CHAMPIONS LEAGUE

Τσέλσι-Φενέρμπαχτσε 2-0

Chelsea's Michael Ballack, right, celebrates after scoring during the European  Champions League, quarterfinal, second leg match against Fenerbahce  at Stamford Bridge, London Tuesday April 8, 2008. (AP Photo/ Sean Dempsey/PA)  **  UNITED KINGDOM OUT NO SALES NO ARCHIVE  **
Μπάλακ-Τσέλσι-Φενέρ AP

Η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 της Φενέρμπαχτσε στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και πήρε το εισιτήριο για τους "4" του Τσ.Λιγκ (vds)!

Οι Λονδρέζοι κατάφεραν με το... καλημέρα να μπουν στη θέση του οδηγού καθώς προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 4' με τον Μίκαελ Μπάλακ, ενώ είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με τη Φενέρμπαχτσε να προσπαθεί αλλά να μη βρίσκει πολλούς ελεύθερους χώρους για να απειλήσει την εστία των φιλοξενουμένων.
Το τελικό 2-0 "γράφτηκε" τρία λεπτά πριν από το τέλος του 90λεπτου με κοντινή προβολή του Φρανκ Λάμπαρντ (δημιουργός του πρώτου τέρματος των "μπλε"), με τον Άβραμ Γκραντ να έχει πλέον την μεγάλη ευκαιρία να γράψει ιστορία με τους Λονδρέζους φτάνοντάς τους για πρώτη φορά στην ιστορία τους στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, που φιλοξενείται φέτος στη Μόσχα.

Στον αντίποδα, το "θαύμα" της Φενέρμπαχτσε σταμάτησε στο Λονδίνο, με την ομάδα της Κωνσταντινούπολης να μην κερδίζει για όγδοο σερί εκτός έδρας παιχνίδι στην διοργάνωση (τελευταία της επιτυχία ήταν στην Πράγα απέναντι στη Σπάρτα το Νοέμβριο του 2004).

Παράλληλα, η Φενέρ δεν κατάφερε να επαναλάβει το κατόρθωμα της συμπολίτισσάς της, Γαλατάσαραϊ, η οποία έφτασε το 1989 στα ημιτελικά του τότε Κυπέλλου Πρωταθλητριών, για να αποκλειστεί στη συνέχεια στους "4" από την Στεάουα Βουκουρεστίου.

Γκολ Μπάλακ από τα... αποδυτήρια

Όπως και στην φάση των "16" με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο "Στάμφορντ Μπριτζ", έτσι και τώρα η Τσέλσι μπήκε... φουριόζα στο ματς με στόχο ένα γρήγορο γκολ για να ανατρέψει το εις βάρος της 2-1 από το "Σουκρού Σαράτσογλου" με τους παίκτες του Άβραμ Γκραντ να εκπληρώνουν στο απόλυτο την αποστολή τους, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό.

Από εκτέλεση φάουλ του Λάμπαρντ από τα δεξιά, ο Μπάλακ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά στην δεξία γωνία του Ντεμιρέλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τούρκο γκολκίπερ για να γράψει το 1-0.

Μικρή λεπτομέρεια: από τα πόδια του Λάμπαρντ είχε προέλθει και το πρώτο γκολ των Λονδρέζων κόντρα στους πρωταθλητές Ελλάδας πριν περίπου 1 μήνα, με τον Μπάλακ να είναι και πάλι ο σκόρερ και στο ίδιο περίπου χρονικό σημείο (τότε είχε "νικήσει" τον Αντώνη Νικοπολίδη στο 5')!

Ο αιφνιδιασμός που αποζητούσε η Τσέλσι είχε επιτευχθεί, με τους γηπεδούχους να έχουν μάλιστα μία καλή ευκαιρία να βάλουν και δεύτερο τέρμα πριν καν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο...

Αγωνιστική (και ψυχολογική) υπεροχή της Τσέλσι

Μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Καλού από την αριστερή πλευρά, ο Τζο Κόουλ έγινε κάτοχος της μπάλας και δοκίμασε το σουτ με το εξωτερικό του ποδιού του, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ντεμιρέλ.

Η κεφαλιά του Ντέιβιντ στο 14' δεν απείλησε ουσιαστικά τον Κουντιτσίνι, με τους Λονδρέζους να επιλέγουν σιγά σιγά να δώσουν χώρο στην Φενέρ, θέλοντας να κυνηγήσουν ένα δεύτερο γκολ στις αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι απέναντι στην καλή αμυντική λειτουργία των παικτών του Γκραντ, και η Τσέλσι συνέχισε να είναι η μόνη ομάδα που απειλούσε στο χορτάρι.

Στο 21' ήταν η σειρά του Ντρογκμπά να τα βάλει με την ατυχία του, καθώς μετά από ωραία κίνησή του μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα να περάσει ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Ντεμιρέλ.

Συνέχεια στην... κακοδαιμονία με τους γκολκίπερ

Το άσχημο πάντως για την Τσέλσι ήταν ότι στο 24' χτύπησε στο γόνατο ο Κουντιτσίνι, γεγονός που τον ανάγκασε να αποχωρήσει δύο λεπτά αργότερα, με τον Άβραμ Γκραντ να μην έχει άλλη επιλογή από το να εμπιστευτεί κάτω από την εστία τον τρίτο γκολκίπερ της ομάδας, Ιλάριο (ο Τσεχ είναι τραυματίας).

Η Φενέρ από την πλευρά της έγινε απειλητική μόνο στο 30', με την κοντινή κεφαλιά του Λουγκάνο αρχικά να φεύγει άουτ, και το σουτ του Σεντούρκ στη συνέχεια να φεύγει δίπλα από την εστία του Πορτογάλου τερματοφύλακα.

Η "απάντηση" της Τσέλσι ήταν πάντως άμεση, καθώς Τζο Κόουλ και Ντρογκμπά έπαιξαν ωραία το 1-2 στο 33', με τον Ιβοριανό φορ να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση και τον Ντεμιρέλ να αντιδράει θετικά, κρατώντας το σκορ στα επίπεδα του 1-0.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, με τους "μπλε" να χάνουν το ρυθμό τους σταδιακά και την ομάδα του Ζίκο να ασκεί πίεση, χωρίς όμως να καταφέρνει να γίνει επικίνδυνη για τα αντίπαλα καρέ.

Ντρογκμπά ο κινητήριος μοχλός στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, με την Τσέλσι να επιχειρεί να πάρει τα ηνία του αγώνα και να δημιουργεί μία αρκετά καλή φάση στο 47'. Ο Εσιέν τροφοδότησε τον Ντρογκμπά, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ προς την αντίπαλη εστία, για να βρει όμως τον Ντεμιρέλ σε ετοιμότητα, ο οποίος απέκρουσε.

Η συνέχεια πάντως του ματς δεν ήταν καθόλου ικανοποιητική από πλευρά θεάματος και παραγωγής φάσεων, με την Τσέλσι να ενδιαφέρεται πρωτίστως να διαφυλάξει το πολύτιμο για αυτήν 1-0 (σκορ πρόκρισης) και τη Φενέρ να προσπαθεί να διασπάσει την εξαιρετική αμυνα των "μπλε" για να κάνει το 1-1 και να πάρει μία ακόμα σπουδαία πρόκριση, μετά από αυτή στην φάση των "16" επί της Σεβίλλης.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα σημειώθηκε στο 66' και πάλι με τον Ντρογκμπά, με το σουτ να αποκρούεται και πάλι από τον Ντεμιρέλ, ενώ στο 72' ο Καρβάλιο έκανε μακρινό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά από την εστία του Ντεμιρέλ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντεμιρέλ εκτινάχτηκε στην γωνία του και απέκρουσε με υπερένταση εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντρογκμπά, με τον Ιλάριο να επεμβαίνει με τη σειρά του σωτήρια στο 82', αποκρούοντας το σουτ του Καζίμ Καζίμ.

Γκολ Λάμπαρντ και... "ραντεβού" με Λίβερπουλ

Παρά το "εύθραστο" σκορ η Τσέλσι έδειχνε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, και φρόντισε στο 87' να βάλει οριστικά ταφόπλακα στις ελπίδες των Τούρκων να "αποδράσουν" με την πρόκριση από το Λονδίνο.

Ο Εσιέν έκανε τη χαμηλή σέντρα από τα δεξιά, με τον Λάμπαρντ να έχει πάρει κατάλληλη θέση μέσα στη μικρή περιοχή και να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα του Ντεμιρέλ, για να γράψει το τελικό 2-0 και να επικυρώσει πανηγυρικά το εισιτήριο της πρόκρισης των "μπλε" στις 4 κορυφαίες ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι (Γκραντ): Κουντιτσίνι (26' Ιλάριο), Α.Κόουλ, Μακελελέ, Εσιέν, Καρβάλιο, Λάμπαρντ, Τ.Κόουλ (85' Μαλουντά) Ντρογκμπά, Μπάλακ, Καλού (58' Μπελέτι), Τέρι

Φενέρμπαχτσε (Ζίκο): Ντεμιρέλ, Λουγκάνο, Βέντερσον (89' Μπιλγκίν) Καζίμ Καζίμ, Αουρέλιο, Άλεξ, Σεντούρκ (75' Μποράλ) Μαλντονάντο (60' Κέζμαν), Εντού, Γκονούλ, Ντέιβιντ

Διαιτητής: Χέρμπερτ Φάντελ (Γερμανία)

Κίτρινες κάρτες: Εσιέν, Καρβάλιο (Τσέλσι)

Θεατές: 38.369

Δείτε τα γκολ από το Τσέλσι-Φενέρμπαχτσε (2-0):