως μετά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ.

Η Ξάνθη είχε την ευκαιρία σε μία αντεπίθεσή της να "κλειδώσει" από το 78' το δεύτερο σερί εκτός έδρας τρίποντο, με τον Κοτσόλη όμως να βγαίνει έγκαιρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και να προλαβαίνει σωτήρια τον Σουάνη, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι έφτασαν με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ στο 81'.

Ο Κυριάκος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Φακούντο έπιασε την σκαστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Skoda.

Η Λάρισα είχε πλήρη πρωτοβουλία κινήσεων και καθολική εδαφική υπεροχή στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς αλλά και στα τέσσερα των καθυστερήσεων, όμως δεν είχε καθόλου ουσία (και φαντασία) στο παιχνίδι της, με τους φιλοξενούμενους να δικαιώνονται για την επιλογή τους να παίξουν μαζική άμυνα καθώς ο Γκσπούρνινγκ απειλήθηκε μόνο στο 89', από ένα σουτ του Πάρα που έφυγε άουτ.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την Skoda Ξάνθη να πανηγυρίζει την δεύτερη σερί έκτος έδρας νίκη της και πρώτη με τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο, ενώ στον αντίποδα η Λάρισα του Μαρίνου Ουζουνίδη γνώρισε την πρώτη της ήττα στη φετινή Σούπερ Λίγκα, μετά τη νίκη στην πρεμιέρα με τον Θρασύβουλο και την ισοπαλία με τον Αστέρα Τρίπολης τη 2η αγωνιστική.

Συνέντευξη Τύπου
Μαρίνος Ουζουνίδης (προπονητής ΑΕΛ): " Στην ουσία πετάξαμε τους τέσσερις βαθμούς που είχαμε πάρει στα δύο προηγούμενα παιχνίδια. Πλέον θα πρέπει να κοιτάξουμε να τους καλύψουμε στην συνέχεια αυτούς τους βαθμούς.

Αφού προηγήθηκε ο αντίπαλός μας δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες, κάναμε 5-6 κλασικές ευκαιρίες χωρίς όμως να σκοράρουμε και χάσαμε το παιχνίδι. Πρέπει να δουλέψουμε αυτή την εβδομάδα όσο καλύτερα μπορούμε και να πάρουμε αυτούς τους βαθμούς όσο πιο γρήγορα από εκτός έδρας παιχνίδια.

Αν πετυχαίναμε ένα γκολ στις ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου θα μιλούσαμε για αν άλλο παιχνίδι. Με το αν και θα δεν γίνεται. Η ουσία είναι ότι δεν πήραμε κανέναν πόντο και θα πρέπει να κοιτάξουμε να τους πάρουμε στην συνέχεια.

Θα χρειαστεί υπομονή αλλά και η μέρα που θα βρεθούν κάποιοι παίκτες. Μπήκε γρήγορα το γκολ της Ξάνθης και ήρθε ανάποδα το αποτέλεσμα. Μετά το γκολ γίναμε πιο νευρικοί ενώ προς το τέλος του ημιχρόνου όταν βάλαμε κάτω την μπάλα δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες που έπρεπε.

Θεωρώ ότι μία άσχημη μέρα μπορεί να υπάρξει. Ίσως αλλάξουμε κάποια πράγματα. Μετά από ένα άσχημο αποτέλεσμα είναι άσχημο να μιλάς για κάποιους παίκτες. Πάντως θεωρώ ότι το αποτέλεσμα δεν είναι δίκαιο.

Δεν ήταν παιχνίδι για να χάσουμε. Αν είχαμε σκοράρει σε μία από τις ευκαιρίες που κάναμε θα το παίρναμε το παιχνίδι ενώ ο αντίπαλος μας έκανε μία ευκαιρία από καραμπόλα.

Δεν ήταν παιχνίδι για να χαθεί από μας. Στο ποδόσφαιρο όμως μένει το αποτέλεσμα και θα πρέπει να κοιτάξουμε να καλύψουμε αυτούς τους τρεις βαθμούς.

Δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες. Από την στιγμή που δεν μπορ να βάλουμε την μπάλα στα δίχτυα. Δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες. Ευκαιρίες δημιουργήσαμε.

Δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν κάναμε φάσεις. Κάναμε 5-6 καλές ευκαιρίες. Σήμερα κάναμε περισσότερες ευκαιρίες και από το παιχνίδι με τον Θρασύβουλο. Πιο κλασικές. Θέλει και να σου πάει".

Γιώργος Παράσχος (προπονητής Skoda Ξάνθη): "Πολύ σημαντική νίκη σε μία δύσκολη έδρα απέναντι σε μία πολύ συγκροτημένη και καλή ομάδα. Έμεινα ευχαριστημένος από την ομάδα μου μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα αν και προηγηθήκαμε στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες που κάναμε και δείξαμε μία επιπολαιότητα και μη σοβαρότητα.

Η νίκη ανήκει περισσότερο στους κ.κ. Μαντζουράκη και Κατρακυλάκη. Στην Ξάνθη ανήκει μία καλή πορεία και έχουμε και τον χρόνο και το υλικό για να τα πετύχουμε".

Όλα τα λεφτά...
Η πίεση που εφάρμοσε η Skoda Ξάνθη στη μεσαία γραμμή, με την οποία δεν επέτρεψε στη Λάρισα να φτάσει με πολλές αξιώσεις στα καρέ του Γκσπούρνινγκ.

Το πετυχημένο ντεμπούτο του Γιώργου Παράσχου στον πάγκο των Θρακιωτών.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Η Λάρισα δεν κατάφερε να διατηρήσει απόρθητο φρούριο το "Αλκαζάρ", σε αντίθεση πέρυσι που ήταν αήττητη εντός έδρας στο πρωτάθλημα, χάνοντας μόνο στο Κύπελλο από τον Θρασύβουλο.

Οι "βυσσινί" έχασαν από νωρίς τη μάχη του κέντρου, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να αναγκάζεται πριν καν τελειώσει το πρώτο 45λεπτο να προβεί σε διορθωτική κίνηση, περνώντας τον Κυριάκο στη θέση του Ιγκλέσιας.
To Live του αγώνα...
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: "Αλκαζάρ"

Η 11άδα των γηπεδούχων Λάρισα
(Ουζουνίδης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Βενετίδης, Νταμπίζας, Σολάνο, Πάρα Φακούντο, Σαρμιέντο, Φωτάκης, Ιγκλέσιας, Βέμπερ, Τσίγκας
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Ξάνθη
(Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλος, Βάλλας, Ζουέλα, Κωστούλας, Κιντάνα, Γκρζέλακ, Ταϊντέρ, Αγκάλι, Πόι
1' Έναρξη αγώνα
Ο διαιτητής Κουκουλάκης σφυρίζει την έναρξη της αναμέτρησης
5' Ευκαιρία Ξάνθη Γκρζέλακ
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αγκάλι, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και έφτασε στον "ξεχασμένο" από την άμυνα της ΑΕΛ Γκρζέλακ, αλλά ο Κοτσόλης επενέβη και απομάκρυνε με τα πόδια
14' Γκολ Ξάνθη Αγκάλι
Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκρζέλακ από τα δεξιά, ο Αγκάλι πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να σκάει μπροστά από τον Κοτσόλη που έδειξε να αιφνιδιάζεται και να την παρακολουθεί να καταλήγει στο βάθος της εστίας του
23' Σχόλιο
Καλύτερη η Ξάνθη που μετά το τέρμα του Αγκάλι δείχνει να πατάει ακόμα καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του "Αλκαζάρ"
26' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Γκσπούρνινγκ
29' Ευκαιρία Λάρισα Τσίγκας
Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τη Λάρισα. Κόρνερ του Σολάνο από τα αριστερά, κεφαλιά του Βάλλα, η μπάλα μετά από αδράνεια της άμυνας της Ξάνθης έφτασε στον Τσίγκα, ο οποίος από πλεονεκτική θέση επιχείρησε το σουτ, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ
33' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Ααράμπ στη θέση του Νταμπίζα
35' Κεφαλιά Ξάνθη Αγκάλι
Αντεπίθεση της Ξάνθης από τα δεξιά, με τον Πόι να πραγματοποιεί τη σέντρα, τον Αγκάλι να παίρνει την κεφαλιά ψαράκι αλλά η μπάλα να καταλήγει άουτ
37' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κυριάκος στη θέση του Ιγκλέσιας
41' Ευκαιρία Λάρισα Κυριάκος
Κάθετη πάσα του Σολάνο με στόχο τον νεοεισελθόντα Κυριάκο, με τον τελευταίο να βγαίνει τετ α τετ με τον Γκσπούρνινγκ αλλά το σουτ του να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Αυστριακό τερματοφύλακα
43' Ευκαιρία Λάρισα Πάρα Φακούντο
Μετά από εκτέλεση κόρνερ και λάθος της άμυνας της Ξάνθης, η μπάλα κατέληξε στον Κώτσιο που σέντραρε στη μικρή περιοχή, ο Πάρα πήρε τη κεφαλιά αλλά σε άδεια εστία δεν κατάφερε να βρει το στόχο στέλνοντας τν μπάλα άουτ
44' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Σαρμιέντο
45' Έναρξη καθυστερήσεων 2 Λέπτα
45' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Παπαδημητρίου
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παπαδημητρίου αντίκρισε την κίτρινη κάρτα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
49' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Φωτάκης
55' Σχόλιο
Προσπαθεί να πιέσει η ΑΕΛ αλλά δεν μπορεί να βρει διαδρόμους προκειμένου να απειλήσει την εστία του Γκσπουρνινγκ
57' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Σουάνης στη θέση του Πόι
62' Κεφαλιά Ξάνθη Σουάνης
Σέντρα του Ταϊντέρ από τα αριστερά προς την καρδιά της άμυνας της Λάρισας, αφύλακτος ο Σουάνης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ
64' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Λορεφίσε στη θέση του Ταϊντέρ
68' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Ζουράφσκι στη θέση του Βέμπερ
71' Ευκαιρία Λάρισα Ααράμπ
Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ να ισοφαρίσει με τον Ααράμπ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σολάνο, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκσπούρνινγκ
76' Κίτρινη κάρτα Ξάνθη Αγκάλι
78' Ευκαιρία Ξάνθη Σουάνης
Ο Σουάνης μόνος του απέναντι στον Κοτσόλη, που βγήκε έξω από την περιοχή του και καθάρισε τη φάση
79' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κώτσιος
81' Κεφαλιά Λάρισα Τσίγκα
Καλή στιγμή για την ΑΕΛ, με τον Κυριάκο να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Τσίγκα να πιάνει την σκαστή κεφαλιά αλλά την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων
86' Αλλαγή παίκτη Ξάνθη
Ο Ριζογιάννης στη θέση του Γκρζέλακ
87' Κίτρινη κάρτα Λάρισα Κυριάκος
90' Έναρξη καθυστερήσεων 4 Λεπτά
92' Σουτ Λάρισα Πάρα Φακούντο