LA LIGA

Πέρασε απ'το "Μονζουΐκ" η Ρεάλ

κανουτέ

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά, πήρε όμως την νίκη με 2-0 από την Εσπανιόλ μέσα στην Βαρκελώνη (videos)

Την λύση έδωσε ο Γκούτι ανοίγοντας το σκορ στο 67' με εξαιρεική εκτέλεση φάουλ, ενώ είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο δέκα λεπτά νωρίτερα στην θέση του Γουέλσι Σνάιντερ.
Ο Ραούλ πέντε μόλις λεπτά αργότερα "σφράγισε" με πλασέ την επικράτηση επί της Εσπανιόλ, η οποία... προσγειώθηκε έπειτα από το "διπλό" στο "Καμπ Νου" επί της Μπαρτσελόνα την περασμένη εβδομάδα.

Η "βασίλισσα" πλησίασε τώρα την "Μπάρτσα" στους 4 βαθμούς και περίμενει αύριο... δωράκι από την συμπολίτισσα, Ατλέτικο, η οποία φιλοξενεί στο "Βιθέντε Καλντερόν" τους Καταλανούς.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Καμενί, Σέρτζιο Σάντσες, Ζάρκε, Παρέχα, Νταβίντ Γκαρσία, Μόισες Ουρτάδο (83' Σμίλιανιτς), Ρόμαν Μαρτίνες (73' Κόρο), Ντε Λα Πένια, Λουΐς Γκαρσία, Νενέ, Ιβάν Αλόνσο (62' Ταμούδο).
ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Πέπε, Φάμπιο Καναβάρο, Χάιντσε, Λασανά Ντιαρά, Σνάιντερ (57' Γκούτι), Ρόμπεν (74' Σαβιόλα), Ιγκουαΐν (58' Μαρσέλο), Ραούλ, Χούντελααρ.

Ανατροπή στο "Σαν Μαμές" η Σεβίλλη

Με δύο γκολ του Φρεντερίκ Κανουτέ η Σεβίλλη έκανε την ανατροπή και έφυγε νικήτρια από το "Σαν Μαμές", κερδίζοντας με 2-1 την Ατλέτικ Μπιλμπάο.

Ο Γκαμπιλόντο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 25', όμως ο Κανουτέ στο 38' ισοφάρισε και χάρισε την νίκη στην ομάδα του σκοράροντας εκ νέου στο 57', έτσι οι "Σεβιγιάνοι" διατηρήθηκαν στην 3η θέση.

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Αρμάντο, Ουστάριτζ, Ετξέιτα, Αμορεμπιέτα, Μπαλεντζιάγκα, Μουνιόθ, (55' Ιτουράσπε), Γουρπέγκι, Σουασέτα, Γκαμπιλόντο (79' Γκαρμέντια), Ιόν Βελέζ (62' Ινίγκο), Τοκέρο.
ΣΕΒΙΛΛΗ: Παλόπ, Μοσκέρα, Σκιλασί, Ντραγκουτίνοβιτς, Φερνάντο Ναβάρο, Φάζιο (52' Ρενάτο), Ντούσερ, Ρομαρίκ, Περότι, Ντιέγκο Κάπελ (73' Κονκό), Κανουτέ (65' Ακόστα).