VIDEOS

Στα μισά του δρόμου

φιλομενο για δελτιο

Όλα τα γκολ από τα Αστέρας-ΑΕΚ 2-1, ΠΑΟ-Απ. Καλαμαριάς 1-0 και Ηρακλής-ΟΣΦΠ 1-2

Με "σεισμό" στην κορυφή του πρωταθλήματος στο ίδιο... επίκεντρο με τον πρωινό (Τρίπολη) έκλεισε η 15η αγωνιστική. Ο Αστέρας συνέχισε τις καταπληκτικές του εμφανίσεις, νίκησε και την ΑΕΚ με 2-1, στέλνοντας στην κορυφή (ως πρωταθλητή χειμώνα) τον Ολυμπιακό που είχε νικήσει το Σάββατο τον Ηρακλή με 2-1.
O ΠΑΟ στη φιέστα της Λεωφόρου και την "πρώτη" της επετειακής φανέλας, επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Καλαμαριάς με γκολ στις καθυστερήσεις που κέρδισε ο Καραγκούνης και εκτέλεσε εύστοχα ο Σαλπιγγίδης.

Με τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς να σκοράρει δύο φορές μέσα σε διάστημα τριών λεπτών ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και επικράτησε του Ηρακλή με 2-1. Ήταν η πρώτη νίκη για τους "ερυθρόλευκους" μακριά από το λεκανοπέδιο, που ισοδυναμεί με το καλύτερο... ποδαρικό για το 2008. Για τους "κυανόλευκους" είχε ανοίξει το σκορ ο Κατσαμπής με κεφαλιά.

Στο πρώτο παιχνίδι της επετειακής χρονιάς για τον εορτάζοντα Παναθηναϊκό, ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης έμελλε να είναι ο πρωταγωνιστής της βραδιάς στην Λεωφόρο. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (λίγο αυστηρό) που κέρδισε ο Καραγκούνης, ο διεθνής επιθετικός σε ρόλο Αϊ Βασίλη…. «λύτρωσε» τον εορτάζοντα Παναθηναϊκό, που φάνηκε να έχει πάρει αψήφιστα το ματς με την Καλαμαριά.

Μετά από το χαμένο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» πίεσαν στην επανάληψη και κατάφεραν να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο στο 90’ λεπτό. Δοκάρι με τον Ιβανσιτς οι «πράσινοι» που μαζί με τον Καραγκούνη και τον σκόρερ Σαλπιγγίδη ήταν από τους κορυφαίους.

Μετά τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, ούτε η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει από την Τρίπολη καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τον Αστέρα και πλέον έπεσε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό

Ο Φιλομένο στο 49 άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα, μετά από τραγικό λάθος του Μορέτο, ενώ στο 68 ο Ζεάν Κάρλος έκανε το 2-0. Η ΑΕΚ μείωσε με τον Μπλάνκο στο 78, αλλά δεν μπόρεσε, εντέλει, να αποφύγει την ήττα από τον "νέο" φονέα των γιγάντων

Aστέρας Τ.-ΑΕΚ 2-1

ΠΑΟ-Απ.Καλαμαριάς 1-0

Ηρακλής-ΟΣΦΠ 1-2