ΟΦΗ

Σπουδαίο "διπλό" ο ΟΦΗ

Εθνικός Αστέρας-ΟΦΗ

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι ο ΟΦΗ νίκησε 2-1 τον Εθνικό Αστέρα στην Καισαριανή για την 16η αγωνιστική

Με τη νίκη αυτή ο ΟΦΗ έπιασε τον Εθνικό Αστέρα στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς.
Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ, όταν ο Κιάσσος μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων από δεξιά, πέρασε και τον Γκίτκο, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Αγρίτη και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 0-1 για τον ΟΦΗ.

Ο Εθνικός Αστέρας, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78’, όταν κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι ο Γκουεί από τον Πίτσο (φάνηκε να μην τον ακουμπάει ο Πίτσος) και ο Γκουεί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-1.

Ο ΟΦΗ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 89’ ο Ογκουνσότο που είχε μπει ως αλλαγή ανατράπηκε από τον Τραορέ και ο διαιτητής του αγώνα έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Οργκανίστα και έκανε το 1-2 για τον ΟΦΗ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, έγινε μια περίεργη φάση, όταν ο Γκουέι έδιωξε με το χέρι την μπάλα στην περιοχή του ΟΦΗ ο διαιτητής αρχικά μπερδεύτηκε και έδωσε πέναλτι, αλλά στην συνέχεια κατάλαβε το λάθος του και το πήρε πίσω.

Ο διαιτητής του αγώνα Στραντζαλίδης (Μακεδονίας), απέβαλλε τους Πίτσο, Κοκκινάκη και Γκουέι με δύο κίτρινες και έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Διαμάντη, Μπενίσκο, Τζημόπουλο, Χαραλαμπάκη, Μπερτίν και Ζορμπά.

Εθνικός Αστέρας: Γκίτκος, Παριανός, Καρατζάς, Τραορέ, Κριπιντίρης (73’ Φαμπίνιο), Χωριανόπουλος, Γκουέι, Προβατίδης (46’ Λουάμο), Διαμάντης, Τζημόπουλος, Καγκιούζης (58’ Μπενίσκος).

ΟΦΗ: Βεζυρίδης, Σταυρακάκης, Ζορμπάς (80’ Καρακατσάνης), Πίτσος, Αγρίτης, Κοκκινάκης, Καλαϊτζιτς, Κιάσσος, Χαραλαμπάκης, Βλόνταρτσικ (74’ Ογκουνσότο), Μπερτίν.

Αρνητική ήταν η απάντηση του Θρασύβουλου στην πρόταση του ΟΦΗ για την παραχώρηση του Στάθη Καραμαλίκη και έτσι η ομάδα της Κρήτης στρέφεται σε άλλες περιπτώσεις επιθετικών.