EUROCUP

Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε

New Image

Ο Πανελλήνιος πάλεψε μέχρι το τέλος του αγώνα, ωστόσο, ηττήθηκε με 83-81 από τον Ερυθρό Αστέρα

Το ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου στον πάγκο του Πανελληνίου δεν συνοδεύτηκε με νίκη, όμως αυτό που νοιάζει τον Έλληνα τεχνικό είναι η συνέχεια στις εγχώριες διοργανώσεις.
Η ομάδα της Κυψέλης ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και στο 7' βρισκόταν μπροστά με 15 πόντους διαφορά (21-6) έπειτα από καλάθι που σημείωσε ο Σάντερς. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την αποδοση τους...

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 15' να με ένα σερί 11-0 να προηγηθούν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 36-33. Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι με τους Σέρβους να έχουν το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Oι παίκτες του Ζούρου δεν ήθελαν να τα παρατήσουν και με επτά συνεχόμενους πόντους μέσα σε 1΄με τρίποντο του Ντόζετ ισοφάρισαν (81-81). Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο Κουκ -που έκανε εξαιρετική εμφάνιση- και κέρδισε φάουλ στα 4''.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εύστοχος και στις δύο βολές δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του αφού οι "Ολυμπιονίκες" δεν μπόρεσαν να στείλουν τον αγώνα στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 45-41, 61-60, 81-83

Πανελλήνιος (Ζούρος): Σιμς 20 (1), Αργυρόπουλος 4, Καλαϊτζίδης 2, Αποστολίδης 2, Σάντερς 9 (1), Σκλάβος 3 (1), Εντζάι 8, Μπάντερ 4, Παπαϊωακείμ 4, Γκράντι 13, Ντόζετ 12 (2).

Eρυθρός Αστέρας (Κάρατζιτς): Μάρκοβιτς 6 (2), Κικάνοβιτς, Κουκ 23 (5), Κόβατς 7 (1), Μισάνοβιτς 4, Τίτσα 3, Ραΐσεβιτς 6, Ντραγκίσεβιτς 19 (3), Τσβέτκοβιτς 3 (1), Σλιβανκάνιν 5 (1), Μπάκιτς 7 (1).