ΚΑΒΑΛΑ

ΠΑΣ Γιάννινα-Καβάλα 2-1

Ελευθερόπουλος

Με 2 τέρματα του Σαϊτιώτη (21', 84') ο ΠΑΣ επικράτησε εντός έδρας της Καβάλας με 2-1. Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Ιωάννου

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις τους για ένα γρήγορο τέρμα και αυτό επετεύχθη στο 21' έπειτα από κεφαλιά του Σουλτανίδη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια για το γκολ της ισοφάρισης ωστόσο έπεσαν πάνω σε έναν εκπληκτικό Ελευθερόπουλο, πραγματικό "κέρβερο" μπροστά από την εστία του.
Στην επανάληψη η Καβάλα ανέλαβε τα ηνία, αλλά η έλλεψη συγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια δεν έφερε τελικά το επιθυμητό που δεν ήταν άλλο από το τέρμα της ισοφάρισης. Και σαν να μην έφτανε αυτό ο ΠΑΣ με δεύτερο τέρμα του Σαϊτιώτη στο 84' "κλείδωσε" τη νίκη γράφοντας το 2-0.

Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Ιωάννου, σημειώνοντας το τελικό 2-1.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Κώτσιος, Μενδρινός, Σαϊτιώτης (85' Κανακούδης), Μπαλάφας (13' Ανδράλας), Μαϊστόροβιτς, Τζάνης (46' Στάθης), Ντιμπαλά, Σκαρντουέλι.

Καβάλα (Γιάννης Παπακώστας): Ιτανς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου (81' Πόποβιτς), Ντουγκλάο, Ψωμάς (75' Ιωάννου), Ντικρόκ, Ντομπρασίνοβιτς, Μεντί (63΄Ντικρόκ), Ορούμα, Ονουάτσι, Σουλτανίδης.

Γήπεδο: Στάδιο Ιωαννίνων "Ζωσιμάδες"
Διαιτητής: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Πάνου (Αιτωλοακαρνανίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Ανδράλας / Παβίσεβιτς, Ντικρόκ
Κόκκινες: -
Με μια ματιά
Γιάννινα και Καβάλα έχουν ξεκινήσει θετικά την πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα της Super League με τους γηπεδούχους να έχουν συγκεντρώσει 7 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές και τους φιλοξενούμενους 11β. σε 5 επίσης αγωνιστικές.

Οι δύο "μονομάχοι" ρίχτηκαν στην αρένα των "Ζωσιμαδων" με στόχο τους τρεις βαθμούς της νίκης που θα τους εδραίωναν στην πρώτη δεκάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ασφυκτική πίεση από τα πρώτα λεπτά

Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Παράσχου έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης τις... επιθετικές διαθέσεις τους, κάνοντας δύσκολη τη ζωή των αμυντικών της Καβάλας. Βέβαια η πίεση στα καρέ του Ιτάνζ δεν μετουσιώθηκε σε ευκαιρία με τους φιλοξενούμενους να είναι τελικά εκείνοι που δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς.

Ο Ορούμα με τακουνάκι βρήκε τον Σουλτανίδη έξω από την περιοχή αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε απευθείας άουτ. Με μόλις μία φάση και μία αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους, με τον Ανδράλα να περνάει στη θέση του Μπαλάφα, έκλεισε το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού.

Δεύτερο κύμα και... 1-0

Από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα ξεκίνησε η κυριαρχία του ΠΑΣ στον αγωνιστικό χώρο εξαπολύοντας ουσιαστικά το δεύτερο επιθετικό κύμα τους στον αγώνα, το οποίο όμως αυτή τη φορά ήρθε και το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αρχικά ένα διπλό λάθος του Ιτάνζ δεν κόστισε στην ομάδα του, αλλά και μία κεφαλιά του Σαϊτιώτη έπειτα από σέντρα του Ντάσιου δεν είχε ευτυχή κατάληξη.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν απειλητικοί στην αντεπίθεση αλλά η συνεχής πίεση στην περιοχή τους έδειχνε ότι το γκολ για τους γηπεδούχους δεν θα αργούσε. Κάτι που επιβεβαιώθηκε μερικά λεπτά αργότερα, με πρωταγωνιστές και πάλι τους Ντάσιο και Σαϊτιώτη.

Στο 21' ο πρώτος σέντραρε πάλι από τα δεξιά και αυτή τη φορά ο Σαϊτιώτης με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γάλλου τερματοφύλακα.

Διατήρησε το μηδέν ελέω... "Ελέ"

Ο ΠΑΣ πέτυχε τον πρώτο του στόχο και στα λεπτά που ακολούθησαν προσπάθησε να επιτύχει και τον δεύτερο. Ο οποίος δεν ήταν άλλος από τη διατήρηση του μηδέν μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους και αν ερχόταν ακόμα ένα ακόμα γκολ στην αντεπίθεση, τότε η... δουλειά του στην επανάληψη θα γινόταν ευκολότερη.

Έτσι ο σύλλογος των Ιωαννίνων έδωσε περισσότερο χώρο στους "Αργοναύτες" που σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσια. Ο επιθετικος μονόλογος ξεκίνησε αμέσως μετά το 1-0 όταν ο Ντουγκλάο με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλση φάουλ του Ορούμα, έστειλε την μπάλα άουτ.

Και κάπου εκεί ανέλαβε πρωταγωνιστικό ρόλο ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος που με έγκαιρες επεμβάσεις κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του. Στο 34' ο Ντικρόκ με φοβερό σουτ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Έλληνα πορτιέρο που απομάκρυνε σε κόρνερ, ενώ τόσο στο πλασέ του Ονουάτσι στο 39' όσο και στο τετ α τετ με τον ίδιο παίκτη στο 42' έδειξε δείγματα της μεγάλης ποδοσφαιρικής του κλάσης.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι στο 36' ο βοηθός υπέδειξε λανθασμένα τον Σουλτανίδη σε θέση οφσάιντ τη στιγμή μάλιστα που ο Έλληνας επιθετικός βρισκόταν σε επίκαιρη θέση για γκολ.

Άλλαξαν οι ρόλοι

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Παράσχο να ρίχνει στο παιχνίδι τον Στάθη στη θέση του Τζάνη και τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε πολλά λάθη και να μην μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στις αντίπαλες εστίες.

Με τη συμπλήρωση πάντως μίας ώρας παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πάτησαν περιοχή και οι Γιαννιώτες καρδιοχτύπησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη. Ο Ορούμα μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, κατάφερε να γυρίσει την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας αλλά προ του Σουλτανίδη ο Μαϊστόροβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ από το οποίο προήλθε και η κεφαλιά του Παβίσεβιτς την οποία ο Ελευθερόπουλος εξουδετέρωσε με υπερένταση.

Η πίεση είχε μεταφερθεί στην εστία του Ελευθερόπουλου και οι παίκτες του Γιάννη Παπακώστα συνέχιζαν να ξοδεύουν τη μία ευκαρία μετά την άλλη. Η είσοδος του Ντιόγκο Ρινκόν άλλαξε προς το καλύτερο τους "Αργοναύτες" που πάντως δεν μπορούσαν να βρουν τη λύση στο "γρίφο" του γκολ της ισοφάρισης.

Κλείδωσε τη νίκη στο 84'

Και ο νόμος του ποδοσφαίρου επαληθεύτηκε σε ακόμα ένα παιχνίδι με τον Σαϊτιώτη σε μία αντεπίθεση στο 84' να πετυχαίνει το 2-0 και να "κλειδώνει", έστω και κάπως αργά, το τρίποντο για τους γηπεδούχους.

Το χρονικό διάστημα που απέμενε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα από τον άρχοντα της αναμέτρησης δεν άφηνε πολλά περιθώρια αντίδρασης για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο ο Ιωάννου πέτυχε το γκολ της τιμής για την Καβάλα στο 94', διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.
Video με τα γκολ της αναμέτρησης

Συνέντευξη Τύπου
Γιάννης Παράσχος (ΠΑΣ Γιάννινα) " Δεν έμεινα ευχαριστημένος και κρατάμε μόνο τους τρεις βαθμούς. Σε άλλα παιχνίδια όπως στον Άρη παίξαμε πολύ καλά όμως δεν πήραμε βαθμό. Δεν έμεινα ικανοποιημένος από την αμυνα και το κέντρο. Δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε την μπάλα. Αποφασίσαμε στο δεύτερο ημίχρονο να δώσουμε χώρο στον αντίπαλο θέλοντας να χτυπήσουμε στις αντεπιθέσεις. Δε μας βγήκε αφού στο κέντρο δεν κρατούσαμε την μπάλα".

Γιάννης Παπακώστας (Καβάλα): " Γνώριζα προσωπικά την δυσκολία που θα αντιμετωπίζαμε στην έδρα του ΠΑΣ. Όταν ο αντίπαλος έχει τον τερματοφύλακα ως διακριθέντα τότε πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Μας στοίχισε ότι δεν σκοράραμε όταν έπρεπε. Ο χρόνος θα είναι σύμμαχος για εμάς όπως και για τα Γιάννινα".
Όλα τα λεφτά...
Οι Σαϊτιώτης και Ελευθερόπουλος. Ο πρώτος έκανε αυτό που έπρεπε πετυχαίνοντας 2 τέρματα και ο δεύτερος με τις επεμβάσεις του διατήρησε το μηδέν παθητικό.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στην Καβάλα για το όμορφο και άκρως επιθετικό ποδόσφαιρο χάρις στο οποίο οι διεξήχθη ένα εξαιρετικό παιχνίδι.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Αν και η Καβάλα βγήκε στην επίθεση, ειδικότερα μετά το 1-0, πλήρωσε τελικά την αστοχία της
To Live του αγώνα... Από τον Γιώργο Χριστοφόρου
Στοιχεία Αγώνα
Γήπεδο: Σταδιο Ιωαννίνων "Ζωσιμάδες"

Η 11άδα των γηπεδούχων ΠΑΣ Γιάννινα
Παράσχος: Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Κώτσιος, Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Μπαλάφας, Μαϊστόροβιτς, Τζάνης, Ντιμπαλά, Σκαρτουβέλι.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων ΝΕΑ Καβάλα
Παπακώστας: Ιτανς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ντουγκλάο, Ψωμάς, Ντικροκ, Ντομπρασίνεβιτς, Μεντί, Ορούμα, Ονουάτσι, Σουλρανίδης.
1' Έναρξη αγώνα
Στη σέντρα η ομάδα του ΠΑΣ
2' Κόρνερ ΠΑΣ Γιάννινα
Πρώτο κόρνερ στο ματς για τους γηπεδούχους
8' Σχόλιο
Ο ΠΑΣ πιέζει στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έχει κλείσει στα καρέ τους, τους φιλοξενούμενους.
9' Ευκαιρία ΝΕΑ Καβάλα
Ο Ορούμα με τακουνάκι βρήκε τον Σουλτανίδη που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα βγήκε για λίγο άουτ.
12' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΣ. Μπαλάφας έξω στη θέση του ο Ανδράλας.
15' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ιτανς έκανε διπλό λάθος, καθώς γλίστρησε δυο φορές με αποτέλεσμα να χάσει την μπάλα και οι παίκτες του ΠΑΣ να γίνουν απειλητικοί.
16' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Δυνατό σουτ από τον Τζάνη έξω από την μεγάλη περιοχή της Καβάλας. Ο Ιτάνς έπεσε και έδιωξε την μπάλα.
18' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Σέντρα του Ντάσιου από τα δεξιά, ο Σαϊτιώτης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να βγαίνει έξω.
20' Σχόλιο
Ο ΠΑΣ συνεχίζει να πιέζει την Καβάλα, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να είναι επικίνδυνοι στην κόντρα.
21' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα
Καταπληκτική σέντρα του Ντάσιου από τα δεξιά. Ο Σαϊτιώτης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ιτανς.
23' Ευκαιρία ΝΕΑ Καβάλα
Ο Ορούμα εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας την μπάλα μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ. Ο Ντουγκλάο πήδηξε πιο ψηλά από όλους, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ.
32' Κίτρινη κάρτα ΝΕΑ Καβάλα
Κίτρινη κάρτα στον Παβίσεβιτς για χτύπημα στον Μενδρινό.
34' Ευκαιρία ΝΕΑ Καβάλα
Φοβερό σουτ από τον Ντικροκ, ο Ελευθερόπουλος με δυσκολία έδιωξε μακριά.
36' Οφσάιντ ΝΕΑ Καβάλα
Τρομερή κάθετη μπαλιά του Ορούμα στον Σουλτανίδη που βγήκε απέναντι από τον Ελευθερόπουλο. Ο βοηθός σήκωσε τη σημαία λαθεμένα.
39' Ευκαιρία ΝΕΑ Καβάλα
Ο Ονουάτσι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και μπήκε στην περιοχή του ΠΑΣ από τα αριστερά, όμως το σουτ του μπλόκαρε ο Ελευθερόπουλος.
42' Ευκαιρία ΝΕΑ Καβάλα
Ωραία μπαλιά του Ορούμα στον Ονουάτσι που βγήκε απέναντι από τον Ελευθερόπουλο, όμως το πλασέ του έδιωξε μακριά ο Έλληνας τερματοφύλακας.
45' Έναρξη καθυστερήσεων
Ένα θα είναι το λεπτό των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος.
45' Κίτρινη κάρτα ΠΑΣ Γιάννινα
Κίτρινη κάρτα στον Ανδράλα
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη ΠΑΣ Γιάννινα
Τζάνης έξω στη θέση του ο Στάθης
49' Ευκαιρία ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Ντιμπαλά έστρωσε ωραία στον Ανδράλα, όμως ο Ντουγκλάο έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Κώτσιος μόνος έκανε το σουτ, που πέρασε άουτ.
52' Ευκαιρία ΝΕΑ Καβάλα
Λάθος του Κώτσιου με τον Ορούμα να κλέβει και να κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή του Ελευθερόπουλο. Ο Μαϊστόροβιτς τελευταία στιγμη έδιωξε σε κόρνερ.
60' Κίτρινη κάρτα ΝΕΑ Καβάλα
Κίτρινη κάρτα στον Ντικρόρ για μαρκάρισμα στον Σαϊτιώτη.
63' Αλλαγή παίκτη ΝΕΑ Καβάλα
Μεντί έξω στη θέση του ο Ρινκόν
65' Ευκαιρία ΝΕΑ Καβάλα
Ο Ονουάτσι έκανε το γύρισμα στον Ρινκόν μέσα στην περιοχή, οι αμυντικοί του ΠΑΣ έδιωξαν με δυσκολία σε κόρνερ.
66' Ευκαιρία ΝΕΑ Καβάλα
Απίστευτη για την Καβάλα να ισοφαρίσει όταν ο Ρινκόν θα κλέψει την μπάλα και θα βρεθεί απέναντι από τον Ελευθερόπουλο, όμως το γύρισμα του ήταν άσχημο.
76' Αλλαγή παίκτη ΝΕΑ Καβάλα
Ψωμάς έξω στη θέση του ο Ιωάννου
82' Αλλαγή παίκτη ΝΕΑ Καβάλα
Οικονόμου έξω στη θέση του ο Πόποβιτς
84' Γκολ ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Σαϊτιώτης φεύγει γρήγορα στην αντεπίθεση μετά από κάθετη μπαλιά του Μενδρινού και με πλασέ κάνει το 2-0.
85' Αλλαγή παίκτη ΝΕΑ Καβάλα
Σαϊτιώτης έξω στη θέση του ο Κανακούδης
90' Έναρξη καθυστερήσεων
Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ματς.
90' Ευκαιρία ΝΕΑ Καβάλα
Δυνατό σουτ του Ορούμα, ο Ελευθερόπουλος θα διώξει σε κόρνερ.