Απόλλων Καλαμαριάς-Λάρισα 1-1

καλαμαρια λαρισα

Ισοπαλία στο "Καυτανζόγλειο" ανάμεσα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς και τη Λάρισα, που έμειναν στο 1-1

Οι συνθέσεις των ομάδων
Απόλλων Καλαμαριάς (Μάκης Κατσαβάκης): Κόβατς, Σίκοφ, Μπρίτο, Φαβάλι, Αμπονσά (63' Ζαπρόπουλος), Καραλιόπουλος (89' Στάθης), Παπαδόπουλος, Κόλτσης, Γαλανόπουλος, Περόνε, Βέλα Τζούνιορ (46' Γκονσάλβες)

Λάρισα (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Κώτσιος, Κυριακίδης (63' Πάρα), Γκαλίτσιος, Κλέιτον, Αλεξάνδρου (78' Γκίκας), Σαρμιέντο (87' Κόζλεϊ), Φωτάκης, Φέρστερ, Μπακαγιόκο, Κατσιαρός
Με μια ματιά
Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε η αναμέτρηση για τη Λάρισα, που ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 17ο λεπτό, μετά την ωραία κίνηση που πραγματοποίησε ο Κλέιτον μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, καθώς γύρισε πολύ όμορφα το σώμα του και πλάσαρε τον Κόβατς.

Κατά τα άλλα, το πρώτο ημίχρονο δεν παρουσίασε κάτι το ιδιαίτερο, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε παιχνίδι κέντρου με αρκετές μονομαχίες, αλλά λίγες ευκαιρίες.

Αντιθέτως, στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων "κυνήγησε" την ισοφάριση, με συνέπεια να "ανοίξει" το παιχνίδι και να δημιουργηθούν αρκετές αξιόλογες ευκαιρίες για τους δύο αντιπάλους. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έδωσαν γρήγορα νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όταν στο 56' και μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραλιόπουλου, ο Κοτσόλης απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Μπρίτο "έγραψε" το 1-1, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης, οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία, με τους Αλεξάνδρου και Ζαπρόπουλο να στοχούν από πολύ καλές θέσεις, ενώ την σπουδαιότερη ευκαιρία για να "κλέψει" το ματς είχε η Λάρισα στο 85ο λεπτό, όταν ο Φωτάκης σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόβατς.

Πάντως, αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 74' ο διαιτητής Χαραλαμπίδης δεν υπέδειξε πέναλτι σε βάρος της Λάρισα, καθώς ο Φέρστερ σήκωσε τα χέρια του μετά από κεφαλιά του Σίκοφ, αποκρούοντας την μπάλα.
Συνέντευξη Τύπου
Κατσαβάκης: Κάναμε πάρα πολλές φάσεις μετά το 1-1 για να πετύχουμε το γκολ και δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσουμε να διαμαρτυρόμαστε κι εμείς όπως τα άλλα σωματεία για να πάρουμε κάποιο ευνοϊκό σφύριγμα στο επόμενο παιχνίδι και αναφέρομαι στη φάση του πέναλτι με το χέρι.

Δώνης: Σίγουρα δεν ήταν το αποτέλεσμα που θέλαμε, αλλά ήταν δίκαιο. Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, αλλά αυτό που μένει είναι ο ένας βαθμός. Τα όσα είπε ο κύριος Κατσαβάκης δεν τον τιμούν, τουλάχιστον εμείς έχουμε δείξει τί θέλουμε από το ποδόσφαιρο. Εγώ δεν έχω άποψη για τη φάση του πέναλτι.
Όλα τα λεφτά...
Η μαχητικότητα των δύο ομάδων και ιδιαίτερα των γηπεδούχων, που πίεζαν διαρκώς ώστε να πετύχουν δεύτερο γκολ και πρόσφεραν έτσι αρκετά καλό θέαμα και ωραίες φάσεις στους λιγοστούς πάντως φιλάθλους που βρέθηκαν στο "Καυτανζόγλειο".
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τη λανθασμένη απόφαση του διαιτητή Χαραλαμπίδη στο 74ο λεπτό, όταν δεν υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα, σε χέρι του Φέρστερ μετά από κεφαλιά του Σίκοφ.
To Live του αγώνα...
1' Έναρξη αγώνα
11' Σχόλιο
Ο Απόλλων Καλαμαριάς έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι και πιέζει τους φιλοξενούμενους με σουτ έξω από την περιοχή.
13' Ευκαιρία Λάρισα : Μπακαγιόκο
Ο Μπακαγιόκο βρέθηκε στη μικρή περιοχή των γηπεδούχων, αλλά την τελευταία στιγμή ο Σίκοφ έκοψε το σουτ του Ιβοριανού
17' Γκολ Λάρισα : Κλέιτον
Ο Σαρμιέντο βρήκε τον Κλέιτον μέσα στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος γύρισε, σούταρε και "άνοιξε¨το σκορ
41' Ευκαιρία Απόλλων Κ. : Καραλιόπουλος
Εκτέλεση φάουλ του Καραλιόπουλου, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
44' Ευκαιρία Λάρισα : Μπακαγιόκο
Ο Κατσιαρός σεντράρει από τα αριστερά, ο Μπακαγιόκο πιάνει μια κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
45' Έναρξη καθυστερήσεων
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Γκονσάλβες στη θέση του Βέλα Τζούνιορ
56' Γκολ Απόλλων Κ. : Μπρίτο
Εκτέλεση φάουλ από τον Καραλιόπουλο, ασταθής απόκρουση από τον Κοτσόλη, στην επαναφορά ο Μπρίτο σούταρε, η μπάλα πέρασε κάτω από το σώμα του Κοτσόλη και κατέληξε στα δίχτυα του
59' Ευκαιρία Λάρισα : Αλεξάνδρου
Σέντρα του Φωτάκη από τα δεξιά, από απόσταση αναπνοής ο Αλεξάνδρου δεν καταφέρνει να σκοράρει
63' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Πάρα στη θέση του Κυριακίδη
63' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Ζαπρόπουλος στη θέση του Αμπονσά
64' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. : Κόλτσης
70' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. : Ζαπρόπουλος
72' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. : Φαβάλι
74' Σχόλιο
Ο διαιτητής Χαραλαμπίδης αρνείται πέναλτι σε χέρι του Φέρστερ μετά από κεφαλιά του Σίκοφ
74' Κίτρινη κάρτα Απόλλων Κ. : Περόνε
75' Ευκαιρία Απόλλων Κ. : Ζαπρόπουλος
Ο Ζαπρόπουλος κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή, γύρισε, αλλά από πολύ καλή θέση σούταρε άουτ
77' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Φέρστερ
78' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Γκίκας στη θέση του Αλεξάνδρου
79' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Γκίκας
83' Κίτρινη κάρτα Λάρισα : Μπακαγιόκο
85' Ευκαιρία Λάρισα : Φωτάκης
Ο Κλέιτον βρίσκει εξαιρετικά τον Φωτάκη μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο μέσος της Λάρισας "στέλνει" την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κόβατς
87' Αλλαγή παίκτη Λάρισα
Ο Κόζλεϊ στη θέση του Σαρμιέντο
89' Αλλαγή παίκτη Απόλλων Κ.
Ο Στάθης στη θέση του Καραλιόπουλου
90' Έναρξη καθυστερήσεων