ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ

Μαρούσι-Πανελλήνιος: 83-85

Διαμαντόπουλος

Ο Πανελλήνιος επικράτησε με 85-83 του Αμαρουσίου στο ματς-αντίο των δύο ομάδων στο φετινό Εurocup

Μπαίνοντας στο ματς ο Πανελλήνιος απέδειξε την ανωτερότητά του και με ηγέτες τους Όστοϊτς και Ραντένοβιτς κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 11-1 στο τετράλεπτο, φτάνοντας ως το +11 (9-20) με 3 λεπτά για τη λήξη του δεκαλέπτου. Το Μαρούσι βρήκε λύσεις από τους Στίβενσον και Μαυροκεφαλίδη αλλά ο Ραντένοβιτς συνέχισε το... βιολί του για να ολοκληρωθεί η περίοδος με σκορ 19-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "Ολυμπιονίκες" κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 13 (21-34), αλλά οι Κουμπούρας-Καϊμακόγλου κατάφεραν να μειώσουν σε 28-34. Σιγά-σιγά το Μαρούσι βρήκε λύσεις με αποτέλεσμα να "ροκανίσει" τη διαφορά που στο ημίχρονο έπεσε στους 3 (42-45).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους στην τρίτη περίοδο και με τον Γλυνιαδάκη να σκοράρει κατά βούληση κατάφερε να προσπεράσουν για πρώτη φορά στο ματς (αρχικά με 48-47). Το "κίτρινο" προβάδισμα έφτασε ως τους 4 πόντους (62-58 και 64-60) πριν ο Κομποδιέτας διαμορφώσει το 64-62 του τρίτου δεκαλέπτου.

'Εχοντας ως ηγέτες τους Σακούρ και Πέτροβιτς ο Πανελλήνιος επανέφερε το ματς στον ρυθμό του με την έναρξη της τελευταίας περιόδου όταν προηγήθηκε με 71-66. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι κηνυγούσαν στο σκορ αλλά η διαφορά της ομάδας του Ζούρου έφτασε ως το +8 (72-80 και 77-85). Στα τελευταία δευτερόλεπτα το Μαρούσι έκανε την τελευταία προσπάθεια ανάκαμψης, μείωσε με 6 συνεχόμενους πόντους του Χαραλαμπίδη σε 83-85 αλλά μετά τη χαμένη βολή του στα 2 δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 42-45, 64-62, 83-85

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 6 (2), Κις 2, Χαραλαμπίδης 9 (1), Κουμπούρας 13 (2), Χαφ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 7 (1), Καλάθης 4, Γλυνιαδάκης 8, Καϊμακόγλου 14 (1), Τουτζιαράκης, Παπαντωνίου 7 (1), Διαμαντόπουλος 10

Πανελλήνιος (Ζούρος): Όστοϊτς 14, Παπαμακάριος 2, Καλαϊτζίδης 5 (1), Καλαϊτζής 4, Νιούλεϊ 10, Πέτρουλας 2, Νάτζφεϊ 6, Στεργίου 9 (1), Ραντένοβιτς 16 (1), Γκράντι 7 (1), Κομποδιέτας 2, Σακούρ 8

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Αμαρουσίου πατήστε εδώ . Για τα αναλυτικά στατιστικά του Πανελληνίου πατήστε εδώ .

Μετά το τέλος του ματς ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης δήλωσε στην κρατική τηλεόραση: " Το σημερινό παιχνίδι θα μπορούσε να έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον. Όπως και στο All Star Game, όμως, ευχαριστιέσαι να παίζεις μπάσκετ. Θα μπορούμε να έχουμε προχωρήσει, να έχουμε δείξει καλύτερο ευατό. Οι ρωσικές ομάδες, ωστόσο, ήταν πιο δυνατές οι ρωσικές ομάδες. Όλη η ομάδα, πάντως, έκανε καλή προσπάθεια".

Από την πλευρά του ο Γιώργος Καλαϊτζής υπογράμμισε: " Ήταν αγγαρεία, ένα βασανιστικό παιχνίδι, στο οποίο έπρεπε και οι δυο ομάδες να βρούμε κίνητρο να αγωνιστούμε. Το ότι κερδίσαμε δε σημαίνει τίποτα, ήταν ένα φιλικό".

H εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Πανελλήνιος Όστοϊτς (1-3)
2' Δίποντο Πανελλήνιος Καλαϊτζής (16)
3' Τρίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (1-9)
4' Δίποντο Πανελλήνιος Όστοϊτς (1-11)
4' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (3-11)
5' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (5-11)
5' Δίποντο Πανελλήνιος Πέτρουλας (5-13)
5' Δίποντο Μαρούσι Κουμπούρας (7-13)
6' Δύο βολές Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (7-15)
6' Δύο βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης (9-15)
6' Δίποντο Πανελλήνιος Καλαϊτζής (9-17)
7' Τρίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (9-20)
7' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (12-20)
8' Δίποντο Μαρούσι Μαυροκεφαλίδης (14-20)
8' Δίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (14-22)
9' Δίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (14-24)
9' Τρίποντο Μαρούσι Κουμπούρας (17-25)
10' Δίποντο Μαρούσι Διαμαντόπουλος (19-25)
10' Λήξη 1ης περιόδου 19-27
Μπροστά οι "Ολυμπιονίκες" που είχαν προβάδισμα ως και 11 πόντους
10' Δίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (19-27)
11' Δίποντο Πανελλήνιος Νάτφεϊ (19-29)
11' Δίποντο Μαρούσι Διαμαντόπουλος (21-29)
11' Τρίποντο Πανελλήνιος Πέτροβιτς (21-32)
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Πανελλήνιος Όστοϊτς (21-34)
13' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (24-34)
13' Δίποντο Μαρούσι Κουμπούρας (26-34)
14' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου (28-34)
14' Δίποντο Πανελλήνιος Σακούρ (28-36)
15' Δίποντο Μαρούσι Καλάθης (30-36)
15' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Κουμπούρας (33)
16' Δίποντο Πανελλήνιος Όστοϊτς (33-38)
17' Δίποντο Πανελλήνιος Παπαμακάριος (33-41)
17' Δύο βολές Μαρούσι Διαμαντόπουλος (35-41)
18' Δίποντο Μαρούσι Καλάθης (37-41)
19' Δίποντο Πανελλήνιος Γκράντι (37-43)
19' Δίποντο Μαρούσι Κις (39-43)
20' Δίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (39-45)
20' Τρίποντο Μαρούσι Χαφ (42-45)
20' Λήξη ημιχρόνου 42-45
Μόλις με 3 πόντους μπροστά ο Πανελλήνιος που είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (45-45)
22' Δύο βολές Πανελλήνιος Γκράντι (45-47)
22' Τρίποντο Μαρούσι Κουμπούρας (48-47)
23' Δίποντο Πανελλήνιος Όστοϊτς (48-49)
24' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (50-50)
25' Δίποντο Πανελλήνιος Νιούλεϊ (50-52)
25' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (52-52)
26' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Νάτζφεϊ (52-55)
26' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Γλυνιαδάκης (55-55)
26' Δύο βολές Πανελλήνιος Νιούλεϊ (55-57)
28' Τρίποντο Μαρούσι Μαυροκεφαλίδης (58-57)
29' Τρίποντο Μαρούσι Παπαντωνίου (62-58)
30' Δίποντο Πανελλήνιος Νιούλεϊ (62-60)
30' Δίποντο Μαρούσι Παπαντωνίου (64-60)
30' Δίποντο Πανελλήνιος Κομποδιέτας (64-62)
30' Λήξη 3ης περιόδου 64-62
Το Μαρούσι έχει γυρίσει το ματς και πλέον έχει τον πρώτο λόγο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Πανελλήνιος Σακούρ (64-64)
31' Δίποντο Πανελλήνιος Ραντένοβιτς (64-66)
31' Δίποντο Πανελλήνιος Σακούρ (64-68)
31' Δίποντο Μαρούσι Μαυροκεφαλίδης (66-68)
32' Δίποντο Πανελλήνιος Νιούλεϊ (66-70)
33' Δίποντο Πανελλήνιος Πέτροβιτς (66-71)
33' Δίποντο Μαρούσι Διαμαντόπουλος (68-71)
34' Δίποντο Πανελλήνιος Πέτροβιτς (68-73)
34' Δίποντο Μαρούσι Παπαντωνίου (70-73)
35' Δύο βολές Πανελλήνιος Καλαϊτζίδης (70-75)
35' Δίποντο Μαρούσι Διαμαντόπουλος (72-75)
35' Δίποντο Πανελλήνιος Νιούλεϊ (72-77)
36' Καλάθι και φάουλ Πανελλήνιος Πέτροβιτς (72-80)
37' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (74-80)
37' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου (76-80)
39' Τρίποντο Πανελλήνιος Καλαϊτζίδης (76-83)
40' Δίποντο Πανελλήνιος Σακούρ (77-85)
40' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (80-85)
40' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (82-85)
40' Λήξη αγώνα 83-85
Τη νίκη της τιμής πήρε ο Πανελλήνιος μέσα στο ΟΑΚΑ επί του Αμαρουσίου λόγω των περισσότερων λύσεων που βρήκε