ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Ατρόμητος-ΟΦΗ 3-1

ατρομητος οφη λεοζινιο σκοπελιτης

Προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας hellas online απέκτησε ο Ατρόμητος που επικράτησε με 3-1 του ΟΦΗ

Οι δύο ομάδες, μετά την κυριακάτικη αναμέτρησή τους για το πρωτάθλημα, όπου ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα από το Παγκρήτιο με 1-0, χάρη στο γκολ του Περόνε, ξανασυναντήθηκαν τέσσερις ημέρες αργότερα για το θεσμό του Κυπέλλου.
Νικήτρια και αυτή τη φορά η ομάδα του Περιστερίου, που με μια αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, "λύγισε" τους Κρητιικούς με 3-1 και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν συντηρητικά, προσπαθώντας να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους. Η πρώτη αξιόλογη φάση έγινε στο 15ο λεπτό, όταν ο Λουτσιάνο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΟΦΗ, "έστειλε" την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα, αλλά ο διαιτητής Δαλούκας ακύρωσε το γκολ, υποδεικνύοντας πως είχε σφυρίξει έμμεσο φάουλ και επομένως ο Λουτσιάνο έπρεπε να το εκτελέσει με πάσα.

Η απάντηση ήταν άμεση από την κρητική ομάδα, που στο 24', και μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάντζεφ από τα αριστερά, ο Σφακιανάκης πετάχτηκε στην "καρδιά" της άμυνας των γηπεδούχων, και με κεφαλιά "άνοιξε" το σκορ, παγώνοντας το γήπεδο του Περιστερίου.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι μοναδικές προσπάθειες για γκολ έγιναν από την πλευρά του Ατρομήτου, με κάποια σουτ που είτε κατέληξαν άουτ είτε τα εξουδετέρωσε ο Τζόρβας.

Κίνηση-ματ με Μερίνο
Ο Όγιος, με το ενδεχόμενο της ήττας να πλησιάζει, αποφάσισε να ρισκάρει, αποσύροντας τον Ιωάννου και περνώντας στη θέση του τον Μερίνο, προκειμένου να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Και ο Περουβιανός δεν άργησε να τον δικαιώσει.

Στο 68ο λεπτό, και αφού συνδυάστηκε ιδανικά με τον Περόνε, "έστρωσε" την μπάλα στον Αργεντινό, που με σουτ από θέση μέσα αριστερά έφερε το παιχνίδι στα ίσα, νικώντας και πάλι τον Τζόρβα, όπως είχε κάνει και στο ματς του πρωταθλήματος.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ήρθε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, και πάλι από τα πόδια του Μερίνο. Ο Περουβιανός μέσος, μετά από επέλαση που έκανε από τα δεξιά, σέντραρε προς την περιοχή των φιλοξενουμένων, όπου με σουτ στην κίνηση, ο Τσίγκας έδωσε το προβάδισμα στους Περιστεριώτες.

Πριν καλά καλά συνέλθουν οι παίκτες του ΟΦΗ από την ψυχρολουσία του 2-1, ήρθε και το τρίτο γκολ για την ομάδα του Όγιος. Ήταν το 83ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Μερίνο έξω από την περιοχή, ο Τζόρβας απέκρουσε ασθενώς την μπάλα, δημιουργήθηκε σύγχυση στην περιοχή΄των Κρητικών, την οποία εκμεταλλεύθηκε ο Γελαδάρης, "γράφοντας" το τελικό 3-1.

Ατρόμητος: Μιχαηλίδης, Κατεμής, Γεωργίου, Ολιβέιρα, Γελαδάρης, Σκοπελίτης, Ιωάννου, Κορακάκης, Λουτσιάνο, Περόνε, Τσίγκας
ΟΦΗ: Τζόρβας, Ρουμπάκης, Ισά, Μπαρκαουάν, Πίτσος, Γκάντζεφ, Κουνενάκης, Σφακιανάκης, Γκέρμπερ, Πετρόπουλος, Λεοζίνιο

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσ/νίκης)
Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Βασιλειάδης
To Live του αγώνα...
του Δημήτρη Κεφαλά

1' Έναρξη αγώνα
5' Σουτ ΟΦΗ Γκάντσεφ
9' Κόρνερ Ατρόμητος
10' Ευκαιρία Ατρόμητος
Ο Λουτσιάνο ελίχθηκε στην περιοχή το σουτ που επιχείρησε έδιωξε ο Τζόρβας.
15' Σχόλιο
Ο Λουτσιάνο πετυχαίνει γκολ με φάουλ πολύ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο διαιτητής Δαλούκας είχε δείξει έμμεσο και ακύρωσε το γκολ.
18' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Λεοζίνιο
23' Γκολ ΟΦΗ Σφακιανάκης
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκάντσεφ, ο Σφακιανάκης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
28' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Ολιβεϊρα
30' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Κουνενάκης
32' Φάουλ Ατρόμητος
Ο Λουτσιάνο εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
36' Σουτ Ατρόμητος
Το σουτ του Τσίγκα ήταν άστοχο καθώς, η μπάλα έφυγε πολύ μακριά από την εστία του Τζόρβα.
39' Σουτ ΟΦΗ Γκάντσεφ
41' Σουτ ΟΦΗ Πετρόπουλος
43' Σουτ Ατρόμητος Γελαδάρης
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Φάουλ Ατρόμητος
Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο μπλόκαρε ο Τζόρβας.
48' Κόρνερ Ατρόμητος
Ο Ολιβέιρα έπιασε την κεφαλιά αλλά έδιωξαν οι παίκτες του ΟΦΗ.
56' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Ιωάννου
Ο Μερίνο μπήκε στον αγώνα.
57' Φάουλ Ατρόμητος
Ο Λουτσιάνο εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Τζόρβας ήταν στην σωστή θέση και έδιωξε την μπάλα.
60' Κόρνερ Ατρόμητος
61' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Λεοζίνιο
Ο Σταυρακάκης μπήκε στον αγώνα.
65' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Γεωργίου
67' Γκολ Ατρόμητος Περόνε
Με σουτ του Εμανουέλ Περόνε μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Τσίγκα, παραβίασε την εστία του Τζόρβα.
71' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Κατεμής
Ο Κριπιντήρης μπήκε στον αγώνα.
73' Αλλαγή παίκτη Ατρόμητος Περόνε
Ο Νικολόπουλος μπήκε στον αγώνα.
75' Γκολ Ατρόμητος Τσίγκας
Οι παίκτες του Ατρομήτου ξεδιπλώθηκαν πολύ καλά, ο Μερίνο από δεξιά έβγαλε την σέντρα και ο Τσίγκας μόνος του με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
78' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Γκέρμπερ
Ο Νουαφόρ μπήκε στον αγώνα.
80' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Γκάντσεφ
81' Αλλαγή παίκτη ΟΦΗ Κουνενάκης
Ο Μονιάκης μπήκε στον αγώνα.
83' Γκολ Ατρόμητος Γελαδάρης
Το σουτ του Μερίνο απέκρουσε ο Τζόρβας. Ο Νικολόπουλος βρέθηκε στην φάση που γύρισε την μπάλα, ο Τσίγκας δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε, η μπάλα κατέληξε στον Γελαδάρη που από την μικρή περιοχή με πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.
85' Κίτρινη κάρτα Ατρόμητος Κορακάκης
86' Φάουλ Ατρόμητος
Ο Λουτσιάνο εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά όπως επιτίθεται ο Ατρόμητος, έδιωξε όμως ο Τζόρβας.
89' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Ρουμπάκης
90' Έναρξη καθυστερήσεων
92' Κίτρινη κάρτα ΟΦΗ Μπαρκαουάν