ΚΑΒΑΛΑ

Ηρακλής-Καβάλα 1-0

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ / 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ / ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ
New Image MOTIONTEAM

Με το "χρυσό" γκολ του Ιάκομπ (17'), ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 της Καβάλας στο ντεμπούτο του Μπουμπένκο στον πάγκο του

Οι δύο ομάδες είχαν μεγάλη διάθεση όμως το θέαμα πέρασε σε δεύτερη μοίρα, με τις αξιόλογες φάσεις να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και το παιχνίδι να κρίνεται μόλις στο 17' από μία εύστοχη κεφαλιά του Ιάκομπ, ο οποίος αξιοποίησε ιδανικά σέντρα του Μάρα για να "εκτελέσει" μέσα από την περιοχή τον Ιτάνζ.
Αυτή ήταν μόλις η 3η επιτυχία για τους Θεσσαλονικείς στα 10 τελευταία ματς και 4η συνολικά στις 16 τελευταίες αγωνιστικές, ενώ στον αντίποδα η Καβάλα συνέχισε το αρνητικό σερί της: εξακολουθεί να είναι χωρίς "τρίποντο" μέσα στο 2010 (τελευταία της νίκη στις 20 Δεκεμβρίου με το 2-1 επί του Πανιωνίου εκτός έδρας), έφτασε τα τέσσερα στη σειρά ματς χωρίς να παραβιάσει την αντίπαλη εστία, ενώ έφτασε τις 7 ήττες σε 11 ματς μακριά από το "Ανθή Καραγιάννη".
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής (Γιόζεφ Μπουμπένκο): Φερνάντες, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Ηλιάδης, Λέκι, Μιλάνο (46' Παπαστεριανός), Επστάιν, Γιάντσης (73' Κονέ), Μάρα (90' Σαρακατσάνος), Ιάκομπ

Καβάλα (Βαγγέλης Γούτης): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ντουγκλάο, Ψωμάς, Ντιέ (46' Ντομπρασίνοβιτς), Σιόντης (65' Ιωάννου), Ονουάτσι, Λάκης (46' Ρινκόν), Σμολάρεκ, Σοσίν

Γήπεδο: "Καυτανζόγλειο Στάδιο"

Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθήνας)

Βοηθοί διαιτητή: Πάνου (Αιτ/νίας), Νικολακόπουλος (Αθηνών)

Γκολ: Ιάκομπ (17')

Κίτρινες κάρτες: Μιλάνο (32'), Κονέ (78΄) / Ντιέ (13'), Ντουγκλάο (33'), Σμολάρεκ (64'),

Κόκκινες κάρτες: -
Με μια ματιά
Το ματς στο "Καυτανζόγλειο" για την 20η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα είχε ξεχωριστή σημασία για αμφότερες τις ομάδες από το ξεκίνημα: από τη μία ο Ηρακλής που βρισκόταν στην επικίνδυνη ζώνη και επιθυμούσε πάση θυσία να "ξεκολλήσει" από αυτή έχοντας τον Γιόζεφ Μπουμπένκο να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο του, και από την άλλη η Καβάλα που προερχόταν από "κοιλιά" τις τελευταίες αγωνιστικές και με τον Βαγγέλη Γούτη να κάθεται για τελευταία φορά στον πάγκο της (στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκε ο Άαντ Ντε Μος που θα πιάνει επίσημα δουλειά από τη Δευτέρα).

Η πρώτη αξιόλογη φάση στον αγώνα καταγράφηκε με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου, όταν ο Σμολάρεκ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο παρτενέρ του στη γραμμή κρούσης της Καβάλας, Σόσιν, έπιασε με τη μία το σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Κατσαμπής έβαλε σωτήρια την κόντρα και απομάκρυνε τον κίνδυνο για τους γηπεδούχους.

Ο Ηρακλής έφτασε για πρώτη φορά με επικίνδυνες αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ στο 17', όμως ήταν αρκετή για να παραβιάσει την εστία του Ιτάνζ και να πάρει προβάδισμα για τη νίκη. Ο Μάρα έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα από τα δεξιά και ο Ιάκομπ εκμεταλλεύτηκε την καλή τοποθέτηση και το εκτόπισμά του, ώστε να κερδίσει την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι και να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Ιτάνζ (1-0).

Οι Θεσσαλονικείς ήταν η ομάδα που υπερτερούσε στα σημεία επί της Καβάλας στο πρώτο 20άλεπτο (πέρα φυσικά από το γκολ), όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα οι "Αργοναύτες" άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο, να είναι πιο δυναμικοί στις μονομαχίες και να είναι η μοναδικη ομάδα που δημιουργούσε προϋποθέσεις για την επίτευξη κάποιου τέρματος.

Στο 21' ο Σόσιν δέχτηκε πάσα από τον Σμολάρεκ και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή πιεζόμενος, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει εκτός εστίας, ενώ στο 28' ο Σμολάρεκ "καρδιοχτύπησε" τους φίλους του Ηρακλή. Μετά από λάθος των κεντρικών αμυντικών των γηπεδούχων λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έγινε κάτοχος της μπάλας και εξαπέλυσε χωρίς δεύτερη σκέψη δυνατό ευθύβολο σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φερνάντες.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με την Καβάλα δηλαδή να έχει αναπτύξει περισσότερες πρωτοβουλίες στο χορτάρι, και στο 42' να χάνει νέα ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα: ο Σμολάρεκ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Λάκης έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής για να αποκρούσει ο Μάρτος, με τον Ντιέ να παίρνει το "ριμπάούντ" αλλά το σουτ του έξω από την περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά του Φερνάντες.

Με το "καλημέρα" του δευτέρου ημιχρόνου, ο Βαγγέλης Γούτης προχώρησε σε δύο αλλαγές (Ρινκόν και Ντομπρασίνοβιτς αντί των Λάκη και Ντιέ) για να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, ενώ στο 51' ο Σμολάρεκ είχε την πρώτη καλή στιγμή, με την κεφαλιά του να περνάει έξω από την εστία του Φερνάντες.

Το άσχημο όσον αφορά στο θέαμα είναι ότι πως μετά από αυτή τη φάση πέρασε πολλή ώρα μέχρι την επόμενη, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει μεν γρήγορο τέμπο αλλά τα λάθη να είναι αρκετά, και τον Ηρακλή να αρκείται στο να θωρακίζει την άμυνά του για να διαφυλάξει το υπερπολύτιμο για αυτόν "τρίποντο".

Στο 65' οι Καβαλιώτες έπαιξαν το τελευταίο χαρτί τους, με τον Ιωάννου να παίρνει τη θέση του Σιόντη, και τρία λεπτά αργότερα (68') απείλησαν εκ νέου τον "Γηραιό", με τον Παβίσεβιτς να κάνει παράλληλη σέντρα, τον Γιαννούλη να βάζει το πόδι του για να απομακρύνει τη μπάλα και τον Φερνάντες να μην αιφνιδιάζεται από την περίεργη τροχιά της μπάλας και να παραχωρεί κόρνερ.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο είχε μπόλικες μάχες, αρκετή ένταση, περίσσιο πάθος και από τους 22 ποδοσφαιριστές αλλά ουσιαστικά μηδέν φάσεις. Οι δύο γκολκίπερ χρειάστηκε να έρθουν ελάχιστες φορές σε επαφή με τη μπάλα, με τον Ιτάνζ να λερώνει ξανά τα γάντια του προς το τέλος του αγώνα, πέφτοντας στο 86' στην αριστερή γωνία του και μπλοκάροντας σταθερά το σουτ του Κονέ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής.

Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων τίποτα δεν άλλαξε, με την Καβάλα (κυρίως) να θέλει αλλά να μη μπορεί και τον Ηρακλή να προστατεύει ως "κόρη οφθαλμού" το προβάδισμα που είχε πάρει από το 17' με το γκολ του Ιάκομπ και να πανηγυρίζει μία σπουδαία από βαθμολογική και ψυχολογική άποψη νίκη.
Συνέντευξη Τύπου... Από τον Πάρη Τσελεπίδη
Γιόζεφ Μπουμπένκο (προπονητής Ηρακλής): "Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και ότι η ομάδα παρουσίασε σημάδια βελτίωσης. Παίζουμε με την πίεση κατάκτησης της νίκης και των τριών βαθμών και αυτό μας επηρέασε κυρίως στην αρχή όπου ήμασταν νευρικοί. Το θετικό είναι ότι είχαμε την συμπαράσταση του κόσμου μας που μας βοήθησε από την πλευρά του σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Έγιναν ωστόσο και κάποια λάθη που θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε".

Βαγγέλης Γούτης (προπονητής Καβάλας): "Παίξαμε καλά και είχαμε μία στιγμή ολιγωρίας από την οποία και δεχθήκαμε το γκολ. Σίγουρα όμως μας έλειψε ο Ορούμα που μπορεί να οργανώσει σημαντικά το παιχνίδι μας".
Όλα τα λεφτά...
Τί άλλο από το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης... Ο Μάρα βρήκε με "συστημένη" σέντρα μέσα στη μεγάλη περιοχή τον Ιάκομπ και αυτός κέρδισε στην εναέρια μονομαχία τους στόπερ της Καβάλας για να "εκτελέσει" με δυνατή κεφαλιά τον Ιτάνζ και να χαρίσει το "τρίποντο" στην ομάδα του.

Το γεγονός ότι ο Ηρακλής κατάφερε να μη δεχτεί γκολ για πρώτη φορά μετά την 1η Νοεμβρίου του 2009 (1-0 τον Αστέρα Τρίπολης), με τον Γιόζεφ Μπουμπένκο να ξεκινάει με το "δεξί" στη δεύτερη θητεία του στον πάγκο των "κυανολεύκων".

Την άκρως χιουμοριστική φάση με "θύμα" τον διαιτητή Τσινιάρη, ο οποίος πάνω στο ζήλο του να δείξει την κίτρινη κάρτα στον Κονέ του Ηρακλή, γλίστρησε και έπεσε στο χορτάρι, σκορπώντας χαμόγελα στους θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο.
Ας ξεχάσουμε καλύτερα...
Τις ελάχιστες φάσεις που σημειώθηκαν μπροστά στις δύο εστίες, με το θέαμα να θυσιάζεται στο βωμό της σκοπιμότητας.

Την παρατεταμένη "κοιλιά" της Καβάλας. Οι "Αργοναύτες" παραμένουν χωρίς νίκη μέσα στο 2010 ενώ συμπλήρωσαν και 4 σερί ματς χωρίς να σκοράρουν, κάτι που σημαίνει πως ο Ολλανδός τεχνικός Άαντ Ντε Μος καλείται να αλλάξει άμεσα την κατάσταση από τη Δευτέρα κιόλας που πιάνει δουλειά.
To Live του αγώνα... Από τον Δημήτρη Κεφαλά
Η 11άδα των γηπεδούχων
(Γιόζεφ Μπουμπένκο): Φερνάντεζ, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Ηλιάδης, Λέκι, Μιλάνο, Επστάιν, Γιάντσης, Μάρα, Ιάκομπ
Η 11άδα των φιλοξενούμενων
(Βαγγέλης Γούτης): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Φερέιρα, Ψωμάς, Ντιέ, Σιόντης, Ονουάτσι, Λάκης, Σμολάρεκ, Σοσίν
1' Έναρξη αγώνα
11' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ντιέ
Σκληρό φάουλ στον Μιλάνο.
15' Φάουλ Καβάλα
Εκτέλεση φάουλ του Ντουγκλάο η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
16' Κόρνερ Ηρακλής
17' Γκολ Ηρακλής Ιάκομπ
Ο Ιάκομπ κέρδισε την κεφαλιά ανάμεσα από τους αμυντικούς της Καβάλας, μετά από σέντρα του Μάρα, ανοίγοντας το σκορ για τον Ηρακλή.
20' Σουτ Καβάλα Σόσιν
22' Κόρνερ Καβάλα
Κεφαλιά του Ψωμά η μπάλα έφυγε άουτ.
28' Σουτ Καβάλα
Μετά από λάθος των αμυντικών του Ηρακλή ο Πολωνός Σμόλαρεκ κέρδισε την μπάλα έξω από την περιοχή. Με δυνατό σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει την εστία του Φερνάντεζ χωρίς αποτέλεσμα.
31' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Μιλάνο
Μαρκάρισμα στον Σιόντη.
33' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Ντουγκλάο
34' Κόρνερ Καβάλα
36' Κόρνερ Καβάλα
41' Σουτ Καβάλα
Μακρινό σουτ του Ντιέ μπλοκάρει ο Φερνάντεζ.
45' Λήξη ημιχρόνου
46' Σέντρα 2ου ημιχρόνου
46' Αλλαγή παίκτη Καβάλα Ντομπρασίνοβιτς
Ο Ντιε εκτός αγώνα.
46' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής Παπαστεριανός
Ο Μιλάνο εκτός αγώνα.
46' Αλλαγή παίκτη Καβάλα Ρινκόν
Ο Λάκης εκτός αγώνα.
54' Οφσάιντ Καβάλα Ντουγκλάο
59' Κόρνερ Ηρακλής
64' Κίτρινη κάρτα Καβάλα Σμόλαρεκ
65' Αλλαγή παίκτη Καβάλα Ιωάννου
Ο Σιόντης εκτός αγώνα.
66' Σουτ Καβάλα Ντομπρασίνοβιτς
68' Κόρνερ Καβάλα
72' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής Κονέ
Ο Γιάντσης εκτός αγώνα.
74' Κεφαλιά Καβάλα Ιωάννου
77' Κίτρινη κάρτα Ηρακλής Κονέ
86' Σουτ Ηρακλής Κονέ
89' Αλλαγή παίκτη Ηρακλής Σαρακατσάνος
Ο Μάρα εκτός αγώνα.
92' Κεφαλιά Καβάλα Ρινκόν