ΑΕΚ

Πανθρακικός-ΑΕΚ 1-2

πανηγυρικό Μπλάνκο Σκόκο Λεονάρντο

Το πρώτο διπλό εκτός Αττικής πήρε η ΑΕΚ με τον Πανθρακικό (2-1) και συνεχίζει αήττητη το 2010

Αυτό ήταν το πρώτο διπλό για την ΑΕΚ εκτός λεκανοπεδίου μετά από επτά αποτυχημένες προσπάθειες (3 ήττες και 4 ισοπαλίες) και ένα υπερπολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια. Η Ένωση είναι αήττητη στον δεύτερο γύρο και συνεχίζει την προσπάθεια για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στα πλέι οφ.
Οι πολλές απουσίες δεν στοίχησαν αλλά ο Ντούσαν Μπάγεβιτς είδε και πάλι την ομάδα του να κάνει παιδικά λάθη στην άμυνα και να εμφανίζει τα γνωστά συμπτώματα στην κυκλοφορία της μπάλας στην μεσαία γραμμή. Παρ όλα αυτά οι τρεις βαθμοί προστέθηκαν στο σακούλι με τον Σκόκο να σκοράρει και τον Μπλανκο να είναι και πάλι μέσα σε όλες τις φάσεις.

Από την πλευρά του ο Πανθρακικός πάλεψε για τον ένα βαθμό και μάλλον διαμαρτύρεται δίκαια για το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ καθώς ο Μπλάνκο στο ξεκίνημα της φάσης ίσως να είναι οφ σάιντ. Παρ όλα αυτά το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται ως δίκαιο καθώς η Ένωση ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με αρκετές ευκαιρίες στο ενεργητικό της.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πανθρακικός (Παύλος Δερμιτζάκης): Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Ματεντζίδης, Ιασωνίδης, Λόπεζ (76΄ Ολίσε), Μαρσελάο, Παπουλής (62΄ Μπουσινάκης), Ρομπέρ, Καζάκης, Μπελέκ

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Χέρσι (67΄ Λαγός), Ζεράλντο Αλβες, Μαϊστόροβιτς, Λεονάρντο (80΄ Γκέντσογλου), Γιάχιτς, Μάκος, Καράμπελας, Μπλάνκο, Γεωργέας, Σκόκο (90΄ Παυλής)

Διαιτητής: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
Κίτρινες: Αργυρίου, Μαρσελάο, Λόπεζ, Σακελλαρίου, Μπελέκ - Μάκος, Λεονάρντο, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Λαγός
Με μια ματιά
Η Ένωση παρατάχθηκε στην Κομοτηνή με πολλές αλλαγές στο αρχικό τη σχήμα αλλά οι έντεκα που επέλεξε ο Μπάγεβιτς ήταν ικανοί για το πρώτο διπλό εκτός λεκανοπεδίου. Η τριπλέτα Σκόκο, Λεονάρντο και Μπλάνκο μπορούσε να υποσχεθεί ένα γκολ αλλά το μεγάλο ερωτηματικό ήταν τα αμυντικά χαφ. Η ΑΕΚ έχει πρόβλημα στις συγκεκριμένες θέσεις από την αρχή της χρονιάς και στην έδρα του Πανθρακικού έλειπε ο αρχηγός της, Παντελής Καφές, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο της μεσαίας γραμμής.

Παρά τα προβλήματα η Ένωση προσπάθησε να επιβληθεί από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν δυναμικά έχοντας στο μυαλό τους ένα γρήγορο γκολ που θα έκανε πιο εύκολη τη δουλειά στη συνέχεια. Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος ήταν ακόμα ένα εμπόδιο αλλά η πρώτη φάση δεν άργησε να έρθει. Ο Σάνελ Γιάχιτς με εξαιρετική κάθετη πάσα στο 3ο λεπτό βρήκε τον Λεονάρντο μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του Βραζιλιάνου δεν ήταν καλό με αποτέλεσμα ο Ρόκα να πραγματοποιήσει την πρώτη του επέμβαση στο ματς.

Ότι δεν κατάφερε ο Λεονάρντο το πέτυχε ο πιο φορμαρισμένος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ στο 11'. Ο Νάτσο Σκόκο πήρε την μπάλα στα αριστερά και αφού κινήθηκε παράλληλα στο τέρμα έξω από την περιοχή βρήκε τον χώρο που έψαχνε για το σουτ. Ο... υδραυλικός εντόπισε το κενό, όπλισε και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Ρόκα.

Το γρήγορο γκολ της Ένωσης έλυσε τα πόδια των κιτρινόμαυρων αλλά δεν άλλαξε πολύ το σκηνικό στον αγωνιστικό χώρο. Ο Πανθρακικός συνέχισε να είναι προσηλωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα ψάχνοντας στις αντεπιθέσεις ένα γκολ. Οι γηπεδούχοι κατάφερναν και έβγαζαν εύκολα την μπάλα από την περιοχή τους και σε συνδυασμό με την αδυναμία των αμυντικών χαφ της ΑΕΚ να πιέσουν ψηλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αυξήσουν την πίεση και να κλείσουν τον Πανθρακικό στα καρέ του.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε να απειλήσει εκμεταλλευόμενη τις εμπνεύσεις των επιθετικών και κάπως έτσι δημιουργήθηκε η δεύτερη ευκαιρία της Ένωσης. Ο Σκόκο με τον Μπλάνκο συνδυάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να κάνει το σουτ αλλά τον Ρόκα να κάνει μία εκπληκτική επέμβαση στο 16ο λεπτό. Ο πορτιέρο των γηπεδούχων ήταν σε πολύ καλή ημέρα και χρειάστηκε να επέμβει αρκετές φορές. Τις υπόλοιπες οι κιτρινόμαυροι έκαναν εκείνοι το λάθος στην τελική προσπάθεια...

Η υπεροχή της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν δεδομένη όπως και τα παιδικά λάθη στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σε ένα ακόμα παιχνίδι πως μπορούν να κάνουν ανά πάσα στιγμή το λάθος στα μετόπισθεν με τα αμυντικά χαφ να είναι για ένα ακόμα παιχνίδι απών αφήνοντας τον Πανθρακικό να βγαίνει με ευκολία στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα εκμεταλλεύτηκαν με τον Καζάκη να χάνει το κοντρόλ στην τελική προσπάθεια στο 28ο λεπτό. Το τελικό 1-0 υπέρ της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν απολύτως δίκαιο με τους φιλοξενούμενους να είναι οι πρωταγωνιστές και τον Ρόκα να κρατάει χαμηλά στο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο με την ΑΕΚ να κάνει την πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Ρόκα στα πρώτα λεπτά. Η μεγάλη διαφορά ήταν πως η επιθετική ενέργεια του Μπλάνκο τελείωσε με γκολ του Γιουσούφ Χέρσι.

Στο 47ο λεπτό λοιπόν ο Αργεντινός επιθετικός έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ρόκας απέκρουσε για ακόμα μία φορά. Η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Χέρσι που ακολούθησε την φάση έκανε με κοντινό πλασέ το 2-0 σε κενό τέρμα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφ σάιτ του Ζορό με το ριπλέι μάλλον να τους δικαιώνει αν και η κάμερα δεν είναι στην ευθεία για ασφαλή συμπεράσματα.

Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο η ΑΕΚ έβρισκε τον τρόπο να απειλεί αν και συνέχισε να έχει προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας. Η αχίλλειος πτέρνα της όμως παρέμενε η αμυντική της λειτουργία, η οποία σε ορισμένες φάσεις θυμίζει παιδική ομάδα.

Ο Πανθρακικός μπορεί να μην το εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη δεν φάνηκε τόσο γενναιόδωρος. Στο 56ο λεπτό ο Μπέλεκ βρέθηκε στην πλάτη τη κιτρινόμαυρης άμυνας, ξεπέρασε τον Ζεράλντο Άλβες στο σπριντ και με όμορφο πλασέ μείωσε σε 2-1.

Το γκολ των γηπεδούχων έδωσε μία άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση καθώς είναι γνωστό πως ο ΑΕΚ πανικοβάλλεται εύκολα και η άμυνά της δεν εμπνέει σιγουριά με κανέναν αντίπαλο. Την ίδια ώρα ο Πανθρακικός που παίζει τα τελευταία του παιχνίδια στην Α’ Εθνική δεν είχε τίποτα να χάσει και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Οι δύο προπονητές ανέλαβαν δράση και με συνεχόμενες αλλαγές προσπάθησαν να δώσουν το κάτι παραπάνω στις ομάδες τους. Ο Μπάγεβιτς προσπαθούσε να διορθώσει τα κακώς κείμενα στην μεσαία γραμμή ενώ ο Δερμιτζάκης έδωσε ξεκούραστους ποδοσφαιριστές στο κέντρο για να μπορέσει να πιέσει η ομάδα του.

Η είσοδος του Γκέντσογλου διόρθωσε αρκετά τα πράγματα στην μεσαία γραμμή για την ΑΕΚ και οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Μπάγεβιτς κράτησαν (δύσκολα μεν) το προβάδισμα, παρά την πίεση των γηπεδούχων. Ο Πανθρακικός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 68΄, όμως και πάλι ο Καζάκης δεν τα κατάφερε (έδιωξε ο Σάχα), και γενικά μόχθησε και πίεσε ως το τέλος, όμως η Ενωση κράτησε μακριά από την εστία της τους κινδύνους και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα.

* Το αίμα που φάνηκε στο χέρι του Ντούσαν Μπάγεβιτς κατά τη διάρκεια του αγώνα προήλθε από χτύπημα του Σερβοέλληνα τεχνικού στον πάγκο όταν η Ένωση δέχθηκε το γκολ από τον Μπέλεκ.

Το βίντεο του αγώνα

Συνέντευξη Τύπου
Ντούσαν Μπάγεβιτς: " Ξεκινήσαμε δυνατά και στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πολλές ευκαιρίες. Ήταν από τα καλύτερα παιχνίδια στο πρώτο ημίχρονο φέτος. Θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει πιο πολλά γκολ. Είναι αλήθεια ότι κάναμε λάθη, αλλά είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες. Έπαιξαν με σοβαρότητα και πειθαρχεία, γι' αυτό τους συγχαίρω. Τα λάθη πάντα θα γίνονται αλλά θα προσπαθήσουμε τα διορθώσουμε. Σκοπός μας είναι να συγκεντρώσουμε όσους περισσότερους βαθμούς μπορούμε για να μπούμε στα πλέι οφ. Δεν θέλουμε να μιλάμε και να σκεφτόμαστε τη θέση μας. Στόχος μας είναι να μπούμε στα πλέι οφ".

Παύλος Δερμιτζάκης: " Ήταν ένας δύσκολος αγωνιστικός χώρος λόγω της βροχής που έπεφτε τις προηγούμενες μέρες. Δεχθήκαμε ένα γκολ που δε θα έπρεπε, καθώς ξέραμε πώς κινείται ο Σκόκο και το είχα επισημάνει αρκετές φορές στους παίκτες μου. Στο δεύτερο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου να μπουν στο γήπεδο για να ισοφαρίσουν νωρίς και να μην ανοιχτούν καθόλου, να μην δώσουν χώρους στην ΑΕΚ. Όλα αυτά πήγαν στράφι καθώς δεχθήκαμε γρήγορα το 0-2, σε μια φάση που ουσιαστικά κάναμε δώρο στην ΑΕΚ. Δεν ασχολούμαι με το αν ήταν ή όχι οφ σάιντ ο Μπλάνκο. Δίνω τα εύσημα στους παίκτες μου γιατί μείωσαν σε 2-1 και κοίταξαν στα μάτια την ΑΕΚ".
Όλα τα λεφτά...
Ο Νάτσο Σκόκο με μία μόνο του ενέργεια μπορεί να αλλάξει τη ροή ενός αγώνα. Στην Κομοτηνή δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό αλλά όταν η μπάλα ήταν στα πόδια όλοι περίμεναν κάτι καλό. Το πρώτο γκολ, που ξεκλείδωσε ουσιαστικά το ματς, ήρθε από δική του προσωπική ενέργεια.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τον βαρύ αγωνιστικό χώρο που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Δεν ήταν λίγες οι φορές που η μπάλα κόλλησε στο χορτάρι...
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων
Πανθρακικός (Δερμιτζάκης): Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Ματεντζίδης, Ιασωνίδης, Λόπεζ, Μάρσελάο, Παπουλής, Ρομπέρ, Καζάκης, Μπέλεκ.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
ΑΕΚ (Μπάγεβιτς): Σάχα, Καράμπελας, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, 'Αλβες, Γιάχιτς, Μάκος, Λεονάρντο, Χέρσι, Σκόκο, Μπλάνκο.
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα η ομάδα της ΑΕΚ.
3' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Μάκος θα κάνει κάθετη μπαλιά στον Λεονάρντο που θα βρέθεί απέναντι από τον Ρόκα, με τον Ισπανό να μπλοκάρει το πλασέ του νεαρού Βραζιλιάνου.
8' Σχόλιο
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά, με την ΑΕΚ να έχει πάρει τα ηνία του αγώνα.
11' Γκολ ΑΕΚ 0-1
Ο Σκόκο με ατομική ενέργεια ανέβηκε από τα αριστερά και έφτασε στο ύψος της μεγάλη περιοχής, όπου έκανε δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ρόκα.
14' Ευκαιρία Πανθρακικός
Γέμισμα από τα αριστερά μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Καζάκης θα πάρει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.
16' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Λεονάρντο με τακουνάκι θα αφήσει ωραία στον Μπλάνκο, ο οποίος θα κάνει το σουτ, με τον Ρόκα να διώχνει σε κόρνερ.
18' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Μάκο για τράβηγμα στον Καζάκη.
23' Ευκαιρία ΑΕΚ
Κόρνερ από τα δεξιά για την ΑΕΚ με τον Γιάχιτς να κάνει την κεφαλιά και τον Μπλάνκο να μην μπορεί από κοντά να σκοράρει.
27' Ευκαιρία Πανθρακικός
Σέντρα για τον Πανθρακικό από αριστερά, ο Καζάκης θα πάρει την μπάλα και θα βρεθεί απέναντι από τον Σάχα, με τον Αργεντινό να μπλοκάρει.
28' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Αργυρίου για διαμαρτυρίες.
36' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Μπλάνκο θα στρώσει μέσα στην μεγάλη περιοχή για τον Γιάχιτς που θα κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ.
40' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρνη κάρτα Μαρσελάο
40' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο
43' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Μπελέκ με ατομική ενέργεια θα μπει μέσα στην μεγάλη περιοχή και θα κάνει το σουτ, με τον σάχα να διώχνει σε κόρνερ.
44' Ευκαιρία ΑΕΚ
Ο Σκόκο με ατομική ενέργεια έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και έκανε το σουτ, με τον Ρόκα όμως να μπλοκάρει.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη
Στη σέντρα η ομάδα του Πανθρακικού.
47' Γκολ ΑΕΚ 0-2
Ο Μπλάνκο θα κάνει δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ρόκα να αποκρούει και τον Χέρσι να παίρνει το ριμπάουντ σκοράροντας από κοντά.
55' Ευκαιρία ΑΕΚ
Κόρνερ του Σκόκο από τα δεξιά ο Γιάχιτς θα κάνει κεφαλιά πάσα στον Μπλάνκο μέσα στην περιοχή, με τον Αργεντινό να μην μπορεί να σκοράρει.
56' Γκολ Πανθρακικός 1-2
Κάθετη μπαλιά του Άλβες στον Μπελέκ που θα μείνει όρθιος παρά το μαρκάρισμα του Γιάχιτς, και με πολύ ωραίο πλασέ θα μειώσει το σκορ.
61' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Μαϊστόροβιτς για μαρκαρισμα στον Ρομπέρ.
Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα για διαμαρτυρίες.
62' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Παπουλής έξω στην θέση του ο Μπουσινάκης.
64' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Λόπες για μαρκάρισμα στον Χέρσι.
66' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Χέρσι έξω στη θέση του ο Λαγός.
67' Κίτρινη κάρτα ΑΕΚ
Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.
68' Ευκαιρία Πανθρακικός
Ο Καζάκης γύρισε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Σάχα να διώχνει σε κόρνερ.
69' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Σακελλαρίου.
71' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός
Κίτρινη κάρτα στον Μπελέκ.
75' Σχόλιο
Ο Πανθρακικός έχει πάρει την κατοχή της μπάλας και προσπαθεί να ισοφαρίσει.
76' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ολίσε μέσα στη θέση του Λόπες.
80' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Λεονάρντο έξω στη θέση του ο Γκέντζογλου.
90' Αλλαγή παίκτη ΑΕΚ
Σκόκο έξω στη θέση του ο Παυλής.
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο μέρος.