LA LIGA

Απέδρασαν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ

ετο

Δύσκολες εκτός έδρας νίκες για Μπαρτσελόνα, Σεβίλλη και Ρεάλ, τρία γκολ δέχτηκε η Βιγιαρεάλ από την Αλμερία (videos)

Ο Καμερουνέζος άλλαξε την μπάλα με τον Τσάβι και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με ψηλοκρεμαστό πλασέ, φτάνοντας έτσι τα 26 γκολ στην φετινή Πριμέρα Ντιβισιόν. Φυσικά είναι πρώτος σκόρερ, ενώ ακολουθούν με 19 Βίγια, Φορλάν και Μέσι.
Τα 16 έφτασε ο Γκονσάλο Ιγκουαϊν, ο οποίος σκόραρε στο 49' στο "Ροσαλέδα" και χάρισε την νίκη στην "βασίλισσα".

Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Σεβίλλη της Ρεκρεατίβο Ουέλβα στο "Νουέβο Κολομπίνο" με σκόρερ τον Φρεντερίκ Κανουτέ, ενώ η Βιγιαρεάλ υπέστη βαριά ήττα με 0-3 από την Αλμερία στο "Μεντιτερανέο", με τους Νεγκρέδο, Πιάτι και Μανέ να σκοράρουν από το πρώτο ημίχρονο.

Η προσπάθεια του "κίτρινου υποβρυχίου" στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ακόμη πιο δύσκολη όταν αποβλήθηκε ο Ρομπέρ Πιρές στο 58'.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Μπιλμπάο κέρδισε στο "Σαν Μαμές" με 2-1 την Μαγιόρκα με γκολ του Χάβι Μαρτίνες στο 83' και η Νουμάνθια έφυγε με το 3-3 από την Σεβίλλη, ισοφαρίζοντας στο 95' με τε πέναλτι του Αράντα, ενώ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο 89' με τον ίδιο τρόπο από τον Ρικάρντο Ολιβέιρα.

Με πέναλτι είχε σκοράρει και ο Μπαρκέρο για τους φιλοξενούμενους, με τον ματς στο "Λουΐθ ντε Λοπέρα" να έχει και τρεις αποβολές, δύο για την Μπέτις με τους Νέλσον και Ρικάρντο (τερμ.), από μια σε κάθε πέναλτι και μία για τον Παβόν της Νουμάνθια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπιλμπάο - Μαγιόρκα 2-1 (3' Γέστε, 83' Χάβι Μαρτίνες / 71' Χουράδο)
Μπέτις - Νουμάνθια 3-3 (9' Σέρχιο Γκαρσία, 84' Κάπι, 89' πέν. Ρικάρντο Ολιβέιρα / 39' και 95' πέν. Αράντα, 75' πέν. Μπαρκέρο)
Βαγιαδολίδ - Μπαρτσελόνα 0-1 (40' Ετο'ο)
Αλμερία - Βιγιαρεάλ 3-0 (7' Νεγκρέδο, 20' Πιάτι, 35' Μανέ )
Ουέλβα - Σεβίλλη 0-1 (33' Κανουτέ)
Μάλαγα - Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (49' Ιγκουαΐν)