PREMIER LEAGUE

Ήρωας o Φάμπρεγκας, στο -2 η ManUtd

φάμπρεγκας

Με τον Φάμπρεγκας πρωταγωνιστή η Άρσεναλ κέρδισε με 3-0 την Άστον Βίλα. Χαλ - ManUtd 1-3 (vds)

Ο αρχηγός των "κανονιέρηδων" δεν ήταν βασικός, μπήκε στο ματς στο 57' και άνοιξε το σκορ στο 65' με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.
Ο Ισπανός πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο 81' ολοκληρώνοντας άψογα αντεπίθεση και έφτασε έτσι τα 9 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αμπού Ντιαμπί στο 91', ενώ η Άρσεναλ απέχει τέσσερις βαθμούς από την πρωτοπόρο, Τσέλσι και μάλιστα με ένα ματς λιγότερο.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Αλμούνια, Σανιά, Βερμάελεν, Γκαλάς, Τραορέ, Ντιαμπί, Νασρί, Σονγκ, Ντενίλσον (57' Φάμπρεγκας) (84' Ράμσεϊ), Εντουάρντο (63' Γουόλκοτ), Αρσάβιν.
ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Φρίντελ, Λουκ Γιανγκ (76' Ντελφ), Νταν, Κουεγιάρ, Γουόρνοκ, Μίλνερ, Στιλιάν Πετρόφ, Άσλεϊ Γιανγκ, Ντάουνινγκ, Αγκμπονλαχόρ, Χέσκεϊ (63' Κάριου).

Χαλ - Μάντσεστερ Γ. 1-3

H Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-1 της Χαλ μέσα στο "KC Stadium" και πλησιάσε την Τσέλσι στους δύο βαθμούς.

H ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον άνοιξε το σκορ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος έφτασε τα 13 γκολ και τους Ντεφόε, Ντρογκμπά στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς.

H Χαλ απάντησε με εκτέλεση πέναλτι του Φάγκαν στο 59', με τον Ράφαελ να κάνει την ανατροπή στον Ζόσι Άλτιντορ.

Μετά από προσπάθεια του Ρούνεϊ ο Ντόσον με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και η "κόκκινοι διάβολοι" πήραν και πάλι στο 73'. Αν ο Ντόσον δεν έβρισκε την μπάλα ο Παρκ που ήταν από πίσω του θα την είχε στείλει αυτός στα δίχτυα.

Ο Ρούνεϊ πρωταγωνιστής και στο τρίτο γκολ, καθώς με εξαιρετική ασίστ έβγαλε τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ μόνο με το τέρμα και ο Βούλγαρος έκανε το 1-3.

XAΛ: Μάιχιλ, Ντόσον, Γκάρντερ, Μεντί, Ζαγιάτ, Χαντ, Τζόρτζ Μπόατενγκ (83' Τζεοβάνι), Ολοφιντζάνα, Φάγκαν, Άλτιντορ (83' Γκίλας), Ρίτσαρντ Γκαρσία (78' Φένεγκοορ οφ Χέσελινκ).
ΜΑΝ. ΓΙΟΥΝ.: Κούσζτσζακ, Ράφαελ Ντα Σίλβα, Βίντιτς, Μπράουν, Εβρά, Κάρικ, Φλέτσερ, Βαλένσια (63' Παρκ) Γκιγκς (78' Ομπερτάν), Μπερμπάτοφ, Ρούνεϊ.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπέρμιγχαμ - Τσέλσι 0-0

Φούλαμ - Τότεναμ 0-0
Γουέστ Χαμ - Πόρτσμουθ 2-0 (23' πέν. Ντιαμάντι, 89' Κόβατς)
Μπέρνλι - Μπόλτον 1-1 (56' Νάτζεντ / 29' Τέιλορ)
Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 2-0 (28' M. Πετρόφ, 45'+3 Τέβες)
Σάντερλαντ - Έβερτον 1-1 (17' Ντάρεν Μπεντ / 85' Φελαΐνι)
Γουΐγκαν - Μπλάκμπερν 1-1 (53' Ρονταγέγκα / 30' ΜακΚάρθι)
Λίβερπουλ - Γουλβς 2-0 (62' Τζέραρντ, 70' Μπεναγιούν)

Κυριακή
Άρσεναλ - Άστον Βίλα 3-0 (65' και 81' Φάμπρεγκας, 91' Ντιαμπί)
Χαλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (59' πέν. Φάγκαν / 45'+2 Ρούνεϊ, 73' αυτ. Ντόσον, 82' Μπερμπάτοφ)