LA LIGA

Κακή αρχή για Μπάρτσα, Ρεάλ (vid)!

μεσι απογοητευση

Με το αριστερό ξεκίνησαν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ που ηττήθηκαν από Νουμάνθια και Λα Κορούνια αντίστοιχα

Οι πρωταθλητές Ισπανίας δεν κατάφεραν να περάσουν από την έδρα της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια που ξεκίνησε με τρεις βαθμούς το πρωτάθλημα.
Το σκορ άνοιξε στο 26' ο Μίστα για τους γηπεδούχους, όμως ο Φαν Νίστερλοϊ ισοφάρισε για τους μαδριλένους.

Το γκολ του Ολλανδού επιθετικού δεν έφτασε στην "βασιλίσσα" καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα (51') ο Λόπο έκανε το 2-1 και έδωσε την νίκη στην Λα Κορούνια.

Ήττα σοκ για Μπάρτσα

Με το χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η φετινή σεζόν και για την Μπαρτσελόνα καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από την νεοφώτιστη Νουμάνθια.

Οι καταλανοί στραβοπάτησαν από την πρεμιέρα κιόλας της σεζόν και έμειναν με κανέναν βαθμό μετά την πρώτη αγωνιστική.

Θύτης στην γκέλα της Μπαρτσελόνα ήταν η νεοφώτιστη Νουμάνθια που επέστρεψε ιδανικά στα μεγάλα σαλόνια της Ισπανίας.

Το γκολ που έδωσε την νίκη στην Νουμάνθια πέτυχε ο Μάριο μόλις στο 12ο λεπτό, με την Μπαρτσελόνα παρά το γεγονός πως είχε πολύ χρόνο να αντιδράσει να μην τα καταφέρνει.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για "ροχιμπλάνκος"

Ιδανική πρεμιέρα για την Ατλέτικο Μαδρίτης στην Πριμέρα Ντιβισιόν καθώς επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-0 της Μάλαγα στο "Βιθέντε Καλντερόν", με τον Γιούρκα Σεϊταρίδη να αγωνίζεται καθόλη την διάρκεια του ματς.

Το γκολ για τους ροχιμπλάνκος ο νεοαποκτηθείς Χεϊτίνγκα στο 26ο λεπτό, ενώ ο Φορλάν στο 38' διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Ο Ουρουγουανός επιθετικός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα κάνοντας το 3-0, ενώ τον θρίαμβο για τους γηπεδούχους ολοκλήρωσε ο Σιναμά Πονγκόλ στο 80' διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Στα υπόλοιπα ματς

Η Αλμερία νίκησε εκτός έδρας με 3-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η Οσασούνα έμεινε στο 1-1 με την Βιγιαρεάλ, η Ουέλβα πήρε την νίκη με 1-0 στην έδρα της Μπέτις, η Χετάφε πέρασε με 2-1 από την έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν, ενώ ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Σανταντέρ και Σεβίλλη.