ΑΡΗΣ

Πανθρακικός-Άρης 1-1

Πανθρακικός-Άρης

Σε ένα μέτριο παιχνίδι ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα Πανθρακικός και Άρης, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1

Ο Άρης δεν κατάφερε να φύγει από την Κομοτηνή με τους βαθμούς της νίκης, παρά τη βοήθεια που είχε από τους φιλάθλους του, οι οποίοι δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα στο ΔΑΚ Κομοτηνής.
Από την άλλη, ο γηπεδούχος Πανθρακικός έδειξε ότι θα έχει πολύ δύσκολο δρόμο να διανύσει, εάν θέλει να παραμείνει στη Super League. Βέβαια, κατάφερε να πάρει τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα, μετά από τις 5 ήττες που είχε σαν απολογισμό μέχρι σήμερα.

Σίγουρα όμως, ο Καρτιέ θα πρέπει να διορθώσει πολλά πράγματα στην ομάδα της Θράκης, κυρίως στην ανάπτυξη, αλλά και στις τελικές προσπάθειες, όπου δείχνει προβληματικός ο Πανθρακικός.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πανθρακικός (Αλμπέρ Καρτιέ): Βρονταράς (58' λ.τ. Ρόκα), Βελάσκο (66' Μαρσέλο), Κλεμέντ, Ενγκαμπί, Τζόκιτς, Όρακ, Αργυρίου, Καπετάνος (55' Ντιαλό), Φαγιάρδο, Καζάκης, Μπουβάλ.

Άρης (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο (79' Σεμπαστιάν Πίτου Γκαρσία), Νασούτι, Ρομπέρζ , Αράνο, Γκρατσιάν (76' Κάμπορα), Ρόβας (46' Κάλβο), Φερναντέζ, Φλάβιο, Κόκε, Αμπρέου.

Γήπεδο: ΔΑΚ Κομοτηνής
Διαιτητής: Η.Σπάθας (Πειραιά)
Βοηθοί: Σ.Τρύφωνας (Κέρκυρας), Δ.Γούκος (Ηπείρου)

Γκολ: 11' (πεν.) Φαγιάρδο / 45+1' Φλάβιο
Κίτρινες κάρτες: 27' Όρακ, 29' Μπουβάλ / 75' Νασούτι
Κόκκινες:90' Όρακ (2η κίτρινη)

Με μια ματιά

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα, πιέζοντας τους γηπεδούχους και στο 7ο λεπτό είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει όταν ο Νέτο έκανε το σουτ περίπου δέκα μέτρα μακριά από την μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βρονταρά.

Στο 11ο λεπτό ο Πανθρακικός έδωσε από την αρχή ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, καθώς ο Καζάκης “τσιμπάει” την μπάλα στην μεγάλη περιοχή του Άρη, ο Ρομπέρζ κάνει ένα απρόσεκτο τάκλιν και ανατρέπει τον επιθετικό των γηπεδούχων, με τον Σπάθα να δείχνει χωρίς δεύτερη σκέψη την άσπρη βούλα.

Ο Φαγιάρδο εκτέλεσε την... εσχάτη των ποινών και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σηφάκη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα του Άρη να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ.

Το τέρμα του Φαγιάρδο δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους , οι οποίοι βγήκαν μπροστά και στο 13΄ ο Κόκε έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει άμεσα, όταν μόνος του απέναντι στο Βρονταρά έκανε το πλασέ, αλλά απέκρουσε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, με πρωταγωνιστή τον Νέτο, ο οποίος βγήκε σε ρόλο κρυφού επιθετικού εκμεταλλευόμενος την καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Φλάβιο, ο Βραζιλιάνος τετ α τετ με τον Βρονταρά έκανε το πλασέ, αλλά είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 39', ο Όρακ έκανε ένα διαγώνιο σουτ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ο Βλάσης Καζάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του Αλμπέρ Καρτιέ, όταν με μία ωραία ντρίμπλα απέφυγε τον Ρομπέρζ -ίσως να έκανε και φάουλ-, αλλά το πλασέ που επιχείρησε στη συνέχεια, ήταν κακό, καθώς πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ενώ φαινόταν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ, ο Φλάβιο έδωσε διαφορετική ομορφιά στην αναμέτρηση, όταν στο 1ο λεπτό -και μοναδικό- λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχία “έσκασε” στο βρεγμένο αγωνιστικό χώρο και ξεγέλασε τον Βρονταρά που φάνηκε να αιφνιδιάζεται και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

β' ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν παίχτηκε ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο. Στο 58΄, ο Αλμπέρ Καρτιέ αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα του, καθώς τραυματίστηκε ο Βρονταράς και χρειάστηκε να αντικατασταθεί από τον Ρόκα.

Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τον Άρη στο 66ο λεπτό, όταν ο Αμπρέου κατάφερε να κάνει την κεφαλιά, με την μπάλα ωστόσο να μην του κάνει το χατίρι και να περνάει ακριβώς δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ρόκα.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό λόγω των πολλών διακοπών κυρίως εξαιτίας των τραυματισμών, με τον Άρη να δείχνει ότι έχει περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρει.

Όμως, στο 75' ο Πανθρακικός με τον Ντιαλό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα-νίκης, όταν ο επιθετικός των γηπεδούχων πήρε ωραία την μπάλα, ξεπέρασε τους αμυντικούς του Άρη, μπήκε στην περιοχή, όμως έκανε ένα αδύναμο πλασέ πάνω στον Σηφάκη που έκανε μία εύκολη απόκρουση.

Στο 83΄, οι Θεσσαλονικείς βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Τόνι Κάλβο, οποίος επιχείρησε το σουτ λίγα μέτρα μακριά από την μεγάλη περιοχή, όμως ο Ρόκα που βρισκόταν σε ετοιμότητα, κατάφερε να μπλοκάρει.

Ο Φαγιάρδο στο 88΄ είχε τη δυνατότητα να κάνει ένα καλό σουτ και να δώσει τη νίκη, αλλά δεν είχε καλή τοποθέτηση με αποτέλεσμα, η μπάλα να περάσει άουτ.

Στο 92ο λεπτό, ο Νασούτι παραλίγο να σκοράρει όταν γίνεται μία κόντρα, η μπάλα χτυπάει στο αριστερό του πόδι, αλλά περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ρόκα.

Στα υπόλοιπα 2 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση, παίρνοντας και οι δύο από έναν βαθμό.

Συνέντευξη Τύπου (Πάρης Τσελεπίδης)

Ιομάρ Μαζίνιο (προπονητής Άρης): " Αναμφίβολα είμαι ευχαριστημένος από τον ρυθμό που έδωσαν οι ποδοσφαιριστές στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τρεις ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ αλλά το αποτέλεσμα μας αφήνει μια πικρή γεύση. Όπως και το ότι από ένα δικό μας λάθος δώσαμε ένα πέναλτι στον Πανθρακικό αλλά πιστεύω ότι με την γενική εικόνα δεν αξίζαμε αυτό το αποτέλεσμα γιατί είχαμε μεγάλα καλά διαστήματα στον αγωνιστικό χώρο.

Αναγνωρίζουμε όμως και την προσπάθεια του Πανθρακικού που αδικείται από την βαθμολογική θέση που βρίσκεται. Μέχρι τώρα δεν είχε την τύχη. Εμείς ήμασταν εκεί. Ψάχναμε την νίκη και είναι σημαντικό ότι πήραμε βαθμό και πάντα στα εντός έδρας θα πηγαίνουμε για τους τρεις βαθμούς

".

Για τον κόσμο του Άρη που μετέτρεψε το ΔΑΚ Κομοτηνής σε "Κλεάνθης Βικελίδης" είπε: " Το έχω ξαναπεί ότι αναμφίβολα είναι οπαδοί που πηγαίνουν παντού για την ομάδα τους και μας έδωσαν κίνητρο για το τρίποντο γιατί θα ήταν το καλύτερο δώρο για αυτό το ταξίδι τους. Είναι πολύ σημαντικό ότι μας ακολουθούν όπου και αν παίζουμε και μας δίνουν ώθηση για την νίκη".

Για το αν θεωρεί ότι έπρεπε να ρισκάρει για το δεύτερο γκολ: " Οι κινήσεις γίνανε την κατάλληλη στιγμή. Γιατί ο Γκρασιάν μέχρι εκείνη την στιγμή είχε έναν καλό ρυθμό και με τά όταν το κυρ η κούραση έγινε η αλλαγή".

Για το ότι οι ποδοσφαιριστές του δεν έκαναν την κλασική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο τόνισε: " Επειδή οι ποδοσφαιριστές προσπάθησαν να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα με ατομικές ενέργειες. Μας έλειπε το πάτημα του Αμπρέου ενώ είχαμε μόνο τον Κάλβο ώστε να εκμεταλλεύεται την ταχύτητά του για σέντρες. Οι ποδοσφαιριστές μου έπαιξαν πολύ ατομικά όπως ο Κάλβο και οι περισσότεροι από όπου έπαιρναν την μπάλα θέλανε να σουτάρανε για να πετύχουν το γκολ".

Αλμπέρ Καρτιέ (προπονητής Πανθρακικός): " Μετά από τρία παιχνίδια χωρίς κάποιο θετικό αποτέλεσμα πήραμε τον πρώτο μας βαθμό στο πρωτάθλημα. Κάτι πολύ θετικό και πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στο επόμενο παιχνίδι. Το σημερινό αποτέλεσμα ωστόσο είναι μία ανταμοιβή για την προσπάθεια των παικτών μου.

Στο δεύτερο ημίχρονο εξάλλου οι παίκτες μου παίξανε με ψυχή κάτι που είναι πολύ θετικό για την προσπάθεια που κάνουμε. Κι όσο για τους τραυματισμούς των Βρονταρά και Αργυρίου θα περιμένουμε τις επόμενες μέρες για να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει και με τους δύο.

Είχαμε δουλέψει μεταξύ άλλων και πάνω στην πιθανότητα να μην παίξει ο Ολίσε. Στην προθέρμανση ζήτησε να μην συμμετάσχει και για αυτό χρησιμοποιήθηκε ο Όρακ.

Με τον Βελάσκο υπήρχε πρόβλημα κόπωσης μετά την πρώτη του συμμετοχή μετά από πολύμηνη απουσία. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έπαιξε με 4-4-2 όπως και εμείς και θέλαμε να δώσουμε χώρο στον Άρη από πλευράς τακτικής. Θα έπρεπε όμως να παίξουμε κάπως διαφορετικά ψάχνοντας περισσότερο την νίκη

".

Για το ότι η ομάδα του μετά από έξι παιχνίδια έχει πετύχει μόλις δύο γκολ είπε: " Δεν υπάρχει κάποια εξήγηση. Δουλεύουμε καθημερινά πάνω σε αυτό το κομμάτι. Ώστε να δημιουργούμε ευκαιρίες όπως σήμερα απέναντι σε μία καλή ομάδα όπως είναι ο Άρης".

Για το τι έχει να πει στους φιλάθλους της ομάδας του δεδομένου ότι στις κερκίδες βρίσκονταν περισσότεροι του Άρη τόνισε: " Από την πρώτη στιγμή που ήρθα στην Ελλάδα ήξερα ότι ο κόσμος αγαπάει το ποδόσφαιρο αλλά στο εξωτερικό από όσο ξέρω λίγες ομάδες έχουν τους φιλάθλους τους στο πλευρό τους και εκτός έδρας. Σήμερα πάντως θεωρώ ότι οι φίλαθλοι των δύο ομάδων είδαν ένα πολύ καλό παιχνίδι".

* Τα εισιτήρια του αγώνα ήταν 4.935 και οι εισπράξεις 87.750 ευρώ.

Όλα τα λεφτά...
Ο κόσμος του Άρη που μετέτρεψε σε "Κλεάνθης Βικελίδης" το ΔΑΚ Κομοτηνής.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Την αναποτελεσματικότητα των επιθετικών και των δύο ομάδων, οι οποίοι δεν μπορούσαν να κάνουν μία ατομική προσπάθεια και να σκοράρουν για την ομάδα τους, με εξαίρεση τον πολύ καλό Καζάκη του α' ημιχρόνου.
To Live του αγώνα...
Η 11άδα των γηπεδούχων Πανθρακικός
Βρονταράς, Βελάσκο, Κλέμεντ, Ενγκάμπι, Τζόγκιτς, Όρακ, Αργυρίου, Καπετάνος, Φαγιάρδο, Καζάκης, Μπουβάλ.
Η 11άδα των φιλοξενούμενων Άρης
Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Φερναντέζ, Κόκε, Γκρατσιάν, Ρόβας, Αμπρέου, Νασούτι, Ρομπέρζ, Φλάβιο.
1' Έναρξη αγώνα
6' Σουτ Άρης Αμπρέου
Ο Αμπρέου έκανε το σουτ από πλάγια θέση (γωνία της μεγάλης περιοχής) αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τζόγκιτς και έφυγε κόρνερ.
7' Δοκάρι Άρης Νέτο
Δυνατό στου του Νέτο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βρονταρά.
9' Πέναλτι Πανθρακικός Καζάκης
Ο Ρομπέρζε ανέτρεψε τον Καζάκη μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.
11' Γκολ Πανθρακικός Φαγιάρδο
Ο Φαγιάρδο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στην δεξιά γωνία του Σηφάκη, με τον Έλληνα πορτιέρο να πέφτει από την αριστερή πλευρά.
13' Ευκαιρία Άρης Κόκε
Φάτσα με το γκολ ο Κόκε αλλά το πλασέ του στο τετ α τετ με τον Βρονταρά ήταν κακό με αποτέλεσμα να αποκρούσει ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού.
23' Ευκαιρία Άρης Νέτο
Ο Φλάβιο με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Νέτο μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του τελεταίου πέρασε δίπλα από το δοκάρι.
27' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Όρακ
29' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Μπουβάλ
39' Σουτ Πανθρακικός Όρακ
Μακρινό σουτ από τον Όρακ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
45' Γκολ Άρης Φλάβιο
Μακρινό σουτ του Φλάβιο για το 1-1, στην αριστερή γωνία του Βρονταρά.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Κάλβο στη θέση του Ρόβα
56' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Ντιαλό στη θέση του Καπετάνου
58' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Ρόκας στη θέση του Βρονταρά
65' Κεφαλιά Άρης Αμπρέου
Κεφαλιά του Αμπρέου μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
66' Αλλαγή παίκτη Πανθρακικός
Ο Βελάσκο έδωσε τη θέση του στον Άλβες
74' Ευκαιρία Πανθρακικός Ντιαλό
Ο Ντιαλό πλάσαρε πάνω στον Σηφάκη σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.
75' Κίτρινη κάρτα Άρης Νασούτι
77' Αλλαγή παίκτη Άρης
Ο Κάμπορα στη θέση του Γκρατσιάν
84' Σουτ Άρης Κάλβο
Ο Κάλβο έκανε το σουτ αλλά ο Ρόκας απέκρουσε
90' Κίτρινη κάρτα Πανθρακικός Τζόγκιτς
90' Ευκαιρία Άρης Νασούτι
Προβολή από τον Νασούτι αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.