EURO

H μάχη των σκόρερ στο EURO 2008

Ποντόλσκι

Εκτός από το βαρύτιμο τρόπαιο, Γερμανία και Ισπανία θα "μονομαχήσουν" και για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ (videos)

Ο λόγος για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ της τελικής φάσης, τον οποίο διεκδικούν οι Νταβίντ Βίγια και Λούκας Ποντόλσκι, έχοντας τέσσερα και τρία τέρματα, αντίστοιχα. Ο Ισπανός επιθετικός, βέβαια, δεν θα δώσει το "παρών" στο μεγάλο τελικό λόγω τραυματισμού και ο Γερμανός στράικερ έχει την ευκαιρία να κόψει πρώτος το νήμα ή τουλάχιστον να ισοφαρίσει στα γκολ τον ποδοσφαιριστή των "φούριας ρόχας". Ας δούμε τα κατορθώματα των δύο επιθετικών στα γήπεδα της Αυστρίας και της Ελβετίας...
Νταβίντ Βίγια

Ο άσος της Βαλένθια άρχισε... φουριόζος την τελική φάση του Euro 2008 και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. Ο Νταβίντ Βίγια, στην πρεμιέρα της Ισπανίας στον 4ο όμιλο (10/6), σημείωσε τρία γκολ στην εμφατική νίκη 4-1 επί της Ρωσίας. Ο Ισπανός επιθετικός αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, "κτυπώντας" τρεις φορές. Στο 75ο λεπτό, το σκορ ήταν 3-0 υπέρ της ομάδας του Λουΐς Αραγονές, με τον Βίγια να σκοράρει και τα τρία γκολ. Ο Ρομάν Παβλιουτσένκο στο 86' μείωσε σε 3-1, ενώ στο 91' ο Σεσκ Φάμπρεγας διαμόρφωσε το τελικό σκορ υπέρ της Ισπανίας.

Στη δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου (14/6), ο επιθετικός των "φούριας ρόχας" ήταν ξανά καθοριστικός. Η Ισπανία εξασφάλισε την παρουσία της στην προημιτελική φάση, με την αγχωτική νίκη 2-1 επί της Σουηδίας, με τον Νταβίντ Βίγια να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να λυτρώνει την ομάδα του! Σε δύο "γεμάτα" ενενηντάλεπτα, τέσσερα γκολ για τον Ισπανό άσο, που έβαλε από νωρίς... πλώρη για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ.

Στον τρίτο αγώνα των Ισπανών για τον 4ο όμιλο με αντίπαλο την Ελλάδα (18/6), ο Αραγονές χρησιμοποίησε αναπληρωματικούς παίκτες και ο 27χρονος (03/12/1981) ποδοσφαιριστής δεν αγωνίστηκε στο ματς του Ζάλτσμπουργκ ούτε λεπτό.

Στον προημιτελικό του θεσμού που διεξήχθη στις 22 Ιουνίου στο "Ερνστ Χάπελ" της Βιέννης, η Ισπανία τέθηκε αντιμέτωπη με την Ιταλία. Ύστερα από 120... κουραστικά λεπτά, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία πέναλτι, καθώς τόσο η κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και η ημίωρη παράταση ολοκληρώθηκαν δίχως γκολ. Ο Βίγια αγωνίστηκε σε όλο το ματς δίχως φυσικά να σκοράρει, ενώ στα πέναλτι κτύπησε το πρώτο και ευστόχησε. Βέβαια, δεν μετράει ως γκολ στη συγκομιδή του Ισπανού στράικερ.

Στην ημιτελική φάση, η Ισπανία συνάντησε ξανά τη Ρωσία στο "Ερνστ Χάπελ" (26/6) και προκρίθηκε εύκολα στον τελικό με τη νίκη της 3-0. Ο Βίγια, όμως, στάθηκε άτυχος, καθώς τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή στο 34ο λεπτό (αντικαταστάθηκε από τον Σεσκ Φάμπρεγας). Ο Ισπανός υπέστη τράβηγμα στο δεξιό γαστροκνήμιο, τραυματισμός που δεν του επιτρέπει να δώσει το "παρών" στον τελικό του Euro 2008.

Συνοπτικά τα ματς, στα οποία σκόραρε ο Βίγια:
10 Ιουνίου, Ίνσμπρουκ: Ισπανία-Ρωσία 4-1 (20', 44', 75' Βίγια, 91' Φάμπρεγας-86' Παβλιουτσένκο)
14 Ιουνίου, Ίνσμπρουκ: Σουηδία-Ισπανία 1-2 (34' Ιμπραχίμοβιτς-15' Τόρες, 92' Βίγια)

Λούκας Ποντόλσκι
Όπως ο Νταβίντ Βίγια, έτσι και ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου άρχισε εντυπωσιακά το Euro 2008, σημειώνοντας και τρία γκολ που έχει ως τώρα, στις πρώτες δύο αγωνιστικές της φάσης των ομίλων. Στην πρεμιέρα του 2ου γκρουπ (8/6), η Εθνική Γερμανίας νίκησε την αντίστοιχη της Πολωνίας με 2-0 στην πόλη Κλάγκενφουρτ, με τον Λούκας Ποντόλσκι να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα της ομάδας του, αγωνιζόμενος σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Τέσσερις ημέρες αργότερα (12/6), στο Κλάγκενφουρτ, ήρθε η... ψυχρολουσία για τα "πάντσερ", που γνώρισαν την ήττα από την εντυπωσιακή, στη φάση των ομίλων, Κροατία με 2-1. Ο πρώην άσος της Κολωνίας μείωσε στο 79ο λεπτό για τη Γερμανία, που δεν κατάφερε στη συνέχεια να αντιστρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Σε δύο ενενηντάλεπτα, ο 23χρονος (04/06/1985) επιθετικός πέτυχε τρία γκολ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη...

Στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου (16/6), η Γερμανία ήθελε ισοπαλία ή νίκη για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα προημιτελικά. Ο Ποντόλσκι άρχισε ξανά στη βασική ενδεκάδα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 83' από τον Όλιβερ Νόιβιλ. Τα "πάντσερ" επικράτησαν της Αυστρίας με 1-0 στο "Ερνστ Χάπελ" της Βιέννης χάρη στη "φωτοβολίδα" του Μίκαελ Μπάλακ στο 49'.

Στα προημιτελικά του θεσμού, η Γερμανία επικράτησε της Πορτογαλίας με 3-2 στη Βασιλεία (19/6), με τον Ποντόλσκι να αγωνίζεται σε όλο το ματς και να βγάζει την ασίστ στο πρώτο γκολ, που σημείωσε ο Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ στο 22ο λεπτό. Στην ημιτελική φάση του Euro 2008, η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ νίκησε την Τουρκία με 3-2 στη Βασιλεία (25/6), σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο 90' από το τέρμα του Φίλιπ Λαμ. Ο Λούκας Ποντόλσκι αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, δεν σκόραρε, αλλά πάλι σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, στο 26ο λεπτό.

Συνοπτικά τα ματς, στα οποία σκόραρε ο Ποντόλσκι:

8 Ιουνίου, Κλάγκενφουρτ: Γερμανία-Πολωνία 2-0 (20', 72' Ποντόλσκι)
12 Ιουνίου, Κλάγκενφουρτ: Κροατία-Γερμανία 2-1 (24' Σρνα, 62' Όλιτς-79' Ποντόλσκι)

Αναλυτικά οι πρώτοι σκόρερ στις προηγούμενες τελικές φάσεις της διοργάνωσης, από το 1960 και έπειτα, όταν και διεξήχθη το πρώτο Euro:

1960 (Γαλλία)/Δύο γκολ: Φρανσουά Οτ (Γαλλία), Βίκτορ Πονεντέλνικ (ΕΣΣΔ), Βαλεντίν Ιβανόβ (ΕΣΣΔ), Ντράζεν Γέρκοβιτς (Γιουγκοσλαβία)

1964 (Ισπανία)/Δύο γκολ: Χεσούς Περέδα (Ισπανία), Φέρεντς Μπένε (Ουγγαρία), Ντέζε Νοβάκ (Ουγγαρία)

1968 (Ιταλία)/Δύο γκολ: Ντράγκαν Ντζάγιτς (Γιουγκοσλαβία)

1972 (Βέλγιο)/ Τέσσερα γκολ: Γκερντ Μίλερ (Δυτική Γερμανία)

1976 (Γιουγκοσλαβία)/Τέσσερα γκολ: Ντίτερ Μίλερ (Δυτική Γερμανία)

1980 (Ιταλία)/Τρία γκολ: Κλάους Άλοφς (Δυτική Γερμανία)

1984 (Γαλλία)/Εννέα γκολ: Μισέλ Πλατινί (Γαλλία)

1988 (Δυτική Γερμανία)/Πέντε γκολ: Μάρκο Φαν Μπάστεν (Ολλανδία)

1992 (Σουηδία)/Τρία γκολ: Χένρικ Λάρσεν (Δανία), Καρλ-Χάιντς Ρίντλε (Γερμανία), Ντένις Μπέργκαμπ (Ολλανδία), Τόμας Μπρολίν (Σουηδία)

1996 (Αγγλία)/Πέντε γκολ: Άλαν Σίρερ (Αγγλία)

2000 (Ολλανδία-Βέλγιο)/Πέντε γκολ: Πάτρικ Κλάιφερτ (Ολλανδία), Σάβο Μιλόσεβιτς (Γιουγκοσλαβία)

2004 (Πορτογαλία)/Πέντε γκολ: Μίλαν Μπάρος (Τσεχία)