ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ολυμπιακός Β.-Πανιώνιος 2-1

Σιαλμας

Η νυν ομάδα του Μπέου (Ολυμπιακός Βόλου) νίκησε την πρώην (Πανιώνιο) με 2-1 σε φιλικό παιχνίδι

Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 71΄ με τον Διαμάντη και τέσσερα λεπτά αργότερα οι "κυανέρυθροι" ισοφάρισαν με τον Σιαλμά. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 78΄ ο Γκαρσία.
Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Βεζυρίδης (46΄ Θέμελης), Γεροντίδης, Γουσούλης (88΄ Λιόλιος), Ιακωβάκης, Ιωάννου (66΄ Διαμάντης), Κοντέων (46΄ Δήμας), Μάγερνικ, Ραγκουέλ (46΄ Σκαρτσίλας), Ραμί (46΄ Γκαρσία), Στεφανίδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κρέσιτς, Μπερτέ Σεκού, Καπετάνος, Βάγκνερ (68΄ Φουντουκίδης), Κόντι, Σιόβας (79΄ Παλάσκας), Κοντοές, Σιαλμάς, Τζαβέλλας, Φακίνος (71΄ Γκιτσάλης), Σανταμούδης

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Εβαλντ Λίνεν: " Δεν χρειαζόταν να χάσουμε αυτό το παιχνίδι. Θέλαμε να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε πολλούς παίκτες γιατί αρκετοί έχουν κουραστεί ιδιαίτερα αυτή την περίοδο. Στο πρώτο ημίχρονο ήμουν αρκετά ικανοποιημένος, αλλά το λάθος του Βάγκνερ δημιούργησε τη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου. Δεν έμεινα ικανοποιημένος από τις επιθέσεις μας, αν και στο δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε αρκετά και δημιουργήσαμε κάποιες καλές φάσεις. Μετά δεχτήκαμε ένα ανόητο γκολ, ανόητο το λάθος του Μπερτέ που έχασε τη μπάλα και δεχτήκαμε το γκολ. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε αλλά δεν είμαστε προσεκτικοί και δεχτήκαμε και το δεύτερο γκολ. Πάντως, έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με μία εξαιρετική ομάδα της Β' Εθνικής".

Γιόζεφ Μπουμπένκο: " Από τον Πανιώνιο έλειπαν κάποιοι βασικοί παίκτες αλλά και πάλι ήταν ένας πολύ δυνατός αντίπαλος. Έχουμε ξεκαθαρίσει ότι θέλουμε να παίζουμε επιθετικά, να πιέζουμε τον αντίπαλο, να δημιουργούμε ευκαιρίες. Έχουμε ακόμη περιθώρια να βελτιώσουμε τις επιθέσεις μας και να προετοιμαστούμε καλύτερα, αφού το πρωτάθλημα αρχίζει περίπου σε ένα μήνα. Σήμερα ο Ολυμπιακός Βόλου ήθελε να κερδίσει τον αγώνα και το έκανε. Πιστεύω πως είμαστε σε καλό δρόμο".