FOOTBALL LEAGUE

Καλλιθέα - Θρασύβουλος 1-0

καραδημος

Την ανοδική της πορεία σφράγισε στο πρωτάθλημα η Καλλιθέα επικρατώντας του Θρασύβουλου με 1-0

Το ματς, στο μεγαλύτερο μέρος του, είχε γρήγορο ρυθμό με ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Η Καλλιθέα δημιούργησε τις περισσότερες από αυτές και δίκαια έφθασε στη νίκη, απέναντι στον Θρασύβουλο που με λίγη προσοχή στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να "κλέψει" τον βαθμό της ισοπαλίας.
Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους παίκτες του Νίκου Παντέλη. Μόλις στο 5' ο Καραδήμος άνοιξε το σκορ, με σουτ από την μεγάλη περιοχή, γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Ο Θρασύβουλος έχασε την ευκαιρία της ισοφάρισης με σουτ του Αναστασάκου από καλή θέση, μετά από λάθος των αμυντικών της Καλλιθέας που κατέληξε άουτ, στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό και ο Παραράς στο 22' με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Χριστόπουλου.

Το ημίχρονο έκλεισε με την ευκαιρία του Μανίκα που δεν κατάφερε από την μικρή περιοχή να παραβιάσει την εστία της Καλλιθέας, αφού το σουτ μπλόκαρε ο Σερεμέτ.

Η Καλλιθέα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με το υπέρ της γκολ να αποτελεί ψυχολογικό αβαντάζ έναντι του Θρασύβουλου.

Οι ευκαιρίες μειώθηκαν αισθητά για τις δύο ομάδες στην επανάληψη. Στο 64΄ το σουτ του Σαρμιέντο εξουδετέρωσε ο Χριστόπουλος.

Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τους παίκτες του Θρασύβουλου να πιέζουν για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καλλιθέα: Σερεμέτ, Τζωρμπατζάκης, Παραράς, Καρατζάς, Γκεοργκίεφ(87' Λετιέρι), Σύρος, Δημήτρης, Καραδήμος(35' Αλεξανδρόπουλος-79' Μεσέρδης), Σαρμιέντο, Πασσάς, Μαρκόφσκι

Θρασύβουλος: Χριστόπουλος, Βασιλείου, Λιαπάκης, Δήμος(46΄Σπυρόπουλος, Μίχος, Σωτήρχος, Ρόκας, Μπαριέντος, Αναστασάκος, Μανίκας, Κατσίκης(46' Μαρκορά-68΄Γκάγκας)