ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Συνέτριψε την Μπάγερν η Βέρντερ

ντιεγκο

H Βέρντερ κέρδισε με 5-2 τους Βαυαρούς μέσα στο Μόναχο και μάλιστα προηγήθηκε με 5-0 (vid)

Μόλις λίγα εικοσιτετράωρα από την ισοπαλία με την Ανόρθωση η Βέρντερ απέδειξε γιατί είναι από τις πλέον απρόβλεπτες ομάδες στην Ευρώπη.
Η ομάδα του Τόμας Σάαφ κατάφερε να προηγηθεί με 5-0 πριν συμπληρωθούν 70 λεπτά αγώνα, ενώ εν συνεχεία ακολούθησαν τα δύο γκολ του Μπορόφσκι που μείωσε απλά για τους γηπεδούχους.

Ο Ρόζεμπεργκ πέτυχε δύο γκολ, το πρώτο και το πέμπτο (30' και 67'). Ο Νάλντο δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Το τρίτο ήρθε με το εξαιρετικό διαγώνιο σουτ του Έζιλ στο 54', ενώ πέντε λεπτά σκόραρε ο Πιζάρο και δεν πανηγύρισε.

Δύσκολα η Σάλκε

Η Σάλκε έκαμψε την αντίσταση της Φρανκφούρτης στο "Βέλτινς Αρίνα", αν και χρειάστηκε το αυτογκόλ του Κρις στο 41', ενώ οι φιλοξενούμενοι, για τους οποίους αγωνίστηκε βασικός ο Λυμπερόπουλος έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 34' και την αποβολή του Κρις.

Η Αρμίνια επικράτησε με 2-0 της Κολωνίας πετυχαίνοντας τα τέρματά της μέσα σε τέσσερα λεπτά, η Χέρτα με τον Κάτσαρ πέρασε από το Γκλάντμπαχ (0-1), ενώ Κότμπους και Μπόχουμ έμειναν στο 1-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Μπάγερ Λεβερκούζεν - Ανόβερο 4-0 (5' Ρολφς, 19', 59', 66' Χέλμες)

Σάββατο

Μπάγερν Μονάχου - Βέρντερ Βρέμης 2-5 (71' και 85' Μπορόφσκι / 30' και 67' Ρόζενμπεργκ, 45' Νάλντο, 54' Έζιλ, 59' Πιζάρο)
Σάλκε - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (41' αυτ. Οχτς)
Ένεργκι Κότμπους - Μπόχουμ 1-1 (13' Σόρενσεν / 47' Γιάχια)
Αρμίνια Μπίλεφελτ - Κολωνία 2-0 (74' Κάμπερ, 77' αυτ. ΜακΚένα)
Γκλάντμπαχ - Χέρτα 0-1 (11' Κάτσαρ)