ΓΑΛΛΙΑ

Θα πέσουν κορμιά στο Βελοντρόμ

New Image

Θα πέσουν κορμιά στο Βελοντρόμ καθώς την Κυριακή το βράδυ διεξάγεται το πιό κλασσικό ντέρμπι μίσους του Championnat καθώς η Μαρσέιγ υποδέχεται την Παρί

Κρίσιμα εκτός έδρας ματς επιφυλάσσει η 25η αγωνιστική και για τους δυο πρωτοπόρους αφού η Λυών ταξιδεύει στο Λεόν Μπολέ για να κοντραριστεί με τη Λε Μαν η οποία πριν λίγο καιρό είχε αφήσει τους πρωταθλητές εκτός Λιγκ Καπ, ενώ η Μπορντό λίγο μετά την ήττα της με 2-1 στις Βρυξέλλες από την Άντερλεχτ για το UEFA δοκιμάζεται στο Λουί ΙΙ κόντρα στη Μονακό.
Η αυλαία της αγωνιστικής ανοίγει στο Λεόν Μπολέ καθώς η Λε Μαν αντιμετωπίζει τη Λυών, που θα θέλει μια ρεβάνς της ήττας με 1-0 για το Λιγκ Καπ, όταν και παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησε στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να ισοφαρίσει το γκολ του Ματσούι, με τον Πελέ των γηπεδούχων να σώζει την ομάδα του με πάρα πολλές εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Η ομάδα του Περέν προέρχεται από το 4-1 επί της Σοσό στο Ζερλάν με τον Μποντμέρ να ανοίγει το δρόμο σκοράροντας δυο φορές, ενώ η διαφορά της από τη δεύτερη Μπορντό παρέμεινε στους τέσσερις βαθμούς. Η Λυών έχει ήδη στο νού της το ματς της Τρίτης στο Ζερλάν κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όμως έχοντας μείνει χωρίς επικράτηση εκτός έδρας για 4 σερί ματς δεν έχει πολλά περιθώρια για απώλειες αν δε θέλει να δει τον αέρα των βαθμών της από τους Γιρονδίνους να μειώνεται.

Η Λε Μαν από την άλλη κατάφερε να βγάλει αναίμακτα σε αρκετά μεγάλο ποσοστό το πρόσφατο διάστημα με τις συνεχιζόμενες απουσίες ελέω τραυματισμών και Κόπα Άφρικα και πλέον ο τεχνικός της είναι στην ευχάριστη θέση να βλέπει αρκετούς να επιστρέφουν. Ειδικά ο Ντε Μέλο στην επίθεση έλειψε χαρακτηριστικά, με τη Λε Μαν να μην έχει σκοράρει για 180 λεπτά και οι πιθανότητες να καταφέρει να προλάβει το ματς ο Βραζιλιάνος είναι αρκετές.

Έξοδος κινδύνου για Μπορντό

Oι Γιρονδίνοι προέρχονται από την ήττα με 2-1 στις Βρυξέλλες από την Άντερλεχτ για το UEFA σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο αλλά τελικά υπέκυψαν με τέρμα στις καθυστερήσεις. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από το 3-0 κόντρα στην ουραγό Μετς, χωρίς να αποδώσει ιδιαίτερα καλά και την Κυριακή δίνει πολύ κρίσιμο ματς στο Λουί ΙΙ με στόχο το καλό αποτέλεσμα που ίσως της επιτρέψει να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την κορυφή.

Η Μονακό από την άλλη κινείται σε ρηχά νερά τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές με πρόσφατο ρεκόρ 1-1-1 ενώ είναι χαρακτηριστικό πως έχει καταφέρει να σκοράρει μόλις μια φορά αυτό το διάστημα. Την τελευταία αγωνιστική έμεινε και πάλι στο μηδέν κόντρα στη Λιλ εντός έδρας σε ένα πολύ κλειστό ματς με ελάχιστες καλές φάσεις και καθώς οι Μονεγάσκοι έδειξαν και πάλι άνευροι και χωρίς δημιουργικότητα στο παιχνίδι τους.

Μεγάλο ντέρμπι στο Βελοντρόμ

Η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει το βράδυ της Κυριακής στο Βελοντρόμ με το μεγάλο ντέρμπι Μαρσέιγ-Παρί που καλλούνται να αναμετρηθούν για δεύτερη φορά φέτος μετά το 1-1 του πρώτου γύρου. Η Μαρσέιγ διανύει το καλυτερο momentum της χρονιάς και προέρχεται από το 3-0 επί της Σπάρτα Πράγας στο Βελοντρομ που ουσιαστικά της εξασφάλισε την πρόκριση στη φάση των 16 του UEFA.

Mε τον Νιανκγ να επιστρέφει με γκολ στην ενδεκάδα οι Μασσαλοί πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενή τους επικράτηση, αφού έγιναν η ομάδα που σταμάτησε το αήττητο σερί 13 αγώνων της Νις και μάλιστα προκαλώντας ταυτόχρονα στην ομάδα της Κυανής Ακτής την πρώτη της εντός έδρας ήττα.

Η Παρί από την άλλη προέρχεται από δυο σερί λευκές ισοπαλίες αποσπώντας με αρεκτή δόση τύχης 0-0 στο Μετροπόλ προσέχοντας σχεδόν αποκλειστικά την ανασταλτική της λειτουργία, ενώ το περασμένο Σάββατο έμεινε και πάλι στο μηδέν κόντρα στη Λε Μαν στο Παρκ ντε Πρενς αφού τα δεκάλεπτα ξεσπάσματά της, το θετικό ντεμπούτο του Σόουζα που ήρθε από τη Σάο Πάολο δεν της επέτρεψαν να σκοράρει, με ένα δοκάρι να είναι η καλύτερή της φάση στο ματς.

Πέντε βαθμοί χωρίζουν τις δυο ομάδες με τους Μασσαλούς του Γκέρετς να βρίσκονται σε πολύ καλύτερη κατάσταση, να σκοράρουν κατά βούληση σε αντίθεση με την Παρί που φαίνεται να σκέφτεται προτίστως την άμυνα και δείχνει λιγότερη έφεση στο σκοράρισμα.